LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> LINUX+ DVD (prosinec 2004)

Rozhodl jsem se podělit se s Vámi o dojmy z prosincového čísla časopisu LINUX + DVD.

10.12.2004 10:00 | Vasek | Články autora | přečteno 6485×

LINUX + DVD je časopis vydávaný společností Software-Wydawnictwo Sp. z.o.o. a šéfredaktorem je Krystof Krawczyk. Většina článků je od polských autorů, které jsou následně překládány do češtiny, ale není to vůbec poznat. Součástí časopisu jsou i 2 DVD (jejichž obsah je popsán níže).
Počet stran: 80 z toho 5 stránek s reklamou
Cena: 179Kč/299Sk
Web: http://www.lpmagazine.org
 

Obsah čísla

  • Aktuality
    • Novinky
    • Jádro linuxu
    • Debian
    • Mandrakelinux
    • Aurox
    • Gento
  • Zábava
    • Cedega - hry z MS Windows v GNU/Linuxu
    • Porovnání eginů 3D her
  • Rozhovor
    • Rozhovor s Peterem Hunnisettem, tvůrcem Cedegy a Point2Play
  • Tam jsme byli
    • OpenWeekend 2004
  • Vědecký software
    • PheT - soubor fyzických simulací
  • Software
    • GParted - editor oddílů pevného disku
    • Kaffeine - multimediální přehrávač
    • Blog Wars: Metal Blob Solid - dovednostní hra
    • Komics - manažér komiksových proužků
    • Coccinella - internetový komunikátor pro skupinovou práci
    • FlightGear - simulátor letu
  • Pro začátečníky
    • Srovnání multimediálních programů
    • Tipy a triky
  • Hardware
    • ALSA a zvuk v GNU/Linuxu
  • Pro programátory
    • Programujeme hru podobnou Quaku
  • Testy
    • SUSE Linux 9.2
    • Gericom EGO 1560 XL
    • Creative Zen Xtra

Prvních několik stran je věnováno obsahu časopisu, obsahu obou DVD a poté následuje několik stran s aktualitami. Mezi nimiž nechybí přehled novinek z Mandrakesoftu, informace o nové verzi Auroxu.

Dalších několik stránek se věnuje projektu Cedega (dříve WineX), jež umožňuje spouštět hry z MS Windows pod GNU/Linuxem. V článku autor popisuje nejen způsob instalace, ale také i rozdíly mezi jednotlivými verzemi Cedegy. Součástí článku je seznam her, jež lze pod Cedegou spustit. U jednotlivých her uvádí autor s jakým výsledkem se mu podařilo spustit jednotlivé hry. I tento projekt má zatím několik much, o kterých se autor nezapomněl zmínit, a u některých radí, jak je odstranit. Tento článek je dle mého názoru povedený, a je vidět, že autor dané problematice rozumí.

Následuje článek, který srovnává 3D herní enginy. Autor si z velkého množství enginů vybral tyto: Crystal Space, Irrlich, OGRE, Torque, Unreal 2. Z článku je vidět, že autorem je člověk, který se zabývá vývojem her.

V časopise si přečtete jen jediný článek od českého autora ,a tím je povídání o OpenWeekendu 2004 od Martina Kysely. Autor na dvou stranách shrnul to nejpodstatnější, co se na této konferenci událo.

Nejvíce mě zaujal článek o projektu Colorádské univerzity s názvem PhET (Physics Education Technology). Autor nás nejdříve seznámí, co se za tímto projektem skrývá, a poté popíše několik aplikací, které v rámci něj vznikly. Projek PhET se zabývá vývojem souborů aplikací pro simulaci fyzikálních jevů. V článku jsou popsány aplikace pro jednotlivé části fyziky. Jako první autor popisuje aplikace pro simulaci pohybu, a vše co s ním souvisí. Následně se zabývá aplikacemi pro demonstraci práce, energie a výkonu.

Součástí tohoto projektu jsou i aplikace pro modelování: šíření vln a zvuku, termodynamiku a teplo, elektřiny a elektrických obvodů, světla a záření či řetězové reakce. Ani na jednu z těchto oblastí autor nezapomněl a poutavou formou nás seznámil s některými aplikacemi z daných oblastí. Text článku je doplněn o obrázky jednotlivých aplikací. Po přečtení toho článku jsem hned vyhledal na přiloženém DVD popisované aplikace, a začal si s nimi hrát. Jak autor článku napsal, některým z popisovaných aplikací se nedá říkat jinak než hry. Díky tomuto článku jsem objevil sobor užitečných aplikací, které my pomohly lépe pochopit některé fyzikální děje.

Jelikož hlavním tématem tohoto čísla je "zábava", je většina zbývajících stránek věnována programům pro zábavu (multimediálním přehrávačům, hrám, IM, správci komiksů). Z těchto článků bych se zastavil u článku, který srovnává multimediální přehrávače. Autor si pro srovnání vybral tyto přehrávače: Mplayer, Xine, VLC, RealPlayer, XMMS. Na pěti stranách autor rozebírá jednotlivé výhody a nevýhody těchto aplikací. Domnívám se, že se článek autorovi povedl, a dokázal provést objektivní srovnání jednotlivých aplikací.

Součástí tohoto čísla je i obsáhlý článek o zvuku v GNU/Linuxu, který se zabývá ALSA. Díky tomuto článku jsem získal lepší přehled o ALSA driveru, a proto bych ho doporučil i ostatním.

V části časopisu určené pro programátory je článek věnovaný programování her pomocí knihovny Irrlich. V článku se nejdříve seznámíme s možnostmi knihovny. Poté následují ukázky kódu pro jednotlivé klíčové události ve hře. Plné zdrojové kódy hry jsou součástí DVD.

Mezi recenzemi v tomto čísle je recenze na novou verzi distribuce SUSE 9.2. Jelikož SuSE patřilo mezi první distribuci, kterou jsem si na svém PC nainstaloval, rozhodl jsem se ji přečíst. A to i přesto, že jsem se po špatných zkušenostech z předchozích čísel (myslím těch před změnami v nakladatelství), rozhodl recenze v tomto časopisu ignorovat. Jak autor správně poznamenává jedná se o první verzi SUSE vydanou po odkoupení Novellem. Tato recenze mě mile překvapila, jelikož autor nesklouzl k prostému přepisu novinek z changelogu, jak bylo běžné v minulosti (viz. výše). Díky této recenzi jsem se rozhodl číst i ostatní recenze vydávané v tomto časopise. Samozřejmostí je umístění Live SUSE 9.2 na přiloženém DVD.

Velké plus tohoto časopisu jsou dvě DVD, na kterých jsou umístěny všechny aplikace popisované v časopisu. Na jednom DVD je vždy Live distribuce upravená pro dané téma časopisu. Jelikož tématem tohoto dílu je zábava, na Live DVD je tedy spousta her (např. FlightGear, Foobillard, FreedroidRPG, Torcs, Pingus, SuperTux, Wormux atd.). Jako užitečné vidím rozdělení her na dvě skupiny (s nutností 3D akcelerace, bez nutnosti 3D akcelerace). Druhé DVD obsahuje ISO obrazy: Lycoris Desktop/LX 1.4, FreeBSD 5.3. Demo hry Doom 3. A DVD verzi Fedora Core 3.

Výběr článků v tomto čísle je promyšlený a kvalita těchto článků je dobrá. Celkově hodnotím toto číslo jako vydařené. A doporučil bych vám jeho pořízení, když už ne kvůli článkům, tak kvůli DVD. Pokud se vám ho nepodaří sehnat ve vaší trafice, můžete si ho pořídit v Linux CD Shopu.

Závěr

Jde o třetí číslo od doby, kdy se časopisu ujali polští redaktoři. Od této chvíle se kvalita časopisu zlepšuje, a doufám, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

DVD 10.12.2004 13:10 Honza
L Re: DVD 14.12.2004 10:25 Pajus
Překlad 10.12.2004 13:54 Ivan Majer
L Re: Překlad 10.12.2004 15:09 Vasek
preklad 12.12.2004 15:05 Radek Steiger
Re: preklad 7.1.2005 12:24 Agnieszka Popek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze