Tuxcards

Mnoho uživatelů bylo ve Windows zvyklých na programy typu TreePad, Poznámky atd. Obdobným programem pro Linux je Tuxcards.

16.3.2004 12:00 | Ivan Majer | přečteno 7315×

Jedná se o malý prográmek z kategorie nazývané hierarchical notebook, což se dá přeložit jako strukturované poznámky.

Přestože tento program není nic velkého, anebo právě proto se může pro někoho stát nepostradatelným pomocníkem. Jeho základní funkcí je uchovávat poznámky roztříděné tak, aby byly přehledné a srozumitelné. To tento prográmek díky stromovému řazení dat bezesporu umí.

Po spuštění programu máme před sebou vertikálně rozdělené okno, kde v levé časti je zobrazen strom poznámek a v části pravé samotné poznámky. Nastavení programu je maximálně jednoduché. Máme k dispozici lištu v které si můžeme nastavit styl, velikost písma a způsob zarovnání. Podporuje vyhledávání podle daných slov, dovoluje tisk vybraných poznámek a vůbec manipulaci s nimi.

Tuxcards základní okno nastavení Tuxcards

Co se týká možností tohoto programu záleží jen na uživateli k čemu a jak ho bude používat. Zda jenom k psaní poznámek tříděných třeba podle data, což tento program samozřejmě umí, nebo k jiným aktivitám. Jednou z možností, kde lze tento program použít je jakákoliv věda zabývající se systematikou.

Osobně jsem si program vyzkoušel na psaní systematických poznámek v biologii a ten, kdo někdy jen letmo viděl systematiku živočišné říše mi dá za pravdu, že to je příkladná stromová struktura.

Z tohoto pohledu je tento program naprosto bezchybný, protože dovoluje skutečně dělení do všech možných podvrstev. Tím, že dovoluje již jednou vytvořenou poznámku přesunovat podle potřeby se stává velice variabilním nástrojem a přitom velice nenáročným na systémové prostředky.

menu v akci

Jednou z dalších věcí, kterou tento prográmek umí je export uložených dat jako html. To je samozřejmě výhoda pro toho, kdo se chce o tato data dělit nezávisle na platformě. Export do html je rychlý a bez problémů čitelný v jakémkoliv prohlížeči. Jedinou nevýhodou je, že tento program neumí pracovat s obrázky a to ani formou odkazů. To bohužel jeho možnosti poněkud snižuje, ovšem vzhledem k jeho minimální velikosti je to celkem pochopitelné.

náhled Mozilla náhled Konqueror

Tento program není součástí žádné distribuce, ale lze ho lehce stahnout, vždyť jeho velikost je 145KB. Tento program naleznete na této stránce, odkud ho lze i stáhnout. Uvítám jakýkoliv podnět k tomuto programu i k programům podobného typu. Nakonec drobných programů, které nám ulehčují práci není nikdy dost.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=76