gXoL

Zdá se Vám, že pro Vás jako uživatele Linuxu politické strany nic nedělají? Trochu jinak je tomu v sousedním Rakousku.

6.6.2004 09:00 | Ivan Majer | přečteno 5976×

Rakouská strana zelených se rozhodla propagovat Linux pod heslem "Linux pro všechny" a vytvořila live distribuci s názvem gXoL.

Tvůrci live distribuce vsadili na XoL Linux, který je vytvořen vídeňskou firmou Antitachyon.

Takže jsme si Live distribuci stáhli, abychom si mohli vyzkoušet co distribuce umí.Ve své podstatě se jedná o jednu z dalších z live distribucí, kterých je dnes všude dost a dost.

Jediné čím se odlišuje od ostatních live distribucí je spíš ten fakt, že za ni stojí rakouská strana zelených.Další čím se distribuce malinko liší je to, že jako defaultní jazyk distribuce je němčina, což je v tomto případě zcela pochopitelné.

Po vložení do CD mechaniky a restartu počítače naběhne úvodní obrazovka kde máte možnost zvolit parametry bootu a dovolí vám změnit jazyk z němčiny na angličtinu. (jen tu češtinu jsem tam nenašel :-)

Start distribuce poté proběhl poměrně rychle, ostatně jak je dnes již dobrým zvykem. Jedinou chybovou hláškou bylo oznámení, že nelze spustit 3D akcelerace, ovšem to byla chyba mé grafické karty.

Tato distribuce má jádro 2.6.4 a není postavena na balíčkovacích systémech, ale je celá zkompilovaná ze zdrojových kódů. Jako výchozí prostředí má KDE 3.2 a z toho samozřejmě vyplývá i složení programů v distribuci obsažených. Skutečně po programové stránce jsem nenašel žádné novinky.

Jediné čeho si po spuštění hned všimnete, je při zvolení anglického prostředí špatný překlad z němčiny. Na ploše zůstanou ikony s německo-anglickými nápisy.Vzhledem k tomu že programy jsou anglicky tak tvůrci distribuce jazykovou stránku věci příliš neřešili. Nakonec zaměření distribuce je na domácí trh, takže je to vcelku pochopitelné.

Práce s distribucí byla naprosto bez problémů, nenarazil jsem na některý z programů, který by mi spadl. Distribuce lze samozřejmě jednoduše nainstalovat na disk stejně jako některé další.

Jedno velké plus pro uživatele Linuxu a to nejenom v Rakousku, však tato distribuce rozhodně má.
V distribuci je jako bonus v PDF přidána případová studie nasazení Linuxu v Mnichově, interview s Wilhelmem Hoegnerem z vedení pro informatiku a výpočetní techniku zemského hlavního města Mnichov.
Takže kdo četl silně zkreslené informace v mediích jako je živě atd., si může po přečtení těchto informací udělat reálnou představu.

Závěrem lze říci, že co se týká distribuce samotné, nevybočuje z toho co je dnes mezi live distribucemi běžné. Její hlavní výjimkou a zcela samozřejmě je to i jedním z důvodů pro její vznik, jsou zde zmíněná PDF.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=190