LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP Knihovny - Smarty

Při práci na rozsáhlejších WWW projektech je užitečné a poměrně důležité oddělit zpracování dat od zobrazení výsledků, k tomu nám mohou posloužit šablonové systémy...

21.2.2005 15:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 19474×

Proč Smarty?

V seriálu Petra Zajíce o PHP a v komentářích pod některými díly bylo několikrát zmíněno, že je rozumné používat nějaký šablonovací systém, který Vás "donutí" oddělit kód pro zpracování dat od jejich vizualizace. Pokud bychom nepsali o PHP, tak tento koncept je velmi dobře řešen na .NET platformě, ale realizovatelný a realizovaný i na platformě Python (Zope), Perl (petal), ...

Jedním z nejlepších a nejživějších projektů je Smarty. Jeden z mých přátel, kteří se zabývají vývojem WWW stránek o nich řekl: "Na začátku na ně budeš nadávat, po měsíci v nich budeš pohodě dělat a po pár měsících je budeš milovat". Pochopil jsem ihned a dneska na ně nedám dopustit.

Námitkou proti použití Smarty by mohlo být proč se učit jakýsi pseudojazyk, když totéž mohu udělat "jen" pomocí PHP a rozdělením na script se zpracováním dat a druhý, includovaný na konci, kde se postarám o zobrazení zpracovaných dat. Odpověď může být například takováto: jsou psány tak, aby se je snadno naučil i programátorsky neorientovaný webdesigner/typograf. Šablony můžete využít nejen do HTML, ale i WML, nebo XML.

Smarty nejsou uzavřený systém, který vyvíjí pár programátorů někde ve světě, ale je otevřený pro rozšíření od dalších vývojářů pomocí pluginů, nebo přímého připojení se k projektu. Z mnoha příkladů pluginů budu jmenovat SmartyRSS a SmartyValidate.

Podobně jako u EZ_SQL by bylo špatné si myslet, že existuje jediný šablonovací systém. Z konkurence si dovolím vyzdvihnout zejména FastTemplate, php-templates a bTemplate. Bohužel kromě Smarty ostatní projekty nevykazují aktivitu už po delší dobu, alespoť ty, které jsem tu zmínil a jsou nejznámější z těch ostatních. O kvalitách Smarty přesvědčuje i to, že je oficiálně na doméně PHP.

Mimochodem, koukněte se do Česko-Anglického slovníku, co znamená slůvko smarty a přesně to vystihuje tento šablonovací sytém.

Smarty nejsou šablonami využívanými jen v malých PHP projektech, poměrně dlouhou dobu prý pomocí nich byly tvořeny stránky České Spořitelny, která však přešla na javu (jsp), v současnosti z mě známých projektů nad nimi pracuje například firma Web2Way, nejméně jeden programátor z firmy WebStart a je na nich stavěn blogovací PHP systém bBlog.

Shrňme si plusy a minusy, které při použití Smarty šablon v současné době považuji za nejvýznamější:

Výhody:

  • "Nutí" k oddělení zpracování dat od jejich prezentace
  • Jsou snadné k naučení
  • Podporovaný projekt od PHP
  • Živý projekt, který se neustále vyvíjí
  • Možnost tvorby vlastních pluginů
  • Práce s cache na serveru

Nevýhody:

  • Programátor se "musí" naučit další jazyk
  • Programátor by měl umět objekty
  • Pomalejší zpracování
  • Větší množství dat, které budete umísťovat na server
  • U vyvojaru na Win nezvyk v nastaveni prav adresaru pri prenos na UN*X based server

Smarty šablony fungují ve dvou krocích. Pokud návštěvník otevře stránku, ve které vývojář použil Smarty, hlavní script zkontroluje v adresáři pro kompilované šablony, jestli tam již není zkompilovaný PHP script, pokud jej najde a datum tohoto scriptu je novější, než datum použité šablony je tento script odeslán ke zobrazení serveru, pokud je datum starší, nebo script tam není vůbec, je šablona nejprve "zkompilována" do podoby PHP scriptu. Pokud autor stránek nemění šablony definující zobrazení dat a stránek, probíhá kompilace jen jednou.

V případě, že autor tvoří sídlo, u kterého čeká velikou návštěvnost, ale ne příliž rychlou (například po minutě) aktualizaci dat, je vhodné použít cacheování vygenerovaných stránek, čímž se sníží zatížení PHP serveru i databáze. Při použití této schopnosti je třeba najít rozumnou dobu životnosti cache v závislosti na četnosti změn dat v databázi.

První kroky

Požadavky

Pokud chcete ve svých projektech používat Smarty šablony, musíte splnit několik základních požadavků:

  • Umět PHP (jinak byste asi tento seriál ale nečetli)
  • Mít nainstalované PHP ve verzi >4.0.6
  • Vytvořit v souborové struktuře webu několik adresářů s patřičnými právy

Stažení a instalace

Smarty můžete stáhnout z adresy http://smarty.php.net/. Stáhnout můžete obvykle některou z posledních verzí projektu, doporučuji však používat úplně poslední verzi, která má nejméně chyb, se staršími verzemi byli občas problémy na hostinzích, protože vytváří poměrně "divoké" názvy u jím vytvářených souborů (zkompilovaných šablon).

rozbalit do adresářové struktury Vašich WWW projektů, nejlépe do adresáře smarty v kořenovém adresáři projektu. Dalším krokem je vytvoření adresářů pro konfigurační soubory pro šablony (obvykle pojmenujeme config), pro šablony jednotlivých stránek (templates) a pro zkompilované šablony (ctemplates). Adresář pro uložení konfigurací (config) je volitelný, stejné je to u adresáře, jehož využití si ukážeme později a který můžete pojmenovat třeba cache. Adresáře pro uložení zkompilovaných stránek a pro cache musí mít nastavená práva nejen pro čtení, ale i pro zápis.

Pokud máte Smarty rozbalené a adresáře vytvořeny, můžete nyní provést jejich nastavení. Veškerá nastavení jsou v souboru /smarty/Smarty.class.php, kde adresář smarty nahradíte adresářem, kam jste si je uložili Vy. Základní nastavení jsou tato:

  • $template_dir - adresář, do kterého ukládáte šablony Vašich stránek, například var $template_dir = './../templates/';
  • $compile_dir - adresář, do kterého Smarty_Compiler.class.php (kompilátor Smarty) ukládá šablony přeložené do PHP, v našem případě, by to bylo var $compile_dir = './../ctemplates/';
  • $config_dir - konfigurace pro šablony, například var $config_dir = './../config/';
  • $plugins_dir - adresáře s pluginami, uvedeno jako pole, může být například var $plugins_dir = array('./../plugins/','./../myplugins/');
U nastavení adresářů nesmíte zapomenout na koncové lomítko. Nastavení je v tomto souboru pochopitelně trochu více, ale ostatním, týkajícím se zejména cache a ladění stránek se budeme věnovat o něco později.

První stránka

V mém nedávném článku o EZ_Sql jsem psal o tom, jak mám organizovány zdrojové kódy v mých PHP projektech, na kterých pracuji. Scripty ukládám do adresáře ./www/ a adresáře spojené se Smarty jsem uvedl výše.

Stránka psaná pomocí Smarty šablon se skládá obvykle minimálně ze dvou souborů. Jednoho PHP, kde zajišťujete zpracování dat a druhého, ve kterém je šablona (minimálně jsem uvedl proto, že jsem zanedbal možnost rozdělení šablony na několik částí, obrázky, ...). V originální dokumentaci je pro šablony uváděna přípona .tpl, já jsem začal používat koncovku .html, kvůli zvýrazňování v HTML editoru. Skvělý jEdit by prý už měl mít pluginu, která zvýrazňuje i syntaxi Smarty šablon, o definici pro editor Quanta v současnosti nevím.

Nyní si zkusíme napsat nejjednodušší možnou stránku pomocí Smarty šablon.

Kód PHP:

<?php
//requires
require_once './../smarty/Smarty.class.php';

$page = new Smarty();

$page->display('prvni.html');
?>
V tomto kódu používáme z "PHP strany" Smarty šablon metodu display, jejímž parametrem je název šablony, kterou chcete scriptu přiřadit. Kód této šablony může vypadat třeba následujícím způsobem:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

<html>
<head>
    <title>První Smarty stranka</title>
</head>
<body>
<br>
Dnes je: {$smarty.now|date_format:"%d.%m.%Y"}<br>
Muj mail je {mailto address='muj@mujmail.cz' encode='javascript' subject='Jdeme na piwo'}
</body>
</html>
Společně se zobrazením data jsem Vám dal na první Vaší první Smarty stránku mail, který bude v prohlížeči uveden v JavaScriptu, takže docela obtížně nalezitelný pro spamovací roboty.

Závěrem

Toto je první díl další série o PHP knihovnách, které stojí za pozornost vývojářů webových aplikací. V příští části se budeme věnovat způsobu psaní smarty (syntaxi) a řídícím strukturám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

TemplatePower 21.2.2005 16:38 Vojtěch Semecký
L Re: TemplatePower 21.2.2005 19:59 MaReK Olšavský
chyba v html kódu stránky 4.3.2005 19:31 toor
  L Re: chyba v html kódu stránky 5.3.2005 11:26 Ivan Majer




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze