LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (15.) - Ovlivňujeme výstup

V minulých dílech jsme si ukázali mnoho možností jazyka XSLT, ale zatím jsme pouze doplňovali text do dokumentu s víceméně statickou strukturou, dnes se tedy podíváme, jak můžeme vytvařet i tuto strukturu pomocí XSLT.

7.9.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 11833×

První problém, na který nejspíše narazíme, je jak doplnit výsledek výrazu do atributu nějakého elementu. XSLT nám v tomto případě nabízí hned dvě řešení, my se nejprve podíváme na jednodušší možnost:

<a href="#{generate-id()}"> . . .

V hodnotách atributů jsou výrazy jazyka XPath ve složených závorkách automaticky vyhodnoceny, pokud do atributu chceme vložit složené závorky, musíme je zdvojit.

V ukázce jsem použil funkci jazyka XSLT generate-id(), která si zaslouží bližší vysvětlení. Tato funkce vrátí unikatní identifikátor uzlu zadaného jako parametr (nebo aktuálního uzlu). Způsob, jakým je použita v ukázce, je jeden z nejtypičtějších. Vytvářím odkaz v rámci dokumentu pomocí pojmenovaných elementů a.

V jazyce XSLT je ovšem možné vygenerovat do výstupního dokumentu téměř libovolný XML uzel. Můžeme k tomu použít elementy xsl:element, xsl:attribute, xsl:text, xsl:comment a xsl:processing-instruction.

Element xsl:element nám umožňuje vložit do výstupu libovolný element, pomocí jeho atributu name určíme jeho jméno, prostřednictvím namespace určíme adresu URI jmenného prostoru a pomocí atributu use-attribute-sets můžeme použít takzvanou sadu atributů (viz dále). Výsledek je stejný, jako kdybychom takový element přímo uvedli v šabloně, ovšem v tomto případě můžeme v atributech name a namespace použít výraz ve složenných závorkách a určovat jejich hodnotu za běhu.

Elementem xsl:attribute můžeme nastavovat atributy elementů na hodnotu šablony. Atributy name a namespace jsou stejné jako u elementu xsl:element, šablona uvedená uvnitř elementu bude použita jako hodnota výsledného atributu. Element se vždy vztahuje k obsahujícímu elementu výstupu, ať již přímo zapsanému v šabloně nebo vytvořenému prostřednictvím xsl:element. Není možné přidávat atributy poté, co byl do elementu již vložen nějaký obsah (text, jiný element...), ale je možné použít element xsl:attribute uvnitř konstrukce typu xsl:for-each (ačkoli si příliš nedovedu představit rozumné využití této vlastnosti).

Související element xsl:attribute-set nám umožňuje ušetřit si psaní při nastavování spousty stejných atributů (nejužitečnější je to pro XSL:FO). Tento element obsahuje více elementů xsl:attribute které pojmenovává. Atribut name je právě toto jméno, v atributu use-attribute-sets můžeme uvést názvy jiných sad atributů oddělené mezerou, které budou použity jako součást této sady.

Stejným způsobem můžeme použitím atributu use-attribute-sets připojit sadu nebo sady k elementům xsl:element nebo xsl:copy. Taktéž můžeme tyto atributy připojit pomocí speciálnío atributu xsl:use-attribute-sets přímo k elementu zapsanému v šabloně: <nejaky-element xsl:use-attribute-sets="nejaka-sada-atributu" /> Vlastnost, která nemusí být na první pohled zřejmá je, že se elementy xsl:attribute vyhodnocují stejně jako kdybychom je přímo zapsali a výrazy jazyka XPath jsou vyhodnoceny pokaždé znovu, proto můžeme bez problémů používat jakýkoli výraz jazyka XPath který bychom použili normálně v elementu xsl:attribute.

Také můžeme generovat komentáře a instrukce pro zpracování prostřednictvím elementů xsl:comment a xsl:processing-instruction. V obou případech se obsah elementu použije jako obsah výsledného komentáře nebo instrukce, pro element xsl:processing-instruction musíme uvést také atribut name, který určí to, čemu XSLT říká název a XML identifikátor cíle ^_~.

Prostřednictvím elementu xsl:text můžeme do dokumentu vkládat textový obsah. Ačkoli to na první pohled vypadá jako zbytečné, jedná se o jediný spolehlivý způsob, jak do výstupního dokumentu vložit sérii mezer a jak zabránit tomu, aby odsazování XSLT šablony ovlivňovalo výstupní dokument. Také můžeme nastavením atributu disable-output-escaping na "yes" zakázat konverzi znaků <>"'& na entity.

Mnoho ohledně výstupu také ovlivníme prostřednictvím elementu xsl:output, kterého jsme se lehce dotkli v devátém díle. Teď se tedy podíváme na jeho atributy detailněji:

  • cdata-section-elements - Seznam názvů elementů výstupu oddělených mezerami, jejichž textový obsah bude zapsán jako sekce CDATA namísto prostého textu
  • doctype-public - Veřejný identifikátor definice typu dokumentu výstupu.
  • doctype-system - Systémový identifikátor (typicky URI) definice typu dokumentu výstupu.
  • encoding - Preferované kódování výstupu. V případě výstupu jako text by mělo dojít k chybě, pokud se ve výstupu vyskytuje znak, který není možné v tomto kódování vyjádřit.
  • indent - Určuje bude-li bude výstup odsazován.
  • media-type - Typ výstupního dokumentu dle MIME ( například text/html nebo application/xml...).
  • method - Způsob výstupu: "xml", "html" nebo "text"
  • omit-xml-declaration - Pokud je nastaveno na "yes", bude ve výstupu vynechána XML deklarace (<?xml version=...)
  • standalone - Určuje hodnotu "atributu" standalone ve výstupní XML deklaraci.
  • version - Verze XML použitá pro výstup, v současné době má smysl 1.0 a 1.1, přičemž bych předpokládal, že žádný XSLT procesor zatím neumí vlastnosti XML 1.1 využít (a ještě více bych předpokládal, že žádný uživatel nemá důvod vlastnosti XML 1.1 využít ^_~). Pokud zadáme verzi, kterou procesor nepodporuje, bude jednoduše ignorována a použita podporovaná.

Zde dnešní povídání o výstupu z XSLT zakončíme a příště se podíváme na rozdíly mezi různými hodnotami atributu method u elementu xsl:output.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze