Jak správně zadávat softwarové záznamy?

Jak správně zadávat záznamy do databáze? Proč nebyl můj záznam schválen? Mám pocit, že to nefunguje tak jak má, kam mám napsat bugreport? Na tyto a mnohé další otázky se pokusíme odpovědět v tomto návodu.

2.3.2004 14:00 | o.k. | přečteno 6302×

Databáze softwarových záznamů nezadržitelně roste a poděkování od našeho týmu patří každému z vás, jehož záznam je v databázi uložen a samozřejmě i těm, kteří se pokusili do naší databáze záznam zadat, ale poté jej již ve výpisu marně hledali. Chtěl bych zde popsat proces, který se děje poté co zadáte záznam, tedy vlastní proces schvalování záznamů.

Proč je vlastně nutné jednotlivé záznamy schvalovat?

Důvod je prostý. Jedině tím, že budeme schvalovat jednotlivé záznamy docílíme vysoké kvality jednotlivých záznamů, čímž logicky stoupá kvalita celé databáze. Pokud bychom záznamy neschvalovali, jistě by se našli odpůrci (např. z řad oddaných přívrženců Microsoftu), kteří by tuto vlastnost zneužívali a mohli by do databáze vkládat různé věci - lepší ani nedomýšlet co všechno by se v databázi potom mohlo objevit. Mohli by to být i lidé pracující s Linuxem a snažící se využít a zmanipulovat záznamy ve svůj prospěch či nám naopak uškodit, protože nás například považují za konkurenci :-) Radši už to dál ani nebudu rozvádět, ale těch důvodů by se našlo ještě mnohem více.

Jak by měl vypadat správně zadaný softwarový záznam?

Tato podkapitola zodpoví i na otázku co všechno by měl záznam obsahovat a zároveň tak osvětlí i naši práci, či spíše kontrolu, kterou nad každým zadaným záznamem provádíme. Ještě bych chtěl zdůraznit, že správně zadaný záznam se nerovná záznam s nejdelším komentářem. Hlavní komentář záznamu by měl být napsán spíše výstižně než příliš obsáhle a měl by stručně osvětlit hlavní funkce programu, aby si každý o daném programu mohl udělat zběžnou představu a mohl tak jednoznačně posoudit, zda by mu mohl dobře sloužit či se pro jeho potřeby nehodí. Dalším dodatkem k popisu by mělo být vystižení klíčových vlastností programu, které například ostatní programy v dané kategorii postrádají. O této problematice se však ještě zmíním. Začneme však raději postupně po jednotlivých položkách formuláře.

Ještě než přistoupíte k samotnému zadávání záznamu je dobré si ověřit, zda tento záznam v databázi již není (zkusit si ho v databázi vyhledat). Bohužel se stává čím dál častěji, že se objevují duplicitní záznamy a nám nezbývá nic jiného než tyto záznamy v nejhorším případě mazat a v lepším případě z nich použít některé informace a obohatit jimi stávající záznam. Pokud záznam v databázi ještě není můžeme se pustit do jeho zadávání.

Poté co daný záznam vyplníte a potvrdíte se záznam uloží do databáze a čeká na schválení. I ještě dosud neschválený záznam již nalezenete v seznamu softwaru ve svém osobním profilu a v současné době neschválený záznam naleznete také i ve vyhledávání - bude označen jako neschválený. Toto může sloužit i jako pomůcka v soutěži o nejvíce zadaných záznamů - snadno zjistíte, zda daný záznam je již v databázi a také snadno zjistíte z profilu uživatele se kterým soupeříte, kolik má v databázi neschválených záznamů.

Může se stát, že při zadávání záznamů dojde k nějaké chybě nebo máte návrh na vylepšení stávajícího systému zadávání záznamů. V takovém případě nás kontaktujte na adrese info@linuxsoft.cz.

Na závěr bych rád ještě uvedl pár ilustrativních, vzorových záznamů, aby si i ostatní mohli udělat nějakou představu o tom jak by měl obře zadaný záznam vypadat. Některé z těchto záznamů získali i ocenění.

A mnoho mnoho dalších - ostatní jistě prominou, že jsem zde jejich záznam neuvedl - kvalitních záznamů začíná být opravdu čím dál více :-)

Na závěr bych ještě rád připomněl, že i nadále pokračuje soutěž o nejvíce zadaných kvalitních záznamů. Více o této soutěži se dozvíte zde.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=61