Linux+DVD 10/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

10.10.2007 07:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8939×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Joanna Gilová.

Obsah čísla

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na prvním je DaniX Evolution, který je českým příspěvkem do světa distribucí a autoři se snaží o maximální použitelnost a svobodu aplikací. Na druhém DVD je PCLinuxOS 2007 s bonusovým softwarem, PhpBlamework, OpenOffice.org 2.2.1 a záznamy přednášek z Linuxového víkendu.

V prvním článku, „Jak na internet z příkazového řádku“ se Jan Polzer snaží zaujmout čtenáře dalšími programy které se používají v konzoli. Tentokrát svou pozornost zaměřil na programy links, wget, posílání mailů a IM kecálka micq. Na článku je vidět, že pochází z klávesnice zběhlého autora.

Hvězdy, další vesmírná tělesa a jejich pohyb zajímají mnoho lidí. Jedním z nejzajímavějších a nejpropracovanějších programů je Stellarium, které představuje článek „Stellarium — Simulátor planetátia“. Autor popsal obsluhu, výhody i nevýhody programu a mimo jiné se zmiňuje o projektoru, který lze k programu zjistit, s nímž by program mohl poskytnout mnohem zajímavější funkčnost.

„Dynamická správa souborů zařízení“ popisuje funkčnost adresáře /dev, který nahrazuje zastaralé programy devfs a hotplug. Článek je zaměřen především na vytváření pravidel, kterými lze zajistit potřednou funkčnost, například přidělení uživatelského identifikátoru, jaký bude vyhovovat vkusu uživatele více, než-li defaultní.

Pro hráče není program Teamspeak žádnou novinkou, ale jeho uplatnění může být pochopitelně širší. V článku „Teamspeak — síťový hráči světa, domluvte se„ se autor pokouší seznámit neznalé čtenáře s funkčností nástroje, s instalací klienta i serveru.

Do tajů diskových polí zasvěcuje hloubavé čtenáře Karel Hala. „RAID — Disková pole, architektura prostoru…“ je prvním dílem seriálu (alespoň podle závěru to tak vypadá) a věnuje se jen rozdílům mezi jednotlivými typy RAIDových polí a jejich podporou pod Linuxem. Pokud autor udrží kvalitu, kterou nastavil v prvním díle, bude se jednat o velmi přínosný počin.

„DebianEdu — projekt věnovaný rozvoji vzdělávání“ je nejrozsáhlejší článek tohoto čísla časopisu. Projekt Linuxové distribuce pro výuku byl započat v Norsku a dnes se jedná o několik distribucí, z nichž jsou nejznámější Edubuntu a Skolelinux. Celou koncepci tvoří 16 metabalíků, které pokrývají základní potřeby software pro výuku, ať se jedná o integraci, nebo o jednotlivé obory. Článek je spíše teoretický a jeho autor chtěl představit jedno z možných linuxových řešení.

Projekt OpenSourceHosting.cz je představem v článku „Specializovaný webhosting“, jehož součástí je i rozhovor s Michalem Kaděrou. Provozovateli této služby jsou stejní lidé, kteří stojí za hostingem banan.cz.

Vojtěch Bednář se pokouší čtenáře seznámit se situací „Linux a Elektronický kiosek“. Napřed se věnuje tomu co to elektronické kiosky vůbec jsou a přes historické okénko přejde na vhodnost nasazení GNU/Linuxu na tyto informační prostředky. Současná situace je taková, že na většině elektronických kiosků jsou nainstalovány špatně zabezpečené MS Windows.

V prostředí GNU/Linuxu je nedostatek her? Na tuto otázku se pokouší odpovědět autor článku „Přehled nejzajímavějších počítačových her, nacházejících se v distribuci Ubuntu“ Autor se věnuje jen několika nejpropracovanějším a nejhratelnějším hrám, jako je GL-117, Nexuiz, Wormux, Torcs, či Tremulous. Nesporně jsou to hry, nad nimiž lze strávit mnoho dlouhých podzimních i zimních večerů a závěrem konstatuje, že kvalitních a zajímavých her je i pro GNU/Linux veliké množství.

Známé bolesti mnoha „programátorů“, kteří začali s platformou PHP se věnuje Jan Obrátil v článku „Tvorba rozšiřitelných webových aplikací v PHP“. Ukazuje nevýhody přístupu klasických začátečníků a výhody rozumné analýzy a použití objektů v jazyce PHP. I v PHP lze psát dobře.

„Python — rysy jazyka“ popisuje základy použití jazyka Python. Autor vysvětluje základy po instalaci a na jednoduchém příkladu ukazuje výhody proti jazykům C a Java. Článek je prvním dílem seriálu a zatím moc do hloubky nezabíhá.

Jiří Rybička má i v tomto čísle jeden díl o sázecím systému LaTeX, „Databázové výstupy v systému LaTeX“. Nečekejte spolupráci s některým sofistikovaným databázovým nástroje, správný most si budete muset vymyslet a napsat sami, ale v článku najdete způsob, jak importovat data z csv sobourů do tiskovin generovaných systémem LaTeX. Jak je u pana Rybičky zvykem, je tento článek opravdu velmi dobře napsán.

Posledním regulerním článkem časopisu je „Multimédia v Gentoo“, jehož autor se snaží posunout vnímání Gentoo i jako vhodné distribuce na domácí desktop. Na několika ukázkách je ukázán potřebný software a ukázána konfigurace Gentoo, aby vše běželo k plné spokojenosti.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu (tentokrát jsem jich potkal opravdu málo) jsou kompenzována kvalitním obsahem. Velmi pozitivně hodnotím zvětšující se podíl článků českých autorů na celkovém obsahu.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1508