V tomto článku se podíváme na některé další aplikace pro eyeOS. Řeč bude o kalkulačce, nastavení proxy, různých kecálcích, SSH klientu, stahovači, přehrávači hudby, prohlížeči obrázků, správci financí, hře i o Linuxové EyeOS distribuci.
17.7.2010 20:00 | Tomáš 'Elektron112' Velecký | přečteno 5972×
Další aplikace pro eyeOS se stahují z eyeos-apps.org. Kromě běžných aplikací tam jsou i hry, témata a překlady. Můžete si je také nainstalovat rovnou přes Aplikace->Install Apps. Poznámka: nově nainstalované aplikace nenaleznete v hlavní nabídce, všechny uvidíte v aplikaci Aplikace, jejíž ikona je na ploše.
Jako první jsem vybral poněkud lepší kalkulačku, něž je ta běžně nainstalovaná. Je napsaná ve Flashi. Umí mocniny, odmocniny, goniometrické funkce a kdo ví, co ještě.
Bližší popis (anglicky)
Malá, ale dost užitečná aplikace, která nastavuje proxy pro Prohlížeč.
Bližší popis (anglicky)
SSH klient ve formě Java appletu. Bohužel neumí obarvit písmo, ale jinak poskytuje mnoho možností. Od nastavení proxy po port forwarding. Umí také SFTP.
Bližší popis (anglicky)
Zaslouží si tyto dvě blbinky název aplikace? Já si myslím, že ne. eyeCQ je vlastně jen ICQ2Go jako okno v EyeOS. eyeMee zase hlavní stránka Meebo jako okno...
Bližší popis eyeCQ (anglicky)
Bližší popis eyeMee (anglicky)
Tato matematická aplikace umí vytvářet 2D i 3D grafy a ukládat je v PNG a JPG (2D ještě v PDF a PS). Je napsaná v Javě. Podporuje (asi) vše, co umím: řecká písmena, zlomky, goniometrické funkce, různé jednotky i to, co (zatím) neumím: jakousi kombinatoriku a matice. Náročnější uživatelé mohou pomocí podmínek a cyklů vytvářet jednoduché algoritmy.
Bližší popis (anglicky)
Jedná se o linuxovou distribuci s BlackBoxem nebo něčím podobným a Firefoxem, zřejmě je založena na Mandrivě 2007 Spring. Takový ChromeOS. ISO obraz má 310,7 MB. Startuje poměrně rychle. Na počítači s 512 MB RAM a 1,9 GHz Pentiem se spouštěla asi 3 minuty (od stisknutí enteru v GRUBu do startu prohlížeče). Jako prohlížeč souborového systému je použit ROX Filer. Vše běží na Linuxu 2.6.17-13.
Po načtení CD se na obrazovce objeví GRUB. Dokud někdo nestiskne enter, čeká.
Vytknul bych absenci ukazatele načítání při bootu - nezkušený uživatel si může myslet, že se to seklo. Po startu LiveCD se spustí Firefox, přihlášen je guest (s heslem guest). Heslo pro roota je root.
Domovská stránka nabízí hned několik úkonů: spuštění vzdáleného eyeOS a spuštění lokálního eyeOS. Samozřejmostí jsou údaje o distribuci. Samotný Firefox ani nevypadá jako Firefox. V horní liště je akorát sedm ikon. Ty umožňují přejití na stránku classic.my.eyeos.org a localhost. Samotný Nux totiž v sobě má zabudovaný Apache. Další tři ikony spustí správce nastavení, správce souborů, terminál a instalaci Nuxu na HDD. V tomto Firefoxu není ani adresní řádek.
Možností nastavení je opravdu mnoho. Češtinu jsem však nikde nenašel.
Samotný instalační proces je docela jednoduchý. Mi se však ve VirtualBoxu nepovedl. Viz. screenshoty.
Bližší popis (anglicky)