Softwarové novinky (28)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

24.4.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 10578×

Nové distribuce

Jedna z nejstarších a nejlépe vyladěných distribucí Debian se dočkala vydání hned ve dvou stabilních větvích, Debian GNU/Linux 3.1r6 „Sarge“, který je updatem již ověřené verze, a Debian GNU/Linux 4.0 „Etch“, který je dlouho očekávaným a několikrát odkládaným vydáním. Znalé uživatele nepřekvapí zdánlivá neaktuálnost software, vědí na co jsou backporty a oceňují stabilitu před nejčerstvějšími verzemi. Instalace a údržba není takovým oříškem, jak je často prezentováno, kdo se setkal s *buntu, DreamLinuxem,  , tak snadno zvládne i Debian. Namátkoou se podívejme na obsažený software: KDE 3.5.5a, Gnome 2.14, XFce 4.4, přejmenované aplikace Iceweasel (Mozilla Firefox 2.0.0.3), Icedove (Mozilla Thunderbird 1.5) a Iceape (Mozilla Seamonkey 1.0.8), jádro 2.6.18 a dalších zhruba 18 000 balíků.

Vcelku očekávanou událostí po vyjití Red Hatu 5 bylo vydání některého jeho svobodného klonu a jen se čekalo, který team bude nejrychlejší. Byl jím team StartCom Linuxu, který uvolnil verzi 5.0, který obsahuje stejné verze software, jako RHEL5. V případě klonů RHELu se nejedná pouze o stejné verze software, ale i o začlenění úprav, které (v podobě zdrojových kódů) uvolňuje RedHat. Jako výchozí desktop očekávejte Gnome, těšit se můžete na podporu virtualizace díky Xenu.

Druhou, a možná očekávanější, distribucí vycházející z RHELu je CentOS 5.0. Který se stejně, jako mateřský Red Hat, nebo StartCom, nese v duchu virtualizace. Výchozím prostředím je, stejně jako u RHELu, Gnome 2.16, ale můžete doinstalovat i KDE 3.5. Zatím je k dispozici pouze na 6CD (i386), 7CD (x86-64), nebo 1DVD (obě architektury), připravována by měla být podpora pro PowerPC, IA64 a Sparc, časem snad i jedno CD verze pro nasazení na server. Na rozdíl od RH nejsou balíky rozděleny podle verze na server a desktop, takže uživatelé budou mít podstatně jednodušší správu.

Poslední měsíce získává stále větší popularitu distribuce Arch Linux, která vyšla ve verzi 0.8 Voodoo. Distribuce je odladěna pro procesory i686 a novější, přičemž je vše nastaveno tak, aby byl hardware počítače co nejméně zatížen. Uživatelé ArchLinuxu se rádi a často chlubí tím, jak je jejich systém udržován v dokonalé čerstvosti. U ArchLinuxu není důležitá verze, kterou instalujete, protože díky rolling updates máte vždy nejčerstvější možnou verzi všeho software.

Ubuntu, nejsledovanější distribuce, alespoň podle žebříčků na Distrowatch vyšlo podle očekávání 19. dubna 2007 ve verzi 7.04. K dispozici je dnes již tradiční rodinka Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu a Xubuntu, přičemž zcela pochopitelně můžete udělat z jedné verze druhou. Připraveny jsou ISO obrazy pro architektury i386, x86-64, PowerPC a UltraSPARC. Tato verze není označena jak LTS, takže desktop bude udržován 18 měsíců a server 36 měsíců.

SimplyMEPIS 6.5 je distribucí orientovanou na desktop, která se bude líbit převážně uživatelů KDE. Dříve byla tato distribuce forkem Debianu, ale jako několik dalších forkuje nyní Ubuntu. K dispozici je buď instalační CD, nebo instalační DVD, pro 32 bitové a 64bitové x86 procesory. Uživatelé některá verze z 6. řady budou potěšeni, že nemusí vše přeinstalovávat, ale pro ně se jedná „pouze“ o update. U Mepisu již začali přípravy na KDE4 úpravami jejich nástrojů.

Vývojáři Mandriva Linuxu se vrátili ke staršímu, 6 měsíčnímu, vývojovému cyklu, výsledkem čehož je verze Mandriva Linux 2007 Spring, která je občas uváděna jako verze 2007.1. Český distributor již připravuje plně českou verzi s příručkou, která bude obsahovat i další vylepšení software, které vývojáři Mandriva Linuxu nestihli zařadit.

Zajímavůstkou pro uživatele MS Windows je Topologilinux 6.1.0, který si mohou nainstalovat do MS Windows, nebo na samostatný diskový oddíl. Distribuce vychází ze Slackware. Pokud chcete distribuci, která obsahuje velmi čerstvý software, rýsuje se velmi zajímavá možnost v podoběForesight Linuxu 1.2, který obahuje nový systém pro správu balíků conary.

Něco pro práci

IDE Open Linux Developer se již v našem seriálu objevilo, ale vydání verze 1.0 je vhodným okamžikem k jeho připomenutí. Na první pohled vám bude připomínat holý GEdit, ale je propojený s C/C++ překladačem a nabídne vám šablony při vytváření projektů. Editor není tak mocný, jako Anjuta, ale také nepotřebuje tolik místa na disku a startuje nepoměrně rychleji.

Vývojářům je určen i program IzPack Java Installer, který vyšel ve verzi 3.10.1, jenž usnadní vytvoření příjemných instalačních balíčků pro javovské programy. Můžete jej integrovat s Apache Antem, sestavování instalačních balíčků můžete oblivnit konfigurací v podobě XML, umí vytvořit zástupce na ploše, …

Po delší době vyšla nová verze VariCADu 2007 1.08, kontrukčního programu, který je rovnocenným konkurentem zavedenému AutoCADu. Jde o jeden z mála CAD programů dostupných i pro platformu GNU/Linux, který vyvíjí česká firma a prodává jej za velmi příznivých cenových podmínek. Bohužel ještě stále patří mezi relativně málo známé programy.

Internetový prohlížeč Opera byl vydán ve verzi 9.20. Nejedná se pouze o prohlížeč, spíše se jedná o komplexní řešení podobné projektu Mozilla Seamonkey (dříve Mozilla Suite). První novinkou, kterou uvidíte je „Speed Dial“ do nějž si naskládáte oblíbené weby a po startu (nebo otevření prázdného tabu) nebudete muset otvírat záložky. Bohužel stále není Opera schopná spolupracovat s wysiwyg editory, například FCKeditor (jenž byl aktualizován na verzi 2.4.2), které jsou často v cms.

Usnadnit nastavení X.org uživatelům preferujícím gui rozhraní, před editací v příkazové řádce, se snaží autoři projektu X.org Setup. Program správně identifikuje dostupné grafické karty i monitory a uživateli pomůže s nastavením. Celý program je napsán v QT a vypadá jako část funkčnosti KDE rozhraní, nicméně je možné jej použít i v jiném desktopu/wm, jen pro kompilaci budete potřebovat patřičné knihovny.

Opera 9.20 VariCAD 1.08

Opera 9.20 - takto vypadá Speed Dial. *** VariCAD 1.08

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1458