Ohlédnutí za loňským, dle nás úspěšným rokem.
1.1.2005 01:00 | Linuxsoft Team | přečteno 6381×
2004 vs 2003
Rok 2004 si dovolím prohlásit za úspěšný. Ze zárodku linuxového portálu, viz článek:
Linuxsoft.cz v roce 2003, jsme vybudovali kvalitní linuxový portál, patřící mezi 4 fungující linuxové portály v Čechách. Myslím si, že jsme si stačili vybudovat i celkem dobrou komunitu, což podporuje i směr jakým se ubíráme, tj. neprovozujeme reklamu na Microsoft, ani se nesnažíme na linuxový portál protlačit a prodat jiné operační systémy. Snažíme se také rozšiřovat naše aktivity a zaměření, což bohužel ne vždy je úspěšné...
Články
V roce 2003 jsme měli velmi slabé články, což nám bylo v různých diskuzích vytýkáno, navíc oprávněně, některé články jsem psal sám :). Dali jsme dohromady kvalitní tým autorů, produkující kvalitní články, myslím si, že Zajícův tutoriál o PHP nemá na českém webu konkurenci, Čečákův seriál o Internetovém bankovnictví, seriál kolektivu autorů o příkazové řádce jsou dost dobré.. Problémy jsou trošku s autory některých seriálů, které nevychází pravidelně a včas. Protože nejsme schopni nijak zajistit, aby tomu tak nebylo, tyto tutoriály skončí a budou se hledat noví autoři.
SW adresář
V adresáři Software pro Linux je přes 7.000 záznamů, část z nich zadaná zahraničními /polskými/ autory. Konečně jsme zprovoznili i offline downloady ve spolupráci s firmou LAM s.r.o.
Linuxové Pátky
Myslím, že linuxové pátky, jako linuxové komunitní setkání je velmi povedené, jen zvažujeme přesunutí místa konání do čajovny, přeci jen se to občas zvrhne na pivní a tequillové orgie :). Plánujeme na rok 2005 udělat z Linuxových pátků akce, kde se nebude jen chlastat, ale chtěli bychom z toho udělat sezení, kde se i něco domluví, tj. rádi bychom tam viděli známé lidi z linuxové komunity.
Linux CD Shop
Vzhledem k tomu, že rychlé připojení k internetu je čím dále častější, a díky bohu za to, a lidé si updaty a distribuce čím dál častěji mohou stáhnout doma, Linux CD shop dá se říci stagnuje. Není to ale jev ojedinělý, viz prodej QWERT.cz.
Polská verze
Pokusili jsme se o zprovoznění polské verze linuxsoftu, což v případě SW adresáře se ukázalo jako velmi úspěšné, bohužel v případě polského portálu /články/ to už bylo horší, po počátečním náporu návštěvníků začal zájem opadat, tak jsme to zas přerušili, a to jsme dle mých informací byli jediným portálem v Polsku, co platil autorům za linuxové články.
Adresář skriptů
Zkusili jsme zprovoznit adresář skriptů, u něhož jsme vzhledem k tomu, že jsme nenalezli systém přehlednějšího členění (současný stav je více než nevyhovující) přerušili zadávání nových skriptů.
Linux Expo 2005
Po dohodě s organizátorem akce Linux Expo 2005 jsme se stali organizátory zóny pro prezentaci neziskových linuxových projektů. Kdo by měl ještě zájem o prezentaci svého projektu, nechť napíše na info@linuxsoft.cz.
Knihovna
Zprovoznili jsme knihovnu, kde máme kolem 50-60 titulů o Linuxu a programování pod Linuxem, která je po registraci veřejně dostupná, zatím ji nikdo nevyužil.. :(
Sponzorování akcí
V roce 2004 jsme sponzorovali několik akcí /Firefox Party, InstallFest, LinuxChange/, u některých jsme se stali mediálními partnery /Open Party Olomouc/.
Doména
Konečně jsme získali po neúspěšném loňském pokusu doménu www.linuxsoftware.cz, na které i přes ubezpečování původních majitelů žádný linuxový portál nevznikl, což mne opět přivádí k původnímu závěru, že se jednalo o akci spekulantů..
Odkazy.
Na českém i zahraničním webu se začínají samovolně objevovat odkazy na náš web, což nás samozřejmě těší, za všechny odkazy děkujeme.. :)
Stát se největším adresářem Software pro Linux na webu. Tady si myslím, co se týče adresáře pro běžné uživatele, že jsme blízko :)
Uveřejňovat více odborných článků, náměty, jakož i autoři pro tyto články jsou vítáni.
Mít pravidelné články v angličtině s linuxovou tématikou.
Stát se 2. nejnavštěvovanějším českým linuxovým portálem :)
Stát se výdělečným portálem. Zatím financování probíhalo z jiných aktivit, bylo by hezké aby si na sebe tento rok linuxsoft.cz vydělal. V roce 2004 jsme prodali několik Dual Opteron serverů, pár notebooků s linuxem, několik málo počítačů, udělali jsme několik školení, několik linuxových zakázek. Mezi naše zákazníky patří i dvě ministerstva. Nadupaný Dual Opteron pro náhrávání streamovaného videa za více než 250.000 Kč skončil u jednoho velkého telekomunikačního operátora. Doufáme, že se to v roce 2005 zlepší a zákazníků a zakázek bude více..
Když mně Franta předložil svůj koncept práce o tom, jak vypadal rok 2004 v podání Linuxsoftu jeho očima, neubránil jsem se tomu a musel jsem si přečíst loňskou "výroční" zprávu a musím říct, že mě to celkem pobavilo a ještě větší radost mně dělá skutečnost, že jsme o notný kus cesty dál.
Vypadá to, že jdeme tím správným směrem, soudě tak podle rostoucí návštěvnosti a podle stále se zvětšujícího počtu návštěv z naší republiky.
Doufám, že nebude na škodu, když zde stručně uvedu některé věci (v nezávislém pořadí, tak jak mě napadnou), které mě za rok 2004 v souvislosti s Linuxsoftem a Linuxem potěšily, či naopak zklamaly.
Možná by vás mohl zajímat i seznam některých věcí, které se budou v roce 2005 realizovat - z mého pohledu.
Závěrem mi nezbývá než poděkovat všem uživatelům Linuxu, našim autorům a čtenářům a popřát jim úspěšný Linuxový rok 2005.
Nebojte se psát nápady, komentáře, připomínky a třeba i samotné články - pomůžete tak spoluvytvářet Linuxsoft...
Protože jsem začal psát svůj příspěvek jako poslední, moc k hodnocení na mne nezbylo :-). S Ondrovým a Františkovým příspěvkem se ztotožńuji, ale přeci jenom budu mít několik poznámek.
Mám na starosti Linux CD shop a administraci. A z tohoto důvodu se může můj dojem malinko lišit.
Co se týká CD shopu nevidím situaci tak kriticky. Sice stagnuje a klesá prodej vypalovaných distribucí ruku v ruce s tím jak se zvyšuje konektivita v Českých zemích, ale začínáme registrovat zájem o různé předměty s linuxovou tématikou a DVD nosiče se software. Takže samozřejmě vypalované distribuce v nabídce zůstanou, ale rozšíříme nabídku o některé DVD tituly. V letošním roce jsme poměrně úspěšně prodávali plyšové tuxe a v tom nadcházejícím bychom nabídku chtěli obnovit a obohatit o další předměty podobného charakteru.
Pokud se ohlížím po vydaných článcích tak mám pocit, že některé možná vyjít neměly vůbec nebo po další úpravě, nicméně ne vždy se zadaří autorovi a ne vždy mně při schvalování článku. Přeci jenom každý se na článek dívá z jiného úhlu. Z toho důvodu, že našim představám nevyhovovaly některé seriály, rozhodli jsme se je k 1.1.2005 ukončit. Konkrétně se jedná o seriál Perl, Javascript, PostgreSQL a Java. Rádi bychom našli nové autory těchto seriálů, kteří budou mít chuť a čas se danému tématu věnovat ku prospěchu všech čtenářů.
Na druhou stranu jsou v databázi články a tutoriály, které nemají chybu a budu jen rád, když se jejich počet bude zvětšovat. A musím říci, že těch dobrých je stále více a více.
Nemám rád novoroční předsevzetí a proto se jich nedopustím ani tady. I když..... slíbím všem autorům, že se mne v tomto roce nezbaví a budu je otravovat svými připomínkami i nadále :-)
Do nastávajícího roku chci popřát všem autorům, čtenářům a teamu hodně úspěchů v jejich počínání.
Přestože už to prohlásil kdosi přede mnou, dovolím si použít frázi, že k psaní článků pro tento server jsem se dostal jako nevidomý muž ke smyčcovému hudebnímu nástroji. V době Linuxsoftího pravěku totiž tady začal vycházet seriál o PHP, který ale byl po několika dílech přerušen. Jenomže i do těchto několika dílů prosáklo pár mých rýpavých komentářů ... Prostě 25. května 2004 mě kontaktoval František, jestli bych nechtěl spáchat něco článků s "Pé-Há-Poidní" tematikou. No, přesněji, chtěl jich sto.
Je fakt, že ucelený blok článků o PHP tu hodně chyběl. Na českých i zahraničních serverech se to sice podobnou tématikou jen hemží, ale texty bývají buď hodně úzce tematické, nebo jsou na můj vkus příliš high-tech. Tak jsme si plácli a památného 27. května byl uveřejněn první díl zatím nejdelšího seriálu v krátké a bouřlivé historii Linuxsoftu.
Je to s podivem, ale ten seriál stále ještě vychází. A setkává se vesměs s kladnými ohlasy čtenářů. A čtenářů přibývá, nejen čtenářů článků o PHP, ale všech článků na Linuxsoftu. Co bych tedy mohl našemu serveru do příštího roku přát víc, než spokojené uživatele, nadšené provozovatele, dostatek peněz na další rozvoj, invenci programátorům, železné nervy správcům, neomezenou konektivitu do internetu a zvyšující se návštěvnost? Snad jen, abychom už konečně zavřeli okna a k práci na počítači používali operační systémy ;-))
Petr Zaza Zajíc