Chcete přejít z Windows na Linux?

tux Chcete legalizovat svůj software? Neptejte se "strýčka Sama". Zeptejte se našeho Fanouše ...

20.3.2006 11:00 | František Hucek | přečteno 12160×

Fanouš

Proč přejít na Linux

Chci přejít z Windows na Linux, co tím získám?
Budete mít legální operační systém, který můžete používat beze strachu z obvinění z používání nelegálního software. Budete mít stabilní a bezpečný operační systém se spoustou programů, na kterém nejsou viry. Také můžete výrazně ušetřit za nákup licencí na OS a software.

Kolik mne Linux bude stát?
Linux si buď můžete stáhnout zdarma z Internetu, seznam distribucí a odkazů na stahování je např. na Distrowatch.com (český mirror) nebo za symbolickou cenu koupit v některém z Linux CD Shopů (Linux CD Shop , QCM shop , Linux-CD.cz). Můžete si koupit "krabicovou" distribuci s dokumentací. Takže zda si jej pořídíte zdarma nebo za něj zaplatíte, závisí na vás. Pak také závisí na tom, jestli Linux budete instalovat vlastními silami, či si ho necháte nainstalovat odborníky (což doporučujeme). Také je otázkou, jestli správu systému budete zajišťovat vlastními silami, či externě.

Kdy není vhodné přecházet na Linux?
Pokud používáte programy, které fungují jen pod Windows. I tak by ale bylo vhodnější pro přístup k Internetu použít počítače s Linuxem. I v takovém případě doporučujeme nasazení Linuxu na firewallu či serveru.


Distribuce

Jakou distribuci mám použít? Čím se vlastně jednotlivé distribuce liší?
Na pracovní stanici doporučujeme Mandrivu, OpenSUSE, či Fedoru Core. Na servery Debian nebo některý z klonů Red Hatu - například CentOS. Výběr distribuce by měl být konzultován se správcem systému.

Čím se jednotlivé distribuce liší?
Jednotlivé distribuce se liší např. v systému správy software a nastavení, verzí použitých programů (jednotlivé distribuce samozřejmě vycházejí v rozdílných datech), skladbou programů a podobně.

Když si nainstaluji některou Linuxovou distribuci, budu si muset dokoupit nějaké další programy?
Hlavní linuxové distribuce obsahují desítky aplikací, tj. kancelářský balík, programy pro Internet (prohlížeče, FTP klienty, chatovací programy, ...), grafické editory, přehrávače multimédií, jednoduché hry, atd. takže pro běžné použití není třeba nic kupovat.


Programy

Existují vhodné náhrady Windows programů?
Ve většině případů ano, některé původně Linuxové aplikace (Firefox, OpenOffice.org) jsou úspěšné i na platformě Windows.

Když přejdu na Linux nebudu mít problémy s formáty dokumentů z Windows?
Kompatibilita asi nejpoužívanějších formátů Windows, tj. doc, xls a ppt např. v kancelářském balíku OpenOffice.org je velmi dobrá, i když není na 100 %, ale to není ani mezi jednotlivými verzemi aplikace MS Office.

Budu na počítači s Linuxem potřebovat antivirový program?
Ne, viry, které jsou známé z prostředí Windows, na Linuxu nejsou spustitelné; pro Linux jako takový viry nejsou. Je to dáno zcela odlišnou strukturou systému, která pro existenci a šíření virů není příznivá.

Mohu v Linuxu spustit DOSové či Windowsové aplikace?
Dosové aplikace běží např. v emulátoru Dosemu, Windowsové ve Wine, nicméně nefungují všechny, někdy může být rozběhání takové aplikace opravdu složité.

Jak je to s Internetovým bankovnictvím pod Linuxem?
Kromě KB (funkční pouze přes emulátor), funguje u všech bank v ČR poskytujících Internetové bankovnictví.

Jak je to s účetnictvím pod Linuxem?
Nějaké aplikace se již objevují, vizte www.ucetnictvi-on-line.cz. Co se podpory velkých českých firem týče, tam je to zatím (na klientských aplikacích) slabší.

Existuje v Linuxu vzdálená správa?
Ano, když se nastaví příslušná pravidla pro přístup ze vzdáleného počítače na firewallu, tak je to možné. Pak pokud je počítač připojen k síti, je možné ho spravovat vzdáleně. Tj. instalovat programy, měnit nastavení atd. Vše probíhá pomocí bezpečných protokolů s využitím šifrování.

Jak je to s instalací programů, můžu si z Internetu stáhnout nějaký program a jednoduše jako ve Windows ho nainstalovat?
Můžete si stáhnout balíček pro danou distribuci, či tar.gz soubor s linuxovým programem. Instalace balíčku může ale vyžadovat některé další knihovny a programy, proto je pro instalaci lepší použít správce balíčků pro danou distribuci (YAST2, Aptitude, Mandrake Control Center, Yum Extender, Synaptics, Portage, ...) a daný program instalovat s použitím tohoto správce balíčků a při správném nastavení repozitářů.


Hardware

Jak je to s podporou hardware v Linuxu?
Podpora je dobrá, většina HW funguje, v každém případě je ale lepší při koupi nového počítače si informace o funkčnosti pod Linuxem najít na Internetu, či to konzultovat s odborníkem. Stále existuje velký počet hardwaru, který není v Linuxu podporován.

Mám starý počítač, bude mi na něm Linux fungovat?
Linux běží i na opravdu starém železe, je třeba ale pečlivě zvážit výběr distribuce a aplikací. Moderní distribuce s novými programy dokážou být trošku "nenažrané" – tedy co se systémových prostředků týká. V případě, že máte v kanceláři více starých počítačů, dá se vše řešit systémem terminál-server, kdy se koupí jeden nový počítač, který slouží jako server, kde běží všechny programy a staré počítače fungují jako terminály (mohou být i bezdiskové).

Funguje Linux i na 64bitové (AMD64) platformě?
Ano, dokonce déle než Windows.


Uživatelé

Můj počítač doma používá více uživatelů, jak si s tím Linux poradí?
Linux je multiuživatelský, takže na počítači může pracovat více uživatelů s tím, že každý má svůj účet a dle nastavení může mít přístup jen a jen ke svým datům.

Zvládnou mí zaměstnanci přechod na Linux?
Tam by neměl být problém. Vlastně jde o to, že budou klikat na jiné ikonky. Klávesnice funguje stejně, myš také. Větší problémy bude mít správce systému, pokud doposud dělal pouze s Windows.

Můj administrátor mi přechod na Linux nedoporučuje, vy mi radíte něco jiného, kde je tedy pravda?
Je pravděpodobné, že současný správce Windows by přechodem na Linux ztratil práci, je tedy logické, že přechod nedoporučuje. Doporučujeme konzultaci s nezávislým odborníkem.


Poskytovatelé služeb

Existují příklady nasazení Linuxu v ČR?
Ano, asi nejznámějším je nasazení Linuxu ve společnosti Česká Pošta, a.s., převážně na Linuxu funguje nějvětší český vyhledávač Seznam.cz.

Kdo mi Linux nainstaluje?
V Praze instalujeme např. my tj. Linuxsoft.cz, v Brně QCM, Litoměřice Viktor Matys, v Děčíně blue-point.cz atd.

Když budu chtít buď své zaměstnance, či administrátory přihlásit na linuxové školení, kde je to možné?
Firem nabízející linuxové kurzy je řada, např. Eiite, GOPAS, Linuxsoft.cz, SOFT-TRONIK, OKsystem, QCM ...


Zdroje informací

Kde získám o Linuxu více informací?
proc.linux.cz, root.cz, abclinuxu.cz, linuxsoft.cz, linuxzone.cz, LinuxEXPRES.


URL článku: http://www.linuxsoft.cz/zeptejte-se-fanouse/

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1147