OpenSUSE 10.3

SUSE Vyšla nová verze OpenSUSE. Přinášíme první screenshoty a postřehy. K dostání v našem Linux CD Shopu.

5.10.2007 17:00 | František Hucek | přečteno 20801×

Instalace je klasická, protože jsem byl líný instalovat virtualizační SW, odkáži pouze na recenzi minulé verze tj SUSE 10.2 která je stejná, pouze stačí vyměnit pozadí za zelené. Instalace je celkem dlouhá, na zkoušeném počítači cca 40 min, což je mnohem déle než u ostatních distribucí (Mandriva, Ubuntu, Fedora).

Při instalaci z instalačního DVD je na výběr z jedno ze dvou grafických prostředí GNOME či KDE, při první instalaci jsem vyzkoušel KDE. Trochu mi dělalo problém menu KDE ve style Suse Linux Enterprise Desktop (SLED), tj. k nalezení konkrétního programu např. GIMPu je třeba proklikat několik úrovní menu, což není zrovna přehledné, nebo program najít dle jména, na což zas by stačila klidně konzole.


Menu se do klasického KDE stylu dá naštěstí přepnout v nastavení KDE.

Pro nastavení všeho možného i pro správu balíčků je tu YAST2, který ale vypadá zcela jinak v prostředích KDE a GNOME.




Pokoušel jsem se také nainstalovat zkušební KDE4, které se tvářilo jako nainstalované, bohužel při nalogování do KDE4 se mi nezobrazila ani lišta se základním menu. Pokoušel jsem se také nainstalovat k prostředí KDE také GNOME, což skončilo upozoněním na chybu v instalaci a nemožností se do GNOME nalogovat. Tj. připadá mi to, jako by SUSE po vzoru *UBUNTU dělalo KDE-SUSE a GNOME-SUSE, s tím že spolu ale na rozdíl od *UBUNTU nejsou kompatibilní. Čehož důvodem může být taková rozdílnost systému při použití KDE a GNOME. Xfce se mi nainstalovat podařilo, bohužel se při druhém nalogování spustil Nautilus, který celé grafické prostředí poněkud změnil, takže to také nebylo čisté Xfce..


Další instalace byla s GNOME jako výchozím grafickým prostředím. Tady je opět vše co se menu týče zcela jinak. Je tu jakýsi rozcestník menu, a pak když se klikne na "více aplikací" velké pole se spoustou ikonek. Opět se mi to nezdá zcela přehledné. To samé je s YASTem2, vše vypadá úplně jinak než ve verzi s KDE. Co se mi líbí, je v administraci u software položka "komunitní repozitáře" kde má uživatel již nastavené repozitáře jako např. Packman a stačí jen si je povolit, taková drobnost, ale potěší. Správa software je také řešena jinak než v systému s KDE a musím podotknout, že ne zcela přehledně. Instaloval jsem na vypalování k3b, který ač se mi objevil jako nainstalovaný nešel spustit. Teď již běží ale nechápu, jestli to bylo tím, že jsem se pokoušel doinstalovat KDE4, nebo něčím jiným..



Xfce se mi na podruhé nainstalovat podařilo, s tím že funguje jak má. Včetně použitelného jednoduchého menu ala Win98 :)
Takže teď již jen stačí doinstalovat streamtuner, xmms, gqview, vlc, mplayer a kodeky a máme tu celkem funkční systém.. :)


K dispozici jsou také instalační CD a to buď s KDE či s GNOME, zkoušel jsem GNOME. Bylo celkem zajímavé, že když jsem si zaškrtl "nastavení online repozitářů" tak se kromě základního CD tahalo další asi 1 GB software z netu, což rozhodně není málo a uživatel by na to rozhodně měl být upozorněn. Zkoušel jsem také použití NVIDIA repozitáře pro zprovoznění OpenGL pro grafickou kartu NVIDIA, což skončilo tím že již nenaběhl X-server.

OpenSUSE 10.3 je také součástí Balíčku 6 nových distribucí.

OpenSUSE 10.3 - 1 DVD je také součástí Balíčku 10 distribucí.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1506