Tentokrát si ukážeme, na co všechno si dát pozor při přechodu z HTML na XHTML.
28.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | přečteno 29518×
Jak už jsem v anotaci předeslal bude dnešní díl o přechodu na modernější standard XHTML, který vychází z HTML, ale má oproti svému předchůdci přisnější syntax a snaží se navrátit k původnímu účelu, za kterým bylo HTML vytvořené - tedy pro tvorbu strukturovaných dokumentů. To že se pomocí HTML začaly dokumenty i formátovat byl velký odklon od původních záměrů tvůrců. Proto také vznikl jazyk CSS, který se stará o správné zobrazení zformátovaných dokumentů.
V XHTML tedy zmizely značky a atributy, které se starají jen o vzhled určitých prvků, např.: bgcolor="". Tyto atributy a značky byly v HTML 4.01 označeny jako zastaralé a v budoucnu nepodporované - tím budoucnem je právě XHTML. :)
Kromě již zmiňovaných zakázaných atributů a značek si musíte dát pozor i na další pravidla, která při psaní validních XHTML dokumentů musíte dodržovat. Nyní si je projdeme.
První odlišnost od HTML 4.01 je samozřejmě už ve specifikaci použitého typu dokumentu. Použít můžete například tuto definici:
Toto pravidlo platilo uz v HTML, ale pokud jste ho porušili, prohlížeč se s tim dokázal nějak srovnat. Nyní je to považovaáno za chybu.
Příklad špatného kódu:
A takto je to správně:
Značky a atributy se musí v XHTML psát malými písmeny. Tohle pravidlo jsme dodržovali i v našem seriálu. Ačkoli to není pro HTML 4.01 povinné, je to, myslím, dobrý zvyk, který se určitě vyplatí.
Tohle pravidlo je jednoduché a jasné. Ukončovací tag je poviný u všech párových elementů.
Příklad špatného kódu:
A takto je to správně:
Tohle pravidlo snad nevyžaduje žádný další komentář. Do uvozovek jsme v našem seriálu psali všechny hodnoty, takže se vám snad toto pravidlo dostalo do krve.
Pokud chcete použít atribut, který byl v HTML 4.01 bez hodnoty, musíte ji v XHTML uvést. Vše bude jasné z příkladu:
Bez dalšího zbytečného vysvětlování uvedu příklad:
<![CDATA[
a ]]>
Toto pravidlo se tyká elementů a, applet, form, frame, iframe, img, map.
Tímto jsme pro dnešek skončili a skončil i celý seriál o tvorbě HTML dokumentů. Děkuji, že jste vydrželi až do konce a doufám, že pro vás byl seriál alespoň v některých částech přínosný.
Ať už budete zdrojový kód psát ručně (tento způsob zastávám já) nebo budete HTML parsovat z XML (tento způsob vyznává mj. Aleš Hakl - jak na to se dozvíte v jeho seriálu) snažte se o validní dokumenty, je to asi nejsnažší způsob, jak pomoci vývoji webu.