openSUSE 10.2

SUSE Vyšla nová verze SUSE. Přinášíme první screenshoty během a po instalaci. K dostání v našem Linux CD Shopu.

7.12.2006 12:00 | František Hucek | přečteno 24883×

Instalace je bezproblémová, i když tak dvakrát delší než u ostatních distribucí (Mandriva, Fedora, Ubuntu..)













Pojetí desktopu vychází z u nás již instalovaného SLEDu. Takže člověk jako jsem já, který je od Windows 98, přes Windows XP, přes různé verze KDE, Gnome, Xfce či fluxboxu v různých distribucí zvyklý na klasické, rozbalovací hierarchické menu, tak má smůlu. V Gnome pokud není aplikace v "preferovaných aplikacích" má možnost si ji uživatel najít buď v obsáhlém ikonovém menu, nebo fulltextem (na hledání fulltextem mohu rovnou pracovat v konzoli..). Když si např. najít aplikaci Konqueror, nestačí zadat jen "konq" ale celý název.. Gnome má navic takto specificky nastaveno i nastavení počítače.


Menu v KDE je také specifické, jestliže uživatel hledá např. Gimp a nechce použít fulltext, tak musí do kategorie Aplikace, pak Grafika, Rastrová grafika, a pak si může odkliknout Gimp. Do každé nové úrovně menu se musí překliknout.

Firefox i Konqueror mají nainstalovaný Flash plug-in. Samostatně uložené jdou přehrát soubory ve formátu mp3. Soubory ve formátu mpeg, wmv, mov přehrát nejdou, nejsou nainstalovány kodeky. Když jsem se pokoušel některý multimediální soubor stáhnout ve Firefoxu, tak se mi prohlížeč zhroutil.

Řešením přehrávání multimediálních souborů je instalace multimediálního přehrávače (MPlayer, gxine..) a příslušných kodeků z repozitáře Packman. Když jsem chtěl rozchodit OpenGL pro mou grafickou kartu, tak jsem se v Ovládacím centru, pod položkou "efekty plochy" dozvěděl, že není v databázi karet jež mají podporu xgl. Ani v SaX2 se mi nepodařilo nastavit OpenGL Na rozdíl od SUSE 10.1 nemá utilitku tiny-nvidia-installer takže v případě, že jako v mém případě nejde zprovoznit OpenGL klikátkem, je třeba stáhout zdrojové kódy jádra, gcc, vypnout xka, stáhnout binární ovladač a tento v konzoli spustit. Hry jako Torcs, Wesnoth, Simutrans, Trophy aj. je možné instalovat po přidání oficiálního repozitáře openSUSE, pokud jste tedy tak neučinili již při instalaci. Z tohoto repozitáře je také možno nahrát grafické prostředí Xfce, bohužel ne verzi 4.4 RC1 která je povedenější než poslední stable.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1370