Máte praktické zkušenosti s nasazením linuxu?

Napište o tom! Pomůžete tím ostatním v rozhodování, jestli na Linux přejít či ne.

28.2.2005 13:00 | František Hucek | přečteno 5713×

Dle mého názoru se pomalu ale jistě Linux i v českých zemích začíná dostávat nejen do podvědomí veřejnosti, ale i do běžného života. Když si půjčuji DVD na DVDplanet.cz, tak běží nejen server a aplikace, ale i klienti na Linuxu. Kolega Nebeský z MusicaBona používá Linux již několik let, dokonce o tom kdysi psal na Lupě.

Není vůbec jednoduché přesvědčit klienty a známé, kterým několikrát do měsíce nefungují počítače s Windows, protože je mají zavirované, aby přešli na Linux, s tím že s virem se setkají pouze v emulátoru. Také nebudou muset vyhodit všechna Pentia II 300 MHz, jak by to bylo v případě přechodu na Windows XP, ale bude jim stačit koupit jeden trošku silnější stroj, který poběží jako server, a ze starého šrotu se udělají terminály. Ne vždy se ale člověk nechá přesvědčit, a ono když téměř všichni okolo používají Windows, což často bývá znát dle zavirovaných e-mailů, které infikovaný počítač rozesílá, když člověk na odborných webech (a dokonce i na některých linuxových), v odborných časopisech a poslední dobou i v televizi vidí reklamy o tom, jak přechod na Linux je neúměrně nákladný, jak se Pavlovi z IT podařilo něco nasadit za pouhých 15 minut atd., tak se ani moc nevidím.

O praktickém nasazení Linuxu je zpráv jak šafránu, ano, je znám případ České Pošty, kde SUSE (teď Novell) úspěšně Linux nasadil, bohužel ani o tomto kromě tiskové zprávy není moc konkrétních informací.

Moc rádi bychom zdokumentovali konkrétní nasazení Linuxu v praxi, s výhodami a úsporami, které to přineslo, ale i s problémy, které s přechodem na Linux mohly být, či důvody, proč se rozhodli na Linux nepřecházet (ono když má někdo specifickou aplikaci, která pod Linuxem neběží a pro kterou pod Linuxem není náhrada, tak je pravděpodobné, že přepsání celé aplikace, tak jak je tomu v té reklamě by bylo opravdu neúměrně nákladné), najít fungující účetní software pro české prostředí s dobrou zákaznickou podporou také není jednoduché.

Mohou se vyskytnout potíže s tím, že uživatelé na Linuxu odmítnou pracovat, s tvrzením, že je to "jiné". Ano, ikonka na kterou se kliká není červená, ale modrá, jinak je to to samé, navíc se samozřejmě dá vše nastavit. Správce, který zná jen Windows, a který si účtuje nemalé peníze za každý výjezd a reinstalaci zavirovaného počítače také nebude s přechodem na Linux souhlasit. Na druhou stranu souhlasím s tím, že firma, které se instalacemi Linuxu živí, zase nemusí být úplně objektivní k nasazení/zachování Windows.

Pokud tedy máte zkušenosti s reálným nasazením Linuxu, napište nám o tom. Napište o výhodách a úsporách, o problémech, které s tím byly spojeny. Články o tomto tématu co u nás vyjdou budou volně šiřitelné s podmínkou uvedení zdroje a autora (budou uveřejněny pouze články založené na konkrétních faktech a s informační hodnotou k danému tématu).

Nemusí se samozřejmě jednat o kompletní přechod na Linux, můžete popsat i řešení částečného přechodu na Linux, který s sebou přináší také různá úskalí a to především v případě, kdy je zapotřebí sdílet data s jiným operačním systémem než je Linux. Můžete popsat i problémy, které jsou způsobeny heterogenním prostředím, ať již na straně Linuxu nebo na straně jiného operačního systému.

Bylo by dobré uvést i úmysl přechodu na Linux, ať již z hlediska nákladů nebo z hlediska funkčnosti a závěrem objektivně zhodnotit, zda bylo rozhodnutí pro přechod na Linux správné a zda byl v konečném důsledku ten přechod efektivní či nikoliv.

Dotazy, náměty, případně již hotové články k tomuto tématu můžete konzultovat s naší redakcí na obvyklé e-mailové adrese infoATlinuxsoftDOTcz.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=716