Softwarové novinky (44)

Uplynuly 2 týdny a přinášíme Vám další novinky z oblasti distribucí a nového software.

27.5.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8938×

Nové distribuce

ArtistX 0.7 je další z forků Ubuntu, který ale vychází ze starší verze 8.10. Jeho cílová skupina je podobná, jako u polooficiálního Ubuntu Studio, kreativci, kteří pracují s grafikou, zvukem a videem. Vybrat si můžete mezi desktopy KDE 4.2 (preferovaná volba) a GNOME 2.24, na liveDVD naleznete přibližně 2 500 svobodných softwarových balíčků pro práci s multimédii. Kreativní uživatel najde vše připravené bez nutnosti dalšího rozsáhlého stahování software z internetu, pro běžné uživatele bude výhodnější si nainstalovat aktuální Ubuntu 9.04 „Jaunty Jackalope“ a případně doinstalovat potřebný software.

Zcela opomíjenou distribucí je Foresight Linux, který vyšel ve verzi 2.1.1. Foresight Linux je vždy první distribucí, která přináší zcela čerstvé GNOME, nová verze obsahuje verzi 2.26.1. Mnohem zajímavější software se ukrývá pod povrchem a tou zajímavostí je správce software Conary od rPath, jenž je jedním z nemnoha adeptů na nástupce RPM, nebo Deb.

Krátce:

Hry a multimédia

S časem blížícím se časem prázdnin a dovolených se stanou potřebnějšími programy na zpracování fotografií. Jedním z těch méně známých, ale velmi povedených je Fotoxx, který vyšel ve verzi 6.8. Umí toho opravdu mnoho - načíst fotografie v RAWu, korigovat konrast a jas v nezávislých oblastech fotografie, nebo skládat snímky (lehce) přeexponované a podexponované; tzv. HDR. Nároky na paměť jsou poměrně nízké, potřebovat budete GTK+. Bohužel jej nemá mnoho distribucí v repozitářích a tak jej budete muset instalovat po kompilaci ze zdrojových kódů (návod).

Škola hrou je krédo a mezi hry si dovoluji zařadit program Klavaro 1.2. Program mírně klame tělem, většina uživatelů GNU/Linuxu má v hlavě asociaci na KDE, pokud název programu začíná písmenem „K“, program však využívá konkurenční framework GTK. Jednou z praktických dovedností počítačníka je psaní na klávesnici všemi 10 a právě díky Klavaru se to můžete naučit sami. Nová verze má předělané rozhraní, změněný adresář pro uložení konfigurace a například podporu pro klávesnici Dvorak v Esperantu.

Krátce:

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Od našeho seriálu o Smarty, jednom z nejpoužívanějších šablonovacích sysstémů pro PHP jsme si jich nevšímali, ale Smarty se i nadále vyvíjejí. Během té doby již sídlí na vlastní doméně, Zend podporuje více rozčíření PHP Pear a vlastní framework. Nové verze od té doby, aktuální jsou Smarty 2.6.25, přínáší především opravy chyb a malá zrychlení. V listopadu 2008 začaly práce na Smarty 3 a podle dostupných informací budou změny zajímavé pro každého vývojáře, který si Smarty oblíbil.

Krátce:

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1617