Dostal jsem na stůl krabici s PowerPackem a s rozhodnutím, že si ho mám
nainstalovat a srovnat se SUSE 9.0 Professional.
14.1.2004 15:00 | Ivan Majer | přečteno 7585×
Protože Mandrake používám od verze 8.1 a dosud vždy ve verzi GPLsetu, proto mne možnost nainstalování krabicové verze potěšila, protože na obalu krabice jsou uvedeny i komerční programy. První dojem, když jsem vzal krabici do ruky byl, že nic neváží. Nic moc vážit ani nemohla, protože v koutku krabice se krčila útlá knížečka a sedm CD. Zhýčkaný ze SUSE jsem nemohl pochopit proč nemůže být přibaleno i DVD a uživatelská příručka v češtině. Usoudil jsem že se nebudu zaobírat obchodní politikou Mandrakesoftu a vrhl se na instalaci.
Instalace se nelišila od instalace GPLsetu až do okamžiku kdy jsem se rozhodl pro ruční výběr balíčků. Tam instalace třikrát po sobě spadla, vždy když jsem zadal gnome hry. Nevím, možná to byla chyba hardware anebo si nemám v práci hrát. Když jsem hry vynechal, zjistil jsem, že instalátor nenabídne všechny balíčky z přibalených CD a budu muset doinstalovávat ručně (milé). Po vybrání balíčků proběhla instalace až do konce bez jakéhokoliv překvapení. Po závěrečném restartu se spustilo známé prostředí a začal jsem doinstalovávat zbývající programy, které přeci musím mít. Doinstalování programů ze sedmi CD je skutečně dobrý tělocvik (příště postavím počítač na stůl).
Po nainstalování všeho vybraného jsem konečně mohl začít zkoumat co se mi na harddisku skrývá. Skutečně o překvapení nebyla nouze. Na krabici slibovaný VariCAD se spustil s hláškou, že se jedná o demoverzi použitelnou na celých dlouhých patnáct dnů. Další byl Vmware, ten vydrží fungovat třicet dnů, ale musíte projít registrací u výrobce, abyste dostali svůj klíč. Doporučuji zadat email u kterého Vám nebude vadit zasílání čerstvých novinek od výrobce. Opatrně jsem nakouknul do seznamu her na CD a tam se se železnou pravidelností objevovalo slůvko demo, demo... Další příjemný program, který jsem nainstaloval je Internetový prohlížeč Opera a další zklamání, protože nechybí okno s otravujícím bannerem. Tak po těchto prvních zkušenostech jsem se vrhnul alespoň po seznamu ovladačů winmodemů. Ani tady tvůrce CD s komerčními aplikacemi nezklamal, modem mi sice pracuje jak má, ale samozřejmě s omezenou rychlostí.
Dál už jsem odmítl pokračovat, protože nevím proč si do svého počítače instalovat stovky demoverzí anebo nepříliš funkčních programů. Není jednodušší zakoupit GPLset za podstatně nižší cenu? Vždyť ty komerční programy si stejně koupím a zaplatím pokud je budu chtít. Kromě toho tvůrci této distribuce zřejmě chtěli dát na výběr z tisíce balíčků, ale už se zřejmě moc nehledělo na vzájemnou provázanost a funkčnost. Po nainstalování CrossOverOffice už nejde spustit MenuDrake. Možná až nebude tato demoverze funkční budu si moci MenuDrake spustit.
Na CD jsou i ovladače grafických karet a některého dalšího hardware, které by měly bez problémů chodit. Jsou zde i stovky dalších programů, které jsou samozřejmě užitečné a jsou i plně funkční. Mohu jmenovat třeba AcrobatReader, RealPlayer atd.
Ve srovnání s krabicovou verzí SUSE 9.0 se mi nejeví PowerPack jako příliš povedený a když srovnám cenu obou distribucí a podporu poskytovanou k produktu, nezbývá než dodat že má Mandrake co dohánět.
Takže úplně na závěr, pokud někdo chce velkou a dospělou distribuci, může si zakoupit SUSE 9.0 za 3000 Kč nebo 8.2 za 1000 Kč a pokud chcete příjemnou distribuci za nižší cenu je zde volba Mandrake GPLset, která se prodává za 399 Kč. GPLset se mi totiž jeví oproti větší krabicové verzi jako lépe sladěný.
Ale vzhledem k tomu, že příští verze Mandrake se nezadržitelně blíží myslím, že bude vše zase trochu jinak. On ten Dráček totiž začíná pomalu dospívat a to je dobře.
Podobný článek o SUSE
Podobný článek o Mandrake