LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> cd2ogg

V tomto článku si ukážeme jak převést vaše audio CD do počítače - uložit ho tedy jednotlivé skladby v komprimovaném formátu ogg. Použijeme k tomu program cd2ogg, konzolovou nadstavbou, která využívá více programů a ve výsledku vytváří jeden jednoduše ovladatelný celek.

16.12.2004 06:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 6798×

Grabování hudby do počítače je typickou činností, která nepotřebuje během své práce naši pozornost - pouze na začátku musíme programu uvést nějaké parametry a pak jen přenechat náš stroj pracovat. Je myslím zbytečné, aby onen program měl grafické klikací rozhraní - a navíc často potřebujeme zgrabovat více CD - další důvod, aby tato činnost byla dobře automatizovatelná a obešla se bez zbytečných kliků.

Cd2ogg. už z jeho názvu si odvodíme vše potřebné: je to konzolová nadstavba nad různé prográmky, jejichž činnost zastřešuje a umožňuje nám projít celým procesem grabování velice rychle a bez nutnosti pamatování si různých parametrů pro každý program. Cd2ogg nejdříve vyhledá CD v internetové databázi (www.freedb.org), abyste nemuseli pojmenovávat skladby ručně, a pak převede celé CD nebo jednotlivé skladby do formátu ogg vorbis. Pokusím se instalaci a ovládání sepsat tak, aby se i začátečníkům takový postup zalíbil a zbytečně nešahali po grafických nadstavbách. Pojďme se podívat jaké programy k tomu budou třeba. Následující řádky budou pouhým nudným přehledem s odkazy na domovské stránky projektů a stále se opakujícími návody na instalaci, ale chtěl jsem vás ušetřit procesu schnánění nástrojů a závislých knihoven.

Nechci se u každého programu opakovat - vždy bude platit, že je nejlepší podívat se, jestli již není obsažen ve vaší distribuci, pak se podívat po balíčku - a když není ani balíček nebo si chcete zakompilovat, tak si stáhneme zdrojové kódy. Poslední možností se budeme zabývat u každého programu.

Nejdříve ty běžnější, jenž asi budou ve vaší distribuci:

wget

Pomocí wgetu stahuje cd2ogg informace z CD databáze (mimochodem skvělý stahovač všeho možného, jeho bohaté schopnosti určitě vydají na samostatný článek). Na stránkách projektu zvolíme "Downloading GNU wget" - zde si vybereme buď hlavní FTP nebo nějaký nejbližší mirror. Aktuální verze je 1.9, po stažení a rozbalení zkompilujte - kompilace probíhá klasicky ./configure;make;make install.

oggenc

Pomocí oggencu se provádí samotné převádění do formátu ogg vorbis. Instalace je opět jednoduchá a přímočará, na stránkách projektu zvolte "Downloads" (hned druhý obrázkový odkaz), zde vyberte "Unix / Linux" a v sekci "Encoders / Players / Tools" pod nadpisem "for everyone" - stáhněte si zdrojové kódy vorbis-tools-1.0.1.tar.gz. Název naznačuje, že v archivu nebude jen oggenc, ale i další nástroje pro práci s formátem ogg - a je tomu tak. K úspěšné kompilaci potřebujeme ještě knihovny libogg a libvorbis, k nalezení na stejné stránce. Opět stáhněte balíčky se zdrojákama, obě knihovny se kompilují klasickou trojicí.

cdparanoia

K dostání audia z CD používá cd2ogg program cdparanoia - umí dobře zacházet i s poškrábanými CD a snaží se nějak chyby přečíst / přeskočit, prostě řešit, aby výsledek byl co nejlepší, mám s ním velice dobré zkušenosti. Na stránkách projektu zvolte sekci "Download" a "Complete cdparanoia III package source, ready to build".

dos2unix

Tuhle utilitku jsem ve svém Slackwaru 9.1 neměl a domovskou stránku jsem nenašel. Stahoval jsem tedy zde. Po rozbalení archivu najdete binárku dos2unix, kterou stačí překopírovat někam, kde ukazuje proměnná PATH (např.: /usr/local/bin). (Je zde i nějaký Makefile, ale mi nefunguje a nezkoušel jsem ho opravovat.)

Věci, které bude nejspíše nutné stáhnout:

cd-discid

Získá z CD jedinečný otisk, podle kterého jen pak vyhledáno v databázi. Stránka projektu nabízí jen jeho stažení, nějaké informace se můžete dočíst na freshmeatu: http://freshmeat.net/projects/cddiscid Stáhněte verzi 0.9, program se instaluje jen pomocí příkazů make a make install.

normalize

Program zajistí aby všechny skladby měly stejnou hlasitost, ze stránek projektu si stáhněte verzi 0.7.6. Projekt nevypadá moc aktivně, nicméně normalize funguje. Instalace probíhá klasickou trojicí.

A je to, veškeré potřebné nástroje už máme nainstalovány - až na ten poslední - cd2ogg, na domovské stránce zvolte sekci get it. A stáhněte balík s cd2ogg (pouhých 29KB velký!). Rozbalte archiv a spusťte (jako root) ./install-cd2ogg - skript se postará o instalaci.

Program se spustí logicky příkazem cd2ogg (je to obyčejný bashovský skript), učiním-li tak, čeká nás následující výstup:

$ cd2ogg 

cd2ogg 2.4.4 :: (c) 2004 Duncan Brown (duncan@linuxadvocate.net)

        -e      : rip and encode the cd to ogg files (previously the default
                  behavior, this now has to be explicitly called)

        -h      : help with all available commands and options

        -H      : more verbose help, including examples

  

Vložte audio CD do mechaniky a pojďme to hned vyzkoušet, spusťte cd2ogg s parametrem -e :

$ cd2ogg -e

 cd2ogg 2.4.4 :: (c) 2004 Duncan Brown (duncan@linuxadvocate.net)

[-] Using defaults, please use -i to configure

[-] Grabbing cd fingerprint... done.

[-] Querying us.freedb.org for cd information...

[!] Multiple matches found, please select one.

[-] 1 : misc 800c2c0b Gamma Ray / No World Order
[-] 2 : rock 800c2c0b Gamma Ray / No World Order
[?] Please choose a disc: 2

Jak vidíte program získal "otisk" CD a stáhnul o něm z databáze informace - nabídl mi ze dvou záznamů:

[-] 1 : misc 800c2c0b Gamma Ray / No World Order
[-] 2 : rock 800c2c0b Gamma Ray / No World Order

Vybral jsem si namátkou ten druhý a stiskl enter.

[-] CD name and title :
     Gamma Ray - No World Order (11 tracks)
[-] Processing track #1 : Induction (0:59)
[-] Encoding audio stream directly from cd to ogg
[-] Completed track in 0:14
[-] Processing track #2 : Dethrone Tyranny (4:14)
[-] Encoding audio stream directly from cd to ogg

Cd2ogg bude pokračovat po skladbě až zgrabuje celé CD - oggy pak najdete (již v průběhu grabování) v ~/music/jméno skupiny/jméno alba/. Zde jsou uložené jednotlivé skladby ve formátu: název skupiny-název alba-číslo skladby-název skladby.ogg. Jak vidíte tak už ve výchozím nastavení se program chová velmi inteligentně a i bez další konfigurace by šel v pohodě používat, ale pojďme se na pár nastavení podívat. Do interaktivního nastavení se dostanete pomocí cd2ogg -i.

Mezi užitečné volby patří především "t : rip a single track" - stiskněte klávesu "t" a zadejte mezerami oddělené čísla skladeb, které si přejete zgrabovat. Výchozí bitrate je 192, pro někoho akorát, pro dalšího málo, pro dalšího hodně - každopádně to lze změnit klávesou "b" a nastavit si bitrate jaká vám bude vyhovovat. Jestliže si chcete nastavení uložit - tak aby neplatilo pouze pro jedno album ale stalo se výchozím pro všechny stiskněte klávesu "z" - nastavení se uloží do ~/.cd2oggrc.

Veškerá nastavení můžete měnit samozřejmě i pomocí parametru na příkazovém řádku, např.: cd2ogg -t 1 způsobí zgrabování první skladby.

Jak vidíte obsah .cd2oggrc je přehledný a ručně v pohodě editovatelný:

cdrom="/dev/cdrom"
bitrate="192"
cddb_server="us.freedb.org"
cver="2.4.4"
dir_format=""
eject_cdrom=""
enc_scripts="/home/phax/cd2ogg_scripts"
file_format="ARTIST - ALBUM/TNUM TNAME"
fixed_bitrate=""
http_proxy=""
keep_wav=""
normalize=""
ogg_downmix=""
replace_space=""
replace_caps=""
replace_punct=""
storage="/home/phax/music"

Já si hudbu ukládám tak, že mám název skupiny - název alba/číslo skladby název skladby. Např.: ~/music/Gamma Ray - No World Order/01 Induction.ogg. upravit si to lze libovolně, stačí změnit file_format na kýženou hodnotu.

Možná se někdo diví proč jsme si neukázali nástroj, který by graboval do formátu mp3... mi by zas přišlo divné nepodpořit otevřený, svobodný a kvalitní formát ogg. V Linuxu, ale ani ve Windows, není s jeho přehráváním žádný problém, spousty přehrávačů ho umí v základu, pro ostatní existují pluginy. Kdyby byl o mp3 opravdu zájem, projevte se v diskuzi, nejlépe i s tipem na nějaký pěkný program typu cd2ogg.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

zrada! 18.12.2004 14:46 Aleš Černý
tak to je fakt smula :-) 26.12.2004 12:32 Petr Jakubec




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze