Červencové - rozšířené číslo přináší tipy programátorům, rozhovory s autory známých programů, praktické rady začínajícím i zkušenějším linuxovým uživatelům.
16.7.2007 15:00 | František Bublík | přečteno 9823×
Čelní strana časopisu nese nadpis "Programování a zábava" a nezůstává mu nic dlužna. K tématu programování se dozvíme například, který programovací jazyk vybrat, jak vytvořit snadno pomocí Glade grafické rozhraní v GTK nebo jak psát html projekty v editoru Quanta. Najdeme zde rovněž příklad jaderného ovladače pro elektronický teploměr připojený k USB sběrnici, nebo jiný příklad ovladače pro virtuální souborový systém.
Tvorba vzorců v tabulkovém procesoru OpenOffice-Calc se sice někdy programování vzdáleně podobá, ale v tomto čísle časopisu se jedná o pokračování popisů a návodů pro kancelářský balík OpenOffice. V jiném článku se něco dozvíme o skriptovacím modulu Math, díky kterému dostaneme v OO do svých textů matematické případně chemické vzorce. V příštích číslech časopisu LinuxEXPRES se prý seznámíme blíže s konkurenčním kancelářským balíkem Koffice, který se stále vyvíjí k lepšímu.
Červencové číslo nám přináší hned tři rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa Linuxu. Tentokrát to budou autoři programů Krusader, hry Frozzen Bubble a Mandrake Linuxu. V sekci Distro se můžeme dočíst o nové Mandrivě 2007.1, PCLinuxOS a navíc zde najdeme zajívavý článek, pro mnohé úvodní seznámení s OpenBSD systémem. Obsahuje stručnou historii systému, popis základních rozdílů mezi Linuxem a BSD, rozdíly mezi jednotlivými BSD systémy a návod na vytvoření instalčního CD pro OpenBSD systém.
Rubrika praxe je tentokrát velmi obsáhlá. Krom seriálů "Domácí počítačová síť" a "Tvorba 3D grafiky v Blenderi, zde najdeme návod jak provozovat FTP server, nebo Cygwin jako ssh server ve Windows. Jméno pana Ivana Bíbra je jistě dobře známé všem linuxovým příznivcům. Do tohoto čísla časopisu přispěl praktickým návodem na připojování počítačů přes mobilní telefon k internetu. V článku jsou uvedeny rady pro připojení přes CDMA modem, mobil připojený pomocí USB kabelu, nebo bluetooth, najdeme zde i rady pro připojení ISDN a ADSL. Návod je cílený na program "kppp" a je, jak jsme od p. Bíbra zvyklí, velmi srozumitelný. Odborníka neurazí a všem ostatním pomůže.
Posledním tématem, o kterém se zmíním, jsou hry. Autoři článků si tentokrát nebrali na mušku 3D střílečky a hardwarově náročné akcelerované "pecky", nýbrž klasiku, jednoduché logické hry, které najdeme v téměř každé linuxové distribuci např Tetris, Miny, Sobokan a podobné. Pokud byste o dovolené neměli co na práci, můžete si zkusit podle návodu vytvořit vlastní puzzle pomocí OpenOffice.
Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (149 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.