Konečně se nám na několikátý pokus podařilo stáhnout nový MandrakeMove.
Tak jsme se rozhodli prozkoumat co tato live distribuce nabízí.
20.1.2004 12:00 | Ivan Majer | přečteno 9776×
Několik distribucí Mandrake jsem měl možnost na různých počítačích provozovat a tak jsem byl pochopitelně zvědav co tato live distribuce nabízí. Rovněž jsem měl možnost vyzkoušet jiné live distribuce a proto mě zajímalo jak se tato konkrétní bude chovat.
Protože byl pátek, rozhodnul jsem se, že si MandrakeMove vezmu domů a v klidu si ho otestuji. Bohužel si z nějakého důvodu nerozuměl s mojí grafickou kartou, takže jsem byl nucen počkat na pondělí.
Na normální stolní stanici MandrakeMove po počátečním nastavení naprosto korektně naběhl. V podstatě jediné co po mně při startu chtěl byla volba jazyka v kterém se má spustit. Na výběr je angličtina a dalších pět světových jazyků. Další věc je odsouhlasení licenčního ujednání, zadání jména a potom se spustí samotný MandrakeMove.
Po zkušenostech s jinými live verzemi od jiných distributorů (SUSE) se mi MandrakeMove nepokoušel zapisovat na disk svá nastavení ani nepřipojoval pevné disky. Z tohoto důvodu je velice dobrým nástrojem pro předvádění Mandrake Linuxu lidem, kteří by se o Linuxu chtěli dozvědět, ale nechtějí nic do svého počítače instalovat ani zapisovat.
Tato verze působí kompaktním dojmem a všechny aplikace zde obsažené chodily bez jakýchkoliv problémů. Pro každou oblast, která může na desktopu připadat v úvahu je připravena odpovídající aplikace. Pro kancelářské použití jsou připraveny OpenOffice, správce adres, KOrganizer a další kancelářské programy. V distribuci jsou rovněž multimediální programy, ať již na prohlížení videa, poslech hudby nebo pro úpravu obrázků stažených z fotoaparátu. Jmenovat mohu třeba Gimp, FLPhoto, ImageMagick, Totem, KsCD atd. Nechybí sekce pro správu počítače a pracovního prostředí. Jsou zde obsaženy utility pro sledování a monitorování systému jako KSim, KDE System Guard a KwikDisk. Nechybí ani souborový manažer zastoupený zajímavým programem MTools File Manager. V sekci sítě se nachází různé programy, které pro práci s Internetem nebo sítí potřebujete. Jako Internetový prohlížeč je použit Konqueror a jako e-mailový klient Kmail, ale chybí zde bohužel Mozilla a její mailový klient. Naopak nechybí ani FTP klient KBear nebo další programy jako Xchat, Knode, Gaim a program pro tvorbu www stránek Quanta Plus. Připojení k Internetu pomocí Kppp je záležitost malé chvíle. A zcela samozřejmě je přidána úplná paleta her pro KDE.
Celkově na mne live distribuce MandrakeMove zapůsobila velice dobrým dojmem. Ve srovnání s live verzí SUSE se mi nepokusila někam zapisovat svá data a najít si tak kousek prostoru na mém disku. Tato live distribuce působí i vyváženým dojmem co se týče skladby a výběru programů.
Takže úplně na závěr, pokud někdo chce předvést svým přátelům nebo zákazníkům co to je linux, tak MandrakeMove je dobrou volbou. Další možností požití této live distribuce je možnost vzít si svůj operační systém na cesty. S použitím USB flash disku jste schopni si svá data ukládat kdekoliv. A další možnost použití je samozřejmě při koupi počítače a jeho otestování.
Mandrake Move je možno zakoupit u nás v Linux CD Shopu