Linux Mint 14 Nadia

V recenzi nově vydané verze distribuce LinuxMint založené na distribuci Ubuntu se dozvíte co nového pro vás připravili vývojáři této oblíbené a uživatelsky přívětivé distribuce.

27.11.2012 22:00 | David Adamczyk | přečteno 20175×

Linux Mint je distribuce GNU/Linuxu, vyvíjená od roku 2006 za účelem poskytnout moderní, elegantní a komfortní distribuci pro běžné použití na desktopu. K dispozici je vždy několik větví založených na distribuci Ubuntu nebo Debian. Tyto větve se dále mohou lišit výběrem software a konkrétního desktopového prostředí použitého ve výchozí instalaci. Samotná distribuce je doplněna o utility speciálně vyvinuté v rámci distribuce, které slouží pro konfiguraci prostředí, nastavení a usnadnění některých činností. V rámci vývoje vznikl i známý fork prostředí Gnome-Shell nazvaný Cinanmon. Aktuální verze distribuce nese označení Nadia s pořadovým číslem 14. Hlavními komponentami na kterých je aktuální verze Linux Mintu založena je desktopové prostředí Cinnamon ve verzi 1.6, desktopové prostředí MATE ve verzi 1.4, distribuce GNU/Linuxu Ubuntu 12.10 s kernelem ve verzi 3.5. Ve výběru software naleznete jako webový prohlížeč Firefox, multimediální přehrávatč Bansehe, videopřehrávač VLC, kancelářský balík Libre Office a další oblíbené aplikace. Pokud se rozhodnete distribuci Linux Mint vyzkoušet doporučuji prostudovat poznámky k vydání.

Jak již bylo výše řečeno distribuci Linux Mint můžete získat v několika verzích. Stahovat můžete prostřednictvím HTTP protokolu, nebo bittorrentu. K dispozici jsou rovněž verze bez kodeků, tuto verzi pravděpodobně oceníte pokud se nacházíte v zemi, kde použití oficiálně činí problémy díky softwarovým patentům. Jste-li aktivní uživatelé distribuce Linux Mint postupujte při upgradu dle doporučeného postupu. Pokud chcete provést novou instalaci pravděpodobně budete potřebovat instalační médium.


Rozhodnete-li se stahovat prostřednictvím HTTP protokolu, na oficiálních stránkách si můžete zvolit příslušný mirror. Protože je doba cd-rom již dávno za námi doporučuji pro vypalování použít dvd. Velikost Cinnamond 32 bitové edice je 884 MB (64bitové 881 MB). Mate edice je o něco málo objemnější, pro 32 bitovou edici budete stahovat 966 MB (pro 64bitovou edici 968MB).

Po stažení je potřebné vytvořit instalační médium, stačí prosté vypálení na optický disk DVD ve vašem oblíbeném vypalovacím software nebo si můžete připravit instalační flashdisk za předpokladu, že vás počítač zvládá nastartovat z flashdisku (toto je možné pro většinu současných počítačů). Pro vytvoření instalačního flashdisku doporučuji program UNetbootin, který má příjemné uživatelské rozhrání (případně mintstick což je utilita vyvinuta v rámci distribuce Linux Mint) a nebo použít příkaz v terminálu (cesty a názvy souborů a zařízení upravte dle svých požadavků):

$ sudo dd if=linuxmint14.iso of=/dev/sdb
Po nastartování instalačního média vás uvítá standardní prostředí Linux Mintu, instalátor je stejně intuitivní a bezproblémový jako ten z Ubuntu. Po několika málo krocích, kde zadáte standardní informace jako časové pásmo, výběr oddílů a pevného disku budete vyzvání k restartu PC. Pokud proběhlo vše v pořádku po restartu nastartuje vaše nová instalace Linux Mintu.


Technologie použité v distribuci

To co dělá linuxovou distribucí odlišnou od odstatních distribucí jsou konkrétní použité technologie, utility a specifický výběr software. Pokud s distribucí Linux Mint nemáte žádné předchozí zkušenosti, pravděpodobně vás překvapí několik utilit vyvinutých vývojáři speciálně pro tuto distribuci. První takovou utilitou je MintUpdate, nástroj pro aktualizaci vašeho systému. MintInstall sloužící pro instalací software a v aktuální verzi byl rozšířen o několik nových vlastností.

MintNanny použijete pro blokování domén. MintStick je GUI utilita pro zapisování obrazů s příponou .img do usb FlashDisku. Pro zálohování vašich citlivých dat je k dispozici utilita MintBackup.

Pokud vás zajímá seznam všech utilit navštivte oficiální repozitář LinuxMintu na githubu. V aktuální verzi Linux Mintu je rovněž k dispozici Mint Display Manager, což je správce přihlášení (MDM) se kterým se vetšina uživatelů mohla setkat již při výdání Linux Mint 13 Maya. MDM je založen na zdrojových kódech GDM 2.2.0, k dispozici je spustitelná aplikace mdm což je samotný správce přihlášení a aplikace mdmsetup což je GUI utilita sloužící pro konfiguraci správce přihlášení. Oproti LightDM jsou možnosti konfigurace poměrně rozsáhlé, výhodou je také podpora standardních grafických témat GDM.

Horkou novinkou je další fork správce souborů Nautilus s názvem Nemo (svůj fork má mimochodem také distribuce ElementaryOS s názvem Marlin případně Pantheon Files, dříve známý pod názvem Nautilus Elementary).

Na první pohled vypadá Nemo podobně jako starý Nautilus, liší se však v několika detailech. Menu a nástrojová lišta je mírně pozměněna a řádek s cestou ve struktuře adresářů je standardně přepisovatelný (tato volba byla v původní verzi správce souborů Nautiluz k dispozici jen při přenastavení). Veškeré vlastnosti dostupné v Nautilus 3.4 a které již dostupné nejsou v aktuální verzi Nautilus 3.6 jsou k dispozici v správci souborů Nemo, V následujících verzích se pravděpodobně dočkáme vylepšení vyhledávání, stavového řádku a konfigurovatelné nástrojové lišty. Více informací o novém správci souborů naleznete na oficiálních stránkách projektu Cinnamon a nebo v zápisku vývojářů. Obvyklý je i speciální grafický vzhled každé distribuce. V aktuální verzi bylo mírně vylepšeno GTK3 grafické téma, téma ikon a přidáno několik nových pozadí.

Desktopové prostředí

MATE

Desktopové prostředí MATE je primárně určeno uživatelům, kterým nevyhovuje Gnome-Shell a dávají přednost prostředí Gnome2. Při spuštění vás uvítá obvyklý uvítací dialog, který je možné zrušit a zamezit tak dalšímu zobrazování tohoto dialogu při dalším spuštění. V dialogu naleznete odkazy na komunitu Linux Mintu, různé tutoriály a přehledy změn dostupných v nových verzích. Uživatelé, kteří se v prostředí Gnome2 cítí jako doma rozhodně nebudou ztraceni. Pokud prostředí MATE neznáte možná vás překvapí přejmenování některých aplikací, starý známý Nautilus je přejmenován na Caja, Gedit naleznete pod názvem Pluma a například prohlížeč dokumentů Evince se nazývá Atril, více informací o aplikacích Mate naleznete v jejich oficiálním seznamu. Aktuální verze desktopového prostředí MATE se pyšní podporou online uložiště Dropbox v správci souborů Caja a drobnými vylepšeními samotného správce souborů, možností nastavení notifikací a mapou znaků.

Odkazy na prostředí MATE

Cinnamon

Dnes se již jedná o poměrně vyspělé desktopové prostředí, zaměřené především pro běžné uživatele, kterým nevyhovuje prostředí Gnome-Shell. Ve výchozí instalaci vás přivítá výchozím grafickým tématem a grafickým pozadím typickým pro Linux Mint. K dispozici je několik nových funkcí, nepřeberné množství grafických témat a různých rozšíření. V distribuci naleznete Cinnamon ve verzi 1.6.7 a jeho window manager Muffin ve verzi 1.1.2. Samotnému prostředí Cinnamon by možná neškodilo vylepšení konfiguračního dialogu, instalace doplňku a grafických témat. Vývojáři tedy mají před sebou ještě spoustu práce, ale prostředí je již dobře použitelné. Na druhou stranu si dali vývojaři práci s vylepšením nekterých částí panelu, jako například dialogu multimediálního přehrávače, přepínače aplikaci na všech plochách a notifikačním appletu v panelu. Celková práce s aplikacemi na všech plochách byla také vylepšena.

Odkazy na prostředí Cinnamon

Závěr

Nově vydaná verze distribuce Linux Mint nepřináší žádné revoluční změny, spíše několik málo příjemných novinek jako vylepšené desktopové prostředí Cinnamon, aktualizované grafické téma GTK3, nové verze aplikací a nový správce souborů Nemo. Předpokládá se, že mezi uživatele patří většina začínajících uživatelů a uživatelů, kterým z nějakého důvodu nevyhovovala na pracovním desktopu distribuce Debian a nebo Ubuntu. Uživatelům, kterým z nějakého důvodu nevyhovují standardní desktopová prostředí MATE a Cinnamon, mají rovněž možnost doinstalovat si jakékoliv prostředí, které je dostupné v repozitářích Linux Mintu nebo v repozitářích Ubuntu. Subjektivním dojmem autora článku je, že by vývojaři neměli marnit svůj čas udržováním několika verzí distribuce s různými desktopovými prostředími (protože kdokoliv si může nainstalovat jakékoliv desktopové prostředí z repozitářů), ale zapracovat na prostředí Cinnamon, případně na dalších aplikacích vyvíjených v rámci distribuce, tak aby v budoucnu mohl Linux Mint nabídnout dostatečně přívětivé a efektivní prostředí pro běžnou práci na desktopu konkurenceschopnějším vůči ostatním operačním systémům používaných na desktopech.

Odkazy

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1957