RR4 - recenze distribuce

RR4 logo RR4 linux je zástupcem Live-DVD distribucí, které však lze instalovat i na pevný disk. Dnes jsme se mu podívali trochu na zoubek.

22.11.2005 06:00 | Petr Zajíc | přečteno 13546×

Dnes se podíváme na zoubek jedné z méně známých distribucí distribucí, a tou je RR4. Přestože je na žebříčku popularity distrowatch na 15 místě (za poslední měsíc), uvidíme, že i relativně neznámá distribuce má šanci příjemně překvapit.

Gentoo - based

Když se mezi linuxovou komunitou vysloví Gentoo, většinou mezi přítomnými dojde k rozdělení na dva tábory. Protože distribuce, kterou chci popisovat je na Gentoo založena, bylo by asi poctivé, abych uvedl, jaký názor na celou věc mám já, aby mě pak laskavý čtenář nepodezíral ze zaujatosti předem. Jak asi víte, Gentoo patří do rodiny těch distribucí, které si zkompilujete ze zdrojového kódu přímo na počítači, na němž pak poběží. Což má samozřejmě svoje výhody a nevýhody. Výhoda je, že zkomilujete celý systém "na míru" svému stroji, nevýhoda pak to, že to docela trvá. Mezi odpůrci se traduje takový vtip, že časem budou Gentoo příznivci kompilovat s použitím parametrů typu --weekday=monday.

Můj názor je, že Gentoo funguje velmi dobře především jako studnice vědomostí o "vnitřnostech" linuxu. Čím více si toho musíte sami nastavit, tím lépe pochopíte, jak to celé funguje. Ke Gentoo je opravdu velmi dobrá dokumentace, z níž čerpám i když zrovna pracuji s jinými distribucemi (kdo nevěří, ať se podívá třeba na  kapitolu o dělení disků).

RR4

Nicméně s popisovanou distribucí RR4 nebudete muset kompilovat nic. Je to Live-CD (přesněji tedy Live-DVD) s tím, že pokud se Vám líbí, můžete si jej nainstalovat i na disk. Ale abych nepředbíhal. RR4 (domovská stránka) je původem z Itálie a má docela šmrnc. Autor na stránkách projektu uvádí:

Live DVD je zvláštní DVD, které můžete použít abyste rozběhli, otestovali nebo opravili počítač, aniž byste cokoli změnili na jeho pevném disku (data, instalovaný systém apod.) nebo dokonce aniž byste nějaký disk měli. Toto DVD můžete použít jako kompletní prostředí bez toho, aniž byste data kamkoli ukládali nebo cokoli instalovali na svůj počítač. Toto LiveDVD je založeno na GNU/Linuxu, což znamená, že v něm nenajdete nic od Microsoftu. Je to dostatečná svoboda?

Stahovat ISO obraz můžete z čerstvého mirroru ftp://mudrii.mine.nu, ale moc Vám to nedoporučuji, zkuste spíš torrent. Osobně si myslím, že časem pro stahování obrazů DVD přestaneme FTP servery používat úplně, protože jejich přetížení při vydání nové verze čehokoli je opravdu značné. Čímž se dostávám k další věci - verze 2.65 RR4 je totiž v době psaní tohoto článku jen pár dnů stará. Asi právě proto je na ní mnoho nových kousků software, jak za chvíli uvidíme.

Live - DVD

Bootování probíhá celkem pohodově, jen mi subjektivně přijde pomalejší než bootování třeba takového Knoppixu; možná to ale je jen pocit.

Detekce hardware proběhla alespoň na mém stroji naprosto hladce. Byla nadetekována a správně nastavena grafická karta nVidia FX 5200, disky, a dokonce i USB bluetooth adaptér. To je samozřejmě u LIVE-DVD celkem důležitá věc. Trochu jsem při startu zaváhal a nechal počítač nastavit síťovou kartu automaticky, s DHCP, což v mé ručně konfigurované domácí síti vedlo k tomu, že jsem se k internetu nepřipojil. Naštěstí funguje script net-setup eth0 (je to přece Gentoo) a manuální nastavení karty je pak dílem okamžiku. Níže tedy můžete vytrpět obligátní screenshot linuxsoftu v prohlížeči, v němž bystrý čtenář pozná Konqueror.

Protože je distribuce nová, je nový i použitý software. Můžete se tedy těšit na věci typu kernel 2.6.14, OpenOffice.org 2.0, Firefor 1.5. RC1 a další lahůdky. Na své si přijdou i programátoři. Na DVD jsou (namátkou) GCC 3.4.4, Perl 5.8.7, Python 2.4.1, Java 1.4.2_09, Apache 1.3.34, PHP 4.4.0 a MySQL 4.1.14

Pohled na desktop: Upoutalo mě několik věcí. Především na ploše najdete ikonu pro připojení (případného) Windows oddílu, což je jistě super. Dále pak jsou zde věci, které tuto distribuci předurčují jako opravnou či záchrannou - a tím mám na mysli ikonu Klamav Antiviru (správně to ovšem má být ClamAntiVirus) a Partition editoru GParted. Anitivirus jsem vyzkoušel a fungoval velmi obstojně (nahrál si nové definice virů, otestoval připojený Windows oddíl, co víc si můžeme přát).

rr4-desktop rr4-konqueror rr4-gparted

KDE 3.4 má švih *** Linuxsoft v konqueroru *** GParted aneb máte to názorně

Na ploše je rovněž ikona "Update Gentoo Linux installer", která přes internet zaktualizuje prográmek, starající se o instalaci RR4 na pevný disk. Samozřejmě že nejen KDE je desktop živ, takže přijměte níže nasosané screenshoty jako důkaz, že nemám nic zásadního ani proti Gnome, ani proti Fluxboxu, ani proti Xfce. Ty všechny jsou na DVD obsaženy a to je dobře - začátečník má tak možnost si vybrat hned na Live DVD, jaký že to desktop se mu bude líbit.

rr4-gnome rr4-fluxbox rr4-xfce

Gnome *** Fluxbox *** Xfce

Instalace na disk

K instalaci na pevný disk je použit Gentoo Linux Installer, a ten na mě působí velmi dobrým dojmem. Žádné zbytečné dotazy, jen průvodce o cca 14 obrazovkách v nichž nastavíte "drobnosti" typu rozdělení disku, kernel, bootloader, čas, síť, jaké chcete démony. Protože distribuce RR4 je založena na Gentoo, můžete si v průvodci rovněž zvolit, co všechno budete chtít kompilovat, případně s jakými parametry.

Leč pohleďme, nakolik se zdál instalátor přívětivý, nakonec zklamal.

GLI: June 24 2005 11:05:09 - Setting root password.
GLI: November 18 2005 09:50:48 - Setting root password.
GLI: November 18 2005 09:50:49 - Livecd root password set.
GLI: November 18 2005 09:50:50 - Portmap started.
GLI: November 18 2005 10:01:40 - This is a bad thing. An exception occured outside of the normal install errors. The error was: 'partition not found'
GLI: November 18 2005 10:01:40 - Traceback (most recent call last):
GLI: November 18 2005 10:01:40 - File "/opt/installer/GLIClientController.py", line 151, in run self._install_steps[self._install_step][0]() GLI: November 18 2005 10:01:40 - File "/opt/installer/templates/x86ArchitectureTemplate.py", line 124, in partition parted_part = parted_disk.get_partition(part) GLI: November 18 2005 10:01:40 - error: partition not found

Zkušeného uživatele to pochopitelně nezastaví. Je mnoho možností jak něco takového řešit - od "ruční" úpravy diskových oddílů až třeba po použití GParted, který je v distribuci obsažen - nic z toho ale není vhodné pro začínající uživatele; zejména pokud jim mají na disku zůstat nějaká data (třeba z Windows oddílu).

Závěr

Distribuci bych rozhodně doporučil jako LIVE-DVD nabušené relativně novým softwarem. Rovněž jako palivo pro "záchranné mise" díky existenci antiviru a diskových nástrojů. Instalace na pevný disk však nefunguje tak, jak má - alespoň u mě - a to je veliká škoda.

Tato recenze mě rovněž vedla k hlubší úvaze na téma výběru distribucí. Mám takový pocit, že časem nebude při volbě distribuce rozhodovat skutečně nic jiného, než kvalita a rozsah podpory a způsob, jakým jsou do systému dopraveny záplaty či aktualizace. Takže budeme mít zastánce systémů "apt", "yum" "portage" a těch několika dalších. Kdo nebo co vyhraje? To je zajímavá otázka; troufám si tvrdit, že vznikne distribuce, která bude tak nějak podporovat většinu dostupných "balíčkovacích" technologií a že bude velmi úspěšná. Toto je zajímavé téma pro diskusi, takže se pod článkem můžete do sytosti vyřádit.

Komerční oznámení:
RR4 verze 2.65 máme v našem Linux PC Shopu na DVD za 100 Kč.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1028