Linux+DVD 10/2006

V říjnovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o multimédiích, Wi-Fi v Linuxu nebo multimediálních komunikátorech.

10.10.2006 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 10763×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Lukas Xaver Sirotný; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

V novém čísle časopisu Linux+DVD přišly příjemné změny – z editorialu usměvavé zástupkyně šéfredaktorky se dozvíte o tom, že nápadů, jak zlepšit magazín, je hodně a tým usilovně pracuje na jejich realizaci; výsledek jejich snažení by se měl ukázat už v příštím čísle (sjednocení názvu, zvýšení počtu stran, atd.).

Příloha v podobě dvou DVD je a také bude zachována, v aktuálním čísle DVD obsahují distribuce Aurox 12.0, live distribuci Slax 5.1.7b, PC-BSD 1.2 a samozřejmě Linux+ Live DVD, další live distribuci založenou na Auroxu 12.0 umožňující demonstraci programů představovaných v časopise. Jako třešničkou na dortu je navíc ještě GParted Live, velice jednoduchý a elegantní způsob, jak pohodlně hýbat s diskovými oddíly.

Úvod časopisu jako vždy tvoří aktuality z vývoje Linuxu a jeho distribucí. Už obálka láká na multimediální centrum zadarmo; to je popisováno v článku o GeeXboXu, live distribuci vytvořené po snadné přehrávání multimédií včetně možnosti provádění snadných úprav.

Zaměření na multimédia pokračuje dál prostřednictvím článku o ukládání datových proudů, jak jinak než s audiem nebo videem a to jak v příkazovém řádku, tak v grafickém prostředí. Sekci o multimédiích uzavírá popis BpmDj, nástroj pro DJs, který umožňuje snadnou katalogizaci a přehrávání hudby.

V rubrice software je představen program pro grafické desktopové prostředí GNOME, který umožňuje editování Audio Tagů. Pro příznivce KDE je připraven popis Texmakeru, editoru pro systém sazby písma LaTeX.

V minirecenzích pod titulkem LinuxFresh je popsáno 12 programů, od VNC přes Operu po Simple Groupware. Sekci software uzavírá povídání o komunikačních programech Skype, EKiga, Wengo včetně zajímavých triků k práci se zvukem.

Pro začátečníky je představeno zajímavé téma – zápis v NTFS je opředen tak trochu stále tajnými mýty o nefunkčnosti, i když už nějaký čas funguje dobře.

Přímo praxi se věnuje i text, který následuje a demonstruje práci s WiFi v Linuxu. Samozřejmě i když titulek láká na praxi, nebudete ztraceni v záplavě termínů; na úvod je představen potřebný teoretický základ.

Pro programátory je připraven tentokrát článek zaměřením trošku stranou, text ukazuje, jak si vytvořit vlastní střílečku založenou na hře Sauerbraten. Kdyby vám to náhodou nestačilo, hru si můžete vybrat i dalších šesti, které následují.

Říjnové číslo uzavírá distribuce měsíce GParted Live a celkem zajímavý text, vítěz v povídkové soutěži Linuxpreview.org ve spolupráci s Red-Handed a Linux+.

Závěr

Zázraky se dějí a tak už je v časopise jeden formulář na zřízení předplatného (což je ten správný počet). Změny se zřejmě dějí a ještě dít budou, uvidíme, co přijde v příštím vydání.

"Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1340