Dosemu a DosBox

Jedná se o emulátory pro spouštění Dosu a dosových aplikací.

9.1.2004 17:00 | Ivan Majer | přečteno 21559×

Pro aplikace a programy naprogramované pro Dos platí naprosto totéž co jsem napsal v minulém článku o Wine. Stále ještě jsou lidé i když zřejmě jen v mizivém procentu, provozující jakousi dosovou aplikaci, kterou by z různých důvodů rádi používali i po přechodu na Linux.

Proto existují emulátory jako dosemu, dosbox a další, které toto částečně řeší. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vyzkoušet tyto emulátory. Dalším důvodem byla tentokrát moje manželka. Od doby co jsem natrvalo nainstaloval Linux si v něm sice pro volné chvíle našla množství nejrůznějších her, ale její oblíbená dosová hra jí chyběla. A kdo z nás by pro klid domova neudělal cokoliv.

Dosemu i DosBox jsem stáhl z domovských stránek jako rpm balíčky a poté nainstaloval. Dosemu je nabízen ke stažení jak samostatně tak i z FreeDosem 1.1.32. Dosemu po nainstalování a prvním spuštění nabídnul instalaci FreeDosu a byl připraven k použití.

Když už byly oba programy v počítači, postahoval jsem některé prográmky a začal zkoušet co bude a co nebude fungovat. Nechci zde popisovat nastavení a podobné záležitosti, protože tyto jsou na českém Internetu již několikráte popisovány. Spíše mne zajímalo jestli jsou použitelné tyto emulátory pro někoho, kdo na Linux přechází a zatím ještě neví co a jak se v tomto systému dá konfigurovat. Z tohoto pohledu jsou oba emulátory funkční hned po nainstalování a pro začátek není potřeba v podstatě žádných úprav.

Vyzkoušel jsem různé hry, účetní programy, některé další drobnosti. Bez problémů se nainstalovalo Účto 2001 a bylo schopné okamžitého provozu, taktéž hry jako Quadrax a některé další. Nalezl jsem na staré disketě manažera M602 a ten se rozběhl bez jakýchkoliv problémů, takže obsluha obou emulátorů byla jednodušší.

Musím říci, že každý z těchto emulátorů má své výhody a nevýhody. To je však zřejmě dáno i použitím verze DOSu v tomto případě FreeDosu. Při mém zkoušení těchto emulátorů jednoznačně vyhrál DosBox, protože spustil skoro každou aplikaci, kterou jsem mu zkusil podstrčit. Je však podstatně náročnější na hardware počítače na kterém běží. Na počítači s procesorem pod 1GHz je skoro nepoužitelný. Oproti tomu Dosemu sice některé aplikace nespustil vůbec, ale pokud ano, tak nebylo poznat, že se jedná o emulaci.

Závěrem mohu jenom říci že emulátory jsou možná pro někoho nutnou berličkou, ale rozhodně nejsou tak jednoduché jak se někdy tvrdí. Osobně musím dát za pravdu jednomu známému, který tvrdí že pro každý program se dá najít vhodná linuxová náhrada, než svěřit svá drahocenná data programu běžícímu v emulátoru. Dnes díky lidem, kteří linuxové programy lokalizují, rovněž odpadá často zmiňovaná jazyková bariéra. Nehledě k tomu, i na našich stránkách najdete programy pro jakoukoliv oblast použití. Daší možnost jak některé programy získat je důkladně prostudovat svá instalační CD a případně zabrousit na Internet.

Screenshoty DosBox

ucto faktura Doom
Quadrax 3Dhra Install Doom

Screenshoty DOSemu

Plocha KDE Menu v KDE Ovladaci centrum Mandrake
Mplayer Gnome Toaster Menu v KDE
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=28