LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Rozhovor s Josefem Muknšnáblem (reboot.cz)

Dnes jsme se zeptali....

4.8.2005 06:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 12202×

Kolik ti je, čím se živíš, jaké máš záliby?

Letos (2005) mi bude 30 let. Pracuji na hlavní pracovní poměr pro jednoho z telekomunikačních operátorů působících v ČR. Náplň mojí práce je směrována hlavně do oblasti Business Intelligence a DataWarehousingu, což je velice zajímavá záležitost, byť ještě ne příliš známá nebo používaná (čemuž se ale nemůžeme ani moc divit, podíváme-li se na obvyklou cenu takového obyčejného datového skladu). Ve volném čase se snažím věnovat rodině, studovat a rozjíždět svoje vlastní projekty. Na klasické koníčky a záliby mi nezbývá v podstatě žádný čas, ale to se bude doufám časem zlepšovat. Rád čtu, baví mě historie, zvláště pak historie vojenská – rytířské řády (Templáři, Johanité, Němečtí rytíři) dále pak první a druhá světová válka (Německo a Rusko). Amatérsky se také zabývám genealogií - jsem členem České Genealogické a Heraldické Společnosti. Ze sportu jsem si v poslední době oblíbil „dálkové“ turistické pochody, v minulosti jsem se také věnoval bungee-jumpingu a potápění ( k tomu bych se rád ještě někdy vrátil).

Jsi svobodný/ženatý?

Ženatý se závazky J Mám dcerku Klárku, které jsou čtyři roky.

Máš nějaké publikovatelné foto? :) /to by jsme radi uverejnili/

Myslim, že mám J (Možná změním názor o jeho publikovatelnosti až uvidím po jeho zveřejnění ten strašný pokles návštěvnosti vašeho serveru. J

Jak jsi se dostal k Linuxu?

K unixovým systémům, jako takovým, jsem se dostal na uživatelské úrovni na začátku mého studia na vysoké škole což bylo na podzim v roce 1994. S Linuxem jsem se potkal o něco později řekněme v roce 1998 (už si to přesně nepamatuji). Aktivněji jsem ho ale začal používat až někdy na přelomu let 1999 a 2000.

Jakou distribuci/aplikace používáš?

Od začátku jsem používal RedHat. Z něj jsem pak plynule přešel na Fedoru. Co se týká jiných distribucí tak jsem zkoušel Mandrake, ale po čase jsem se opět vrátil k Fedoře. Uvažuji už delší dobu o Gentoo, ale nějak se nemůžu „dokopat“ k tomu, abych si ho konečně nainstaloval. Z grafických prostředí preferuji KDE před GNOME (to asi souvisí s tím, že jsem na Linux přišel z Windows), u textových editoru EMACS před VI, pro prohlížení používám Konqueror a Mozillu. Jinak používám běžné aplikace typu OpenOffice, Midnight Commander atd.

Jaké servery, webziny atp. navštěvuješ/čteš?

Z těch českých technicky zaměřených je to hlavně CDR, LinuxSoft, GNU.cz někdy ABCLinuxu. Ze zahraničních pak ZDNet, The Register, KernelTrap, OSNews, OSDir, NeoWin, Paul Thurrott’s SuperSite for Windows, CDRInfo a CDFreaks.

Co se týká těch netechnicky zaměřených pak třeba Respekt, Britské Listy, nebo Zvědavce. Ze zahraničních BBC, NYTimes a Pravdu. V poslední době jsem si také velmi oblíbil různé blogy, namátkou jmenujme třeba D-Fense, Coolia, Filipa Rožánka, Arthura Denta, blog Jiřího Pallase a Tomův Deník.

Jak tě napadlo zprovoznit linuxový portál, jaká byla v té době situace na českém linuxovém webu?

Stručná historie toho jak a proč jsme s kolegou (Jirkou Václavovičem) REBOOT zakládali a proč to dopadlo jak to dopadlo je popsána na http://blog.lide.cz/securityweb/pokec/

O tom jestli bude REBOOT čistě linuxovým portálem nebo portálem, který se bude věnovat dění v IT obecně tj. i ostatním platformám jako např. Windows, Novell nebo Solaris jsme s Jirkou vedli dlouhé debaty. Já jsem byl zastáncem varianty dva tj. „Nejen Linux“. To pramenilo asi nejspíš z toho, že jsem odrostl na MS-DOSu a a MS Windows a k Linuxu jsem se dostal až později (kajícně se musím přiznat, že MS Windows používám dodnes a dokonce více než Linux). Jirka, který je mimochodem v Linuxu mnohem lepší než já, preferoval spíš čistě linuxový portál. Nakonec to byla spíš ta varianta dva tj. na rebootu jsme měli i články týkající se Windows, Novellu a IT technologií obecně atp. a já jsem přesvědčen, že to tak bylo dobře.

Situaci na české linuxové scéně jsem v době vzniku rebootu příliš nesledoval. Vím, že v té době běžel root, myslím že i abclinuxu a penguin.

Jaká byla historie/vývoj rebootu? Proč skončil?

Viz odkaz uveřejněný v předchozí otázce.

Jaké máš v současnosti plány s rebootem? Znovu to zprovozníš? Prodáš to?

Znovuzprovoznění nepřichází zřejmě bohužel v úvahu. Jediná možnost, jak by mohlo dojít ke znovuzprovoznění by byl zřejmě vstup nějakého „angel investora“, což je v současné situaci velmi nereálné.

Od doby kdy jsme oficiálně oznámili ukončení provozu serveru tak se nám ozvalo několik potencionálních zájemců na koupi nebo pronájem, ale jednání ani s jedním subjektem nedopadla úspěšně. Ze strany jednoho zájemce jsme se setkali s velice nesolidním jednáním, paradoxně se jedná o poměrně známý a na české scéně velmi dobře zavedený informační server.

Pokud by tedy někdo ze čtenářů vašeho serveru měl zájem, může napsat na redakce@reboot.cz a uvidíme…

Jak vidíš současnou situaci na českém linuxovém webu?

Myslím, že je docela dobrá. Existuje tady hned několik dobrých a zavedených značek (jako např. root, abclinuxu nebo linuxsoft.cz) a vznikají pořád a další. Osobně jsem velmi rád, že došlo ke spuštění portálů PročLinux a LinuxBiz. Oba dle mého názoru dělají pro Linux hrozně moc – pomáhají totiž oslovovat cílové skupiny uživatelů, které jsou pro další šíření rozšíření Linuxu velmi důležité tj. začínající uživatele a uživatele z firemní/korporátní sféry.

Co si myslíš o řevnivosti mezi českými linuxovými servery?

To je jedna z věcí, která mě velmi překvapila. Když jsem s Linuxem začínal, tak mi všichni, kteří Linux v té době používali, tvrdili, že linuxoví uživatelé jsou jedna velká komunita, kteří si pomáhají, drží při sobě atd.,atd. A já jsem tomu naivně uvěřil. Pozdější zjištění, že mezi subjekty zabývající se Linuxem panují normální tržní a komerční vztahy jako mezi jakýmikoliv jinými subjekty kdekoliv jinde pro mě bylo velkým překvapením. Jako příklad mohu uvést dvě zajímavé příhody. Příhoda jedna. Pamatuji se, jak jsem se krátce po zprovoznění rebootu potkal s jedním známým člověkem angažujícím se v Linuxu a OpenSource. Hned po pozdravu mi vcelku nevybíravě sdělil, že si myslí, že reboot je k ničemu a proč jsme ho vůbec zakládali, když je tady root.cz Příhoda dvě: Po skončení tiskové konference při příležitosti návštěvy Richarda M. Stallmana v Praze minulý rok v květnu jsem požádal zástupce serveru root.cz, zda by bylo možné od něj získat záznam Stallmanova vystoupení, které nahrával na diktafon… hádejte jak to dopadlo.

Co by si vzkázal těm, co nejsou spokojeni se současnými linuxovými weby, a chtějí si založit vlastní linuxový portál? Myslíš, že jednotlivec je schopen provozovat úspěšně vlastní linuxový portál?

Vzkázal bych jim, že pokud nejsou spokojeni s něčím co tu je ať zkusí založit svůj vlastní web a dělají věci lépe a svým vlastním způsobem. To je asi ta nejlepší cesta jak dokázat, že mají pravdu.

Co se týká schopnosti jednotlivce provozovat portál tak k tomu bych řekl toto. Domnívám se že „silný“ a charismatický jedinec je i dnes, v době silných nadnárodních společností, schopen vybudovat a úspěšně provozovat jakýkoliv tj. nejen linuxový portál. Pro případné zájemce ale předesílám, že vybudování takového portálu není v žádném případě o psaní článků, o psaní skriptů, o programování, o Linuxu nebo o technologii samotné ale hlavně o komunikaci, o schopnosti vybudovat si úspěšný tým, zajistit přísun peněz pro provozování serveru, zajistit jeho rozvoj a vůbec jeho přežití v tvrdých podmínkách trhu. Tj. o spoustě věcí, které s Linuxem jako takovým vlastně vůbec nesouvisí.

Je tu dle tebe něco co na webu chybí?

Podle mě na webu ještě chybí spousta věcí… bohužel ještě přesně nevím co všechno. :-) Kdybych to věděl ,tak bych tady teď neseděl, nedával rozhovor pro váš webzine a pilně pracoval na zaplnění této mezery na trhu :-) (Pardon, chtěl jsem říci webu.)

Co je dle Tebe největší překážkou hromadného rozšíření Linuxu na desktopy?

Hlavní překážkou je, dle mého názoru, absence silného marketingu a vůbec nějaké koordinované propagace Linuxu obecně. Chybí mi tu buď jedna velká firma, která by Linux opravdu dostala mezi obyčejné uživatele tak jak se to MS povedlo s jeho Windows nebo spousta malých, které by Linux propagovali na místní, lokální, úrovni. Obchodníků prodávajících Windows nebo poskytující doprovodné služby k produktům MS najdete v každém okresním městě „milión“. Zkuste ale v tom samém okresním městě najít firmu, která vám poradí s výběrem linuxové distribuce, která Vás zaškolí atd. Kde jsou pak všichni ti příznivci Linuxu? Jak to, že nejsou vidět minimálně stejně jako ti co pracují u konkurence? Je to sice asi lepší než to bylo třeba před pěti lety, ale pořád to podle mě není dostatečné.

Co by dle Tebe lidé co chtějí propagovat Linux měli dělat, co teď nedělají?

Viz má odpověď na předcházející otázku. Chybí mi malé firmy dodávající SW a HW, specializující se mimo jiné na Linux či jiné systémy. Lidé, kteří by Linux propagovali tím, že by jej nasazovali do praxe, poskytovali servis, učili ostatní s ním zacházet atd.

Myslíš si, že v Čechách existuje linuxová komunita jako taková?

Nevím. Asi nejsem ten správný člověk na tuto otázku… zkuste třeba někoho z CZLugu.

Co bys vzkázal našim čtenářům?

Uff, koukám ta nejhorší otázka na konec. Teď vůbec nevím co odpovědět… tak snad, aby se měli dobře, užívali si léta a života obecně a zkusili realizovat alespoň některé ze svých snů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

nekolik zlych poznamek 4.8.2005 15:21 Johann von Nepomuk
|- Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 16:00 Ondřej Čečák
|- Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 16:31 Josef Muknšnábl
| L Re: nekolik zlych poznamek 4.8.2005 17:09 Pavel `Goldenfish' Kysilka
L Re: nekolik zlych poznamek 12.8.2005 21:16 DoubleR
i jinak 4.8.2005 16:46 Pavel `Goldenfish' Kysilka
  L Re: i jinak 15.8.2005 09:45 Zdeněk Burda
    L Re: i jinak 19.8.2005 17:44 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze