Softwarové novinky (48)

Čas letních prázdnin je za námi, což by mělo přinést i více novinek v oblasti software a pomalu by měly začít být vidět výsledky letošního GSoC.

16.9.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8229×

Nové distribuce

Projekt Slackware sice stojí především na jednom člověku, Patricku Volkerdingovi, ale díky své historii, která začala v roce 1993, patří mezi nejdéle vyvíjené distribuce. Na konci srpna 2009 vyšla nová verze 13.0, která je i v 64 bitové verzi. Uživatelé, i potenciální, najdou v distribuci KDE 4.2.4 a XFce 4.6.1, ve většině případů nebudou muset konfigurovat X. Mimo jiné je změněn formát balíků txz, který používá lepší kompresi. Slackware je vyvíjen především s ohledem na rychlost a stabilitu, což oceňuje početná komunita uživatelů. Slackware, jako velmi dobře odladěný základ, využívají i tvůrci dalších distribucí, Bluewhite64 Linux 13.0 je pouze pro 64 bitové počítače a novější KDE 4.3.1, Absolute Linux 13.0.1 je určen majitelům slabších počítačů, což potvrzuje i zvoleným správcem oken IceWM.

Projekt, který poslední dobou trpěl nedostatkem vývojářů DesktopBSD vyšel ve verzi 1.7, která je tu na rozloučenou. Distribuce FreeBSD, která byla velmi přívětivá k méně zkušeným uživatelů, staví na FreeBSD 7.2-RELEASE-p3 a desktop zůstal konzervativně u KDE 3.5.10, oproti zvyklostem BSD systémů je defaultně nainstalována Java SE 6. Uživatelé DesktopBSD budou muset přejít ke „konkurenčnímu  PC-BSD, nebo se naučit trochu uživatelsky nepřívětivou instalaci a údržbu FreeBSD.

Krátce

Hry a multimédia

Na poli hudebních přehrávačů začíná být přetlak, jako by každý vývojář chtěl napsat vlastní, ale jen někteří se dostanou za první použitelnou verzi. Jedním z mnoha je Decibel 1.01, který využívá prvků GTK+ a podpora toho co přehraje závisí jen na tom, jaké má uživatel nainstalované kodeky. Je to jen přehrávač, takže uživatelé zvyklí na nadbytečné funkce Amaroku, či Rhythmboxu, mohou být zklamáni.

Virtual Drift, jedna z nejlepších her pro milovníky automobilových závodů, vyšel ve verzi 2009-06-15. Hra se vyznačuje velmi realistickou fyzikou, skutečnými tratěmi, automobily modelovanými podle skutečných předloh a vynikající umělou inteligenci (počítačové soupeře jednoduše neporazíte). Aktuální verze rozšiřuje řazení do klasického H, pokud máte k PC volant, opravuje chyby v kolizích, nebo si pamatuje nastavení kamery. Nedoporučuji hrát s klávesnicí.

Krátce

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

NetBeans&nsp;6.7.1 přidávají do jednoho z nejlepších IDE na Javu podporu JavaFX 1.2, projektu, kterým chtěl SUN Microsystems konkurovat zavedenému Flashi od Macromedie (dnes Adobe), méně viditelnými změnami je začlenění oprav do GlassFish v3 a opravy samotného editoru. NetBeans již delší dobu nejsou IDE jen pro programátory v jazyce Java, ale podporují například Groovy, PHP, JavaScript 1.7, nebo C/C++; samozřejmě pomocí pluginů je řešena podpora pro mnohé další jazyky. Zatím jsou NetBeans vyvíjeny poměrně rychle a kvalitně, ale jaká bude jejich budoucnost pod Oraclem, který již dlouhou dobu nabízí prostředí JDeveloper, je ve hvězdách.

Po delší minimální aktivitě se vývojáři začali věnovat programu Gnumeric, který se dostal do verze 1.9.12. Změny z posledních dní zahrnují opravy podpory ODF a XLS, přidání nových funkcí. Pracuje se i na podpoře formátu OOXML (XLSX soubory). Program je součástí balíku Gnome Office, které jsou vhodnou alternativou pro majitele slabších počítačů, společně s programy AbiWorld a Dia.

Drobek

CSS nemusí být jen kaskádové styly, ale může to být i velmi zajímavá kolekce scriptů - Cameron Simpson's Scripts, které si napsal jeden z administrátorů linuxových počítačů/serverů. Věřím, že mezi nimi najde každý administrátor něco zajímavého a potřebného.

Závěrem

Dnešní díl softwarových novinek je oproti zvyklostem trochu stručnější, snaha vybrat to nejzajímavější dění (například mezi distribucemi jsem vynechal n-té odvozeniny Ubuntu) značně zredukovala zajímavý software. I vývojáři si udělali volno.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1647