HTML (13) - formuláře 3

Dnes si probereme další formulářové prvky

2.9.2004 15:00 | Pavel Kácha | přečteno 30236×

Prvky <input> známe už z minulého dílu. Kromě atributů, které jsem již zmínil, mají tyto prvky několik atributů, které jsou společné pro ně pro všechny. Mezi tyto další atributy patří naše známé id="", class="", lang="", dir="", title="" a style="".

Můžete také použít atribut alt="". Jeho obsah se zobrazí jako text v prohlížečích, které neumí zobrazit formuláře. Jazyk, kterým jsou tyto popisky psané, definujete známým atributem lang=""

Použitím atributu align="" můžete formulářové prvky zarovnat. Povolené hodnoty jsou left, right, center, justify. Tento atribut by se ale už neměl používat; lze ho nahradit pomocí CSS.

Atributem readonly určíte prvek, který je určen jen pro čtení. Takovéto prvky nemohou být uživatelem přepsané. Jediný způsob, jak změnit jejich obsah, je přes script. Jinak se prvky s atributem readonly chovají úplně stejně jako všechny ostatní prvky: mohou získat zaměření, je možné se na ně dostat přes opakované tisknutí klávesy Tab.

Pokud použijete atribut disabled znemožníte prvek nejen přepisovat, ale i získání zaměření a tím pádem zakážete i možnost dostat se na prvek přes opakované tisknutí klávesy Tab. Jedinou možností, jak změnit hodnotu prvkuje pomocí scriptu.

Pro lepší pohyb po stránce lze použít atribut tabindex="". Jako jeho hodnotu nastavíte číslo, které určuje v jakem pořadí mají při postupném tisknutí klávesy Tab získávat formulářové prvky zaměření. Normální postup je směrem shora dolů a z leva do prava.

Pro jednuduché a rychlé změny aktivních políček slouží atribut accesskey="". Jako jeho hodnotu zadejte jedno písmeno, které bude spolu s klávesou Alt fungovat jako rychlá zkratka pro přesunutí kurzoru na dané políčko.

Pak už zbývají jen atributy spojené s událostmi na stránce. Konkrétně to jsou tyto události resp. atributy (budu popisovat jen ty, které jsme jeěťě neprobírali podrobně nebo vůbec):

To je o prvcích <input> vše a teď se podíváme i na ostatní prvky.

Zadáváme víceřádkový text - textarea

Pro zadávání víceřádkového textu slouží tag <textarea></textarea>. Ukončovací tag je povinný. Mezi tagy se vloží text, který chcete zobrazit v textaree hned při načtení stránky.

Kromě tradičních a známých atributů id="", class="", lang="", dir="", title="", style="", readonly="", disabled="", tabindex="", onfocus="", onblur="", onselect="", onchange="", onclick="", ondblclick="", onmousedown="", onmouseup="", onmouseover="", onmousemove="", onmouseout="", onkeypress="", onkeydown="", onkeyup="", onkeyup="" můžete použít i atribut name="", kterým defnujeme jméno proměnné, ve které chceme obsah textarey předávat zpracovávajícímu scriptu.

Velikost pole pro víceřádkový text nastvíte pomocí dvou atributů. Atributem rows="" určíte kolik řádků má textarea mít a atributem cols="" nastavíte "počet sloupců" (znaků na řádek). Pokud text přesáhne nastavenou hranici, rozhodně se neztratí - na okrajích textarey se objeví posuvníky a text může pokračovat dál.

<textarea name="prispevek_do_diskuze" cols="50" rows="10">
  Do tohoto políčka vkladejte své dotazy a připomínky. Diky.
</textarea>

V přístím díle se můžete těsit na tlačítka s obrázkem a mnohé další.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=385