Dnešním dílem našeho seriálu o kaskádových stylech se začneme zabývat vlastnostmi pro nastavení barvy elementů a jejich pozadí.
26.11.2004 13:00 | Vasek | přečteno 24552×
Pro nastavení barvy textu pomocí html lze použít tag <font> (resp. pomocí atributu color v tomto tagu). W3C koncorsium zařadilo tento tag mezi nedoporučované tagy.
Barva popředí (nejčastěji písma textu) se určuje vlastností color. Jako její hodnota se používají klíčová slova.
Barva prvku se obvykle dědí z rodičovského prvku. Výchozí barvy pro text, odkazy a další prvky si může uživatel nadefinovat sám. Hodnota barva definuje konkrétní barvu pomocí klíčových slov či pomocí složek RGB (podrobněji viz díl č. 3). Barva popředí (textu) je dědičná, takže stačí nastavit barvu u tagu <body> a všechny ostatní prvky stránky ji zdědí.
Ve všech předcházejících příkladech bude barva písma prvku <em> červená.
Jde o jednu z nejčastěji a nejběžněji používanou vlastnost. Tato vlastnost je podporována většinou prohlížečů, kteří zvládají alespoň základy CSS1.
NN4 plná podpora; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 3; Opera plná podpora od verze 3; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Pokud začnete definovat barvu popředí, je nezbytné také nadefinovat barvu pozadí. Toto je nutné provést z toho důvodu, že specifikace kaskádových stylů neurčuje žádnou výchozí barvu pozadí a uživatelé mají možnost si zvolit libovolnou barvu pro pozadí. Pokud tedy nadefinujete jen barvu popředí, může se stát, že barva pozadí bude nevhodná, a text nebude vůbec čitelný (např. nastavíme červené písmo pomocí vlastnosti color, a uživatel bude mít nastaveno červené pozadí dokumentů).
Barva pozadí se určuje vlastností background-color. Jako její hodnota se používají klíčová slova.
Tato vlastnost nastavuje barvu prvku pro celou oblast obsahu, výplně a rámečku (blíže se s těmito pojmy seznámíme v některém z následujících dílů), ale okraje rámečku jsou vždy průhledné. Obsah prvku toto pozadí vždy překrývá.
Tato vlastnost je dobře podporována všemi moderními prohlížeči.
NN4 pro správnou funkčnost této vlastnosti je potřeba mít u daného prvku nastavenu ještě vlastnost border (seznámíme se s ní později); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4, pro verzi 3 lze nastavit barvu pozadí jen ve vlastnosti background; Opera plná podpora od verze 5, verze 4 podpora s chybami; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Tak jako je možné nastavit barvu pozadí prvku, lze také nastavit obrázek na pozadí prvku. Obrázek na pozadí se definuje vlastností background-image. Jako její hodnoty se používá url obrázku.
Tato vlastnost určuje obrázek na pozadí prvku. Obrázek se určuje pomocí url (nebo-li adresy obrázku). Pokud budete používat relativní adresu obrázku, je potřeba mít na paměti, že musí být relativní k umístění stylového předpisu. Umístíte-li obrázek na pozadí prvku, mohou nastat dvě situace:
Obrázky na pozadí by měly být malé co do velikosti dat. Pokud toho chceme dosáhnout, je tedy potřeba použít malý obrázek. Proto se častěji budeme setkávat s druhou situací popsanou výše. Aby pozadí vydlážděné obrázkem bylo bezešvů, používají se speciálně upravené obrázky tzv. textury.
Není-li možné obrázek na pozadí zobrazit, pozadí prvku bude mít barvu, která byla nadefinována pomocí background-color. Proto je nezbytné také nadefinovat barvu pozadí. Stejně jako barva na pozadí tak i obrázek na pozadí by neměl zhoršovat čitelnost textu umístěného nad ním.
V předcházejícíh ukázkách byl použit obrázek o velikosti 50x50 px. První prvek měl nastvenou velikost na 10x10 px, a druhý má nastavenou velikost na 250x250 px.
Pro některé prvky nejde nastavit obrázek na pozadí: <iframe> (v žádném prohlížeči); <select> (v IE); <option> (v IE).
NN4 podpora s chybami; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4, pro verzi 3 lze nastavit obrázek na pozadí jen ve vlastnosti background; Opera plná podpora od verze 3; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Pokud nastavíme obrázek na pozadí, a nastane situace 2 (výše popsaná), můžeme pomocí vlastnosti background-repeat nastavit způsob opakování. Jako její hodnota se používají klíčová slova.
Tato vlastnost určuje, zda a jakým způsobem se bude obrázek opakovat na pozadí prvku. Aby bylo možné tuto vlastnost použít, je nutné také nadefinovat obrázek pomocí vlastnosti background-image.
NN4 podpora s chybami; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 5, verze 4 nesprávně interpretuje při použití background-position; Opera plná podpora od verze 3,5; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Nastavení přesné pozice obrázku na pozadí lze provést pomocí vlastnosti background-position. Jako její hodnota se používají procenta, velikost a klíčová slova.
Tato vlastnost určuje pozici obrázku na pozadí vzhledem k prvku. Hodnotu této vlastnosti tvoří dvojice hodnot oddělených mezerou (první je vždy uvedena horizontální pozice). U procentních a číselných hodnot jsou povoleny záporné hodnoty, a je možné libovolně kombinovat procentní a číselné hodnoty.
NN4 nepodporuje (obrázek zůstává v levém horním rohu); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4; Opera plná podpora od verze 3; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
U obrázku na pozadí lze nastavit pomocí vlastnosti background-attachment, zda se bude při scrolování také pohybovat či ne. Jako její hodnota se používají klíčová slova.
Tato vlastnost je různě podporována prohlížeči, a to i z toho důvodu, že specifikace připouští interpretaci hodnoty fixed jako scroll. Na pomalejších strojích (hlavně v závislosti na grafické kartě) způsobuje hodnota fixed pomalejší scrolování z důvodu nutnosti přepočítávání. Většinou se tato vlastnost nastavuje jen pro tag <body>.
NN4 nepodporuje; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4; Opera plná podpora od verze 3; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Sdružená vlastnost background umožňuje nastavit všechny předcházející vlastnosti současně.
Jde o úsporný zápis všech vlastností pro pozadí v kaskádových stylech. Všechny vlastnosti sdružené do vlastnosti background jsou nejdříve nastavené na výchozí hodnoty, a poté jsou všechny vlastnosti nastavené na hodnoty, které byly nadefinovány ve vlastnosti background. Při zadávání jednotlivých hodnot není potřeba dodržet jejich výše uvedené pořadí.
NN4 podporuje, ale je potřeba dodržet přesné pořadí zadávaných vlastností; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4, verze 3 podporuje jen background-color a background-image; Opera plná podpora od verze 3; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora .
Dnes jsme se seznámili s vlastnostmi pro nastavení pozadí a barvy prvků v kaskádových stylech. Doufám, že vás čtení takto dlouhého dílu neunavilo.