Vyšla nová verze Ubuntu. Přinášíme první screenshoty a postřehy. K dostání v našem Linux CD Shopu.
19.10.2007 11:00 | František Hucek | přečteno 22531×
Ubuntu je live CD s možností instalace, tj. uživatel si nejdříve může bez nutnosti instalace distribuci "osahat" a teprve až pak nainstalovat. Po naběhnutí Ubuntu se objeví složka "Examples" kde je např. promo video Ubuntu s Nelsonem Mandellou.. Instalace Ubuntu je jednoduchá a přehledná, na rozdíl od jiných distribucí (Mandriva, SUSE..) není třeba přidávat každou partition HDD, instalační program si všechny najde sám. Po nainstalování je uživatel vyzván k restartování počítače, přičemž se pro zapomětlivé vysune instalační CD z mechaniky, opět drobnost která potěší.
Podpora OpenGL, multimedií a flashe není dostupná ani v Live CD, ani po instalaci, tak jako např. u Mandriva ONE 2008. Nicméně zprovoznění je tak jednoduché, jak to jen jde. Ihned po prvním nalogování do nainstalovaného systému (NVIDIA video karta) se objeví upozornění na možnost používat uzavřené ovladače (NVIDIA), což stačí jen odkliknout a pro užití OpenGL restartovat počítač, k čemuž je uživatel vyzván. Když uživatel poprvé zabrousí na webovou stránku obsahující flash, opět je dotázán jestli chce příslušný plugin nainstalovat, a pak stačí jen kliknout. V případě multimediálních souborů nestačí nalézt webovou stránku na které je multimediální obsah v nepodporovaném formátu (wmv..), tady je třeba mít soubor stažený (samostatný) a ten se pokusit přehrát. Nicméně vše velmi jednoduché a především fungující..
Pro správu balíčků je k dispozici buď aplikace "Přidat/Odstranit aplikace", velmi přehledná a rychlá s hodnocením oblíbenosti jednotlivých programů, nicméně neobsahující všechny dostupné programy k instalaci. Pro toto je tu Synaptic. V prostředí KDE (Kubuntu) je k dispozici Adept Manager, který je částečně funkční.
Velmi zajímavá bude i možnost využití adresáře programů
CNR.com který je možný použivat k instalaci programů přes webové rozhraní po nainstalování CNR klienta. Bohužel v době psaní těchto řádek byla podporována předchozí verze Ubuntu tj. 7.04, ve kterém jak jsem měl možnost to vyzkoušet něco fungovalo a něco ne..
Dalšími "variantami" Ubuntu ve kterém je výchozím prostředím GNOME, jsou Kubuntu s KDE a Xubuntu s Xfce. V Kubuntu mne zaujal file manager Dolphin. Celkem mne mrzí, že v rychlém Fluxbuntu stále nefunguje generování menu.
Závěr? Nové Ubuntu je opět velmi povedenou distribucí postavenou na dobrém základu (Debian) vhodnou i pro méně pokročilé uživatele.