Linux+DVD 1/2007

V lednovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o bezpečnosti v různých podobách nebo o Firefoxu 2.0.

4.1.2007 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 10059×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Johana Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Přiznám se, že mě obsah lednového čísla docela příjemně překvapil – pravděpodobně odbornější náplní článků než bývá zvykem, což ale na druhou stranu nemusí vyhovovat každému, dost možná nezanedbatelné skupině čtenářů.

Ale pojďme k obsahu DVD – najdete na nich dvě populární distribuce, Fedora Core 6 a Ubuntu 6.10 "Edgy Eft". Rozhodně nepřehlédněte překvapivě pěkně zpracovaný článek na téma dohody Microsoftu a Novellu, své možná dělá to, že článek je zdá se od českého autora a tedy napsán v češtině, to ale nic nemění na tom, že i obsahově je docela povedený.

Když jsme u překvapení, další může být v podobě připojení programu Portfolio Gains (údajně v ceně $145), kterému je věnována dvojstránka a slouží jako software na sledování vlastních obchodních aktivit na burze cenných papírů a podobně.

Pojďme ale ke slibovanému "odbornějšímu obsahu", prvním článkem je malý souhrn možných rizik při zabezpečování počítače, je nutno ocenit autorův záběr, není vynecháno třeba fyzické zabezpečení, typizace útočníků, katastrofy a především také kromě popisu obrany i praxe v představení popisu běžně používaných aplikací a pár scénářů jejich použití.

O list dál narazíte na řešení situace bezpečného zasílání emailů s případným zachováním soukromí, ano, na šifrování emailů pomocí populárního PGP/GPG a to také přímo na jednotlivých poštovních klientech.

Stále do sekce bezpečnost patří také poměrně úzce zaměřený příspěvek o mod_security do hojně rozšířeného HTTP serveru Apache, včetně jeho možností a samozřejmě také konfigurace.

Zapomenout se nesmí ani na velice oblíbený síťový nástroj nmap, který se při "hackování" objevil i v kultovním filmu Matrix, každopádně slouží nejčastěji ke scanování portů a to je také popsáno a ukázáno, včetně některých základních fint.

Do "obrázkové" rubriky plné screenshotů zahájené minulým číslem tentokrát přibyl text o instalace systému Fedora Core 6.

V rubrice pro začátečníky je dále zařazen postup k zřízení vlastní jednoduché domácí sítě, samozřejmě včetně síťových prvků jako je "router", "print server" nebo "terminal server".

Docela pěkné je jednak představení, jednak praktický popis na vylepšování BASH completion, nebo oblíbené doplňování příkazů na příkazové řádce zpravidla pomocí klávesy TAB.

Poslední hutnější téma je nakousnuto v docela rozsáhlém článku, který se věnuje různé autentizaci uživatelů pomocí LDAPu a systému Kerberos, jak už je zvykem, včetně konfigurace, která samotná vydá v podobně konfiguračních souborů na víc než 4 stránky.

Časopis uzavírá představení nové verze populárního opensourcového webového prohlížeče Mozilla Firefox 2.0, je pěkné, že kromě přehledu novinek se dozvíte i několik různých tipů a triků při práci s tímto programem.

Závěr

"Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1392