Hakin9 1/2007 (14)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o WEB 2.0, ptrace() nebo o tunelování komunikace skrze NAT.

17.1.2007 10:00 | Ondřej Čečák | přečteno 8954×

Obálka Hakin9 #14

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Kromě toho, že v novém čísle jsou opět znovu přeskládány rubriky (opět je hlavní dělení podle témat obrana, útok a ne podle konkrétního zaměření), se neukázalo nic nového; testy hardware zřejmě ještě nebyly hotové a především, lednové číslo trpí neuvěřitelně odbytou korekturou ("Útoky phishingového typu, internetoví ervi zamení na kradení dat nebo úpravy napadeného poítae na stroj na peníze, to je dnes již standard. Mnohaletý boj ukazuje, že nejlepší strategií je bezprostední eliminace hrozeb na úrovni poštovních server.").

Po tradičním úvodu a novinkách je představen docela zajímavý nástroj, který umožňuje průzkum protokolu síťové služby a zpětnou rekonstrukci použitého protokolu.

První článek ze sekce Útok by stejně dobře mohl být také v části Obrana, popisuje nejdříve na úvod jednu z hlavních nevýhod IPv4 – nedostatek IP adres – a následně po představení způsobů jejich řešení (typicky NAT) postupy, jak je obejít, tedy jak se například dostat nebo rovnou vytvořit komunikační tunel se strojem, který je v síti za počítačem, na kterém se provádí dynamický překlad adres.

Následující text by se mohl směle označit za návod nebo přímo tutoriál k funkci ptrace() v Linuxu – kromě nemalého množství příkladů v C popisuje také základní a pokročilé použití a samozřejmě možné funkce a jejich aplikace.

Poslední dobou se často mluví o WEB 2.0 a všech dalších buzzwordech s tím spojených, určitě se vám vybaví třeba technologie AJAX, o které je především další článek; ve směs jde o používané techniky nebo známe principy, které jsou aplikovány na nové technologie. Pěkné je, že autor také zmínil některé možnosti obrany.

Sekce obrana začíná pěkným software; antivirovým nástrojem ClamAV, i když článek samotný je myslím spíše zklamáním – sice jsou popsány možnosti jeho nasazení a několik funkcí a knihovna libclamav, ovšem možná než nahrazovat manuál by bylo lepší popsat věci trochu jiným způsobem, jak projekt funguje, kdo za ním stojí nebo s čím se lze při jeho nasazení setkat.

Jak už napovídá název článku, "Snort_inline jako řešení" přímo popisuje použití Snortu (systém pro detekci narušení bezpečnosti, průniku – IDS) na scénáři, kde je stroj s tímto programem zapojen jako prvek transparentní pro síťový provoz s pravidly pro různé využití, služby nebo možná zapojení.

První letošní číslo uzavírá rozhovor s Peterem Fleischerem, evropským poradcem pro ochranu soukromí a ochranu osobních dat společnosti Google a také člověkem odpovědným za řízení politiky ochrany soukromí uživatelů v regionu Evropa, Střední východ a Afrika.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele.

Chtěli byste pro Linuxsoft.cz psát recenze časopisu Hakin9 – hard core IT security magazine? Ozvěte se prosím.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1401