Hledání ideálního OS/distribuce
Když se zamyslím nad tím, k čemu vlastně člověk potřebuje počítač, odpověď je vcelku jednoduchá. Potřebuje ho ve většině případů k tomu, aby mohl brouzdat po internetu, stáhl si e-maily, napsal dopis, občas něco vytiskl, stáhl si fotky z digitálního foťáku a ty si pak upravil, pustil si hudbu či film, vypálil CD či DVD.
15.1.2006 17:00 | František Hucek | přečteno 19450×
A většině běžných uživatelů je většinou i jedno, co to je za systém a jak se jmenuje, když to funguje tak jak má. Jako příklad vždy uvádím svou chilskou tchýni, která s přístupem k počítačům odpovídající svému věku a pohlaví byla spokojená se svým Macem a MacOS, na kterém udělala co potřebovala a nemusela řešit žádné viry, žádné licence, žádnou instalaci. To že se někdo brání tomu, že na jiný OS nepřijde, je pouze a jen lenost, prakticky v tom ve většině případů není problém, ono kliknout na ikonku co má jinou barvu opravdu není problém, i když souhlasím, a už jsem to i zažil, že někdy to opravdu možné není. Když jsem poprvé instaloval sekretářce, kterou jsem podezříval z absolvování kurzu "počítačový záškodník", místo Windows 98, které se musely kvůli virům každý měsíc reinstalovat, Linux, tak byl absolutně odmítnut s tím, že se s tím nedá pracovat a nahrazen opět Windows 98. Poté co realitní kancelář vyhlásila, že si zaměstnanec reinstalaci zavirovaného počítače zaplatí, najednou s ovládáním Linuxu nebyl problém.
Když jsem já hledal operační systém jako náhradu za Windows, které se jednak kvůli velmi komplikovaným a málo srozumitelným licenčním podmínkám a neustále rušícím virům ani pro práce používat nedaly, padla má volba na Linux, u něhož jsem zůstal a který doporučuji i svému okolí.
Když přijde slovo na linuxovou distribuci, tam už má volba není tak jasná. Když se mne zákazník v Linux CD Shopu zeptá, jakou distribuci bych mu na desktop doporučil, má odpověď je následující: "vyzkoušejte Mandrivu, OpenSuse, Fedoru a dle konkrétního hardware a použití uvidíte, jaká distribuce vám bude nejvíce vyhovovat". Zatímco některé jednotlivé programy (Firefox, OpenOffice.org) jsou velmi zdařilé a úspěšně se prosazují i ve světě Windows, když přijde řeč na distribuce, je to mnohem složitější. Instalační programy a nastavení obsahují chyby, některé programy pro danou distribuci nejsou dostupné (mám na mysli jednoduchou instalaci s použitím RPM či jiných balíčků), další programy v dané distribuci nefungují.
Co vůbec po "ideální distribuci" požaduji: já osobně aby to byla moderní "klikací" distribuce, jsem BFU (Běžný František Uživatel), tak abych nemusel nic složitě řešit a nastavovat v konzoli. Požaduji, aby se jednalo o distribuci, za kterou stojí buď silná komerční firma či silná komunita, určitě ne distribuci která je "one man show" – která začíná a končí s člověkem, který za touto distribucí stojí. Požaduji dobrou detekci HW, jednoduché a funkční nastavování. Potřebuji dobrý Window Manager (Gnome). Dále potřebuji brouzdat po internetu (Firefox, Opera), občas se hodí i podpora Flashe, stáhnout si poštu (Thunderbird), přehrát si nějakou hudbu, tj. i mp3 (XMMS), napsat zformátovaný textový dokument (OpenOffice.org 2.0, Abiword), udělat si tabulku (OpenOffice 2.0), upravit obrázek (Gimp), vypálit CD/DVD (K3b), občas něco nahrát na FTPko (gFTP), rychlý prohlížeč obrázků (GQview), stáhnout si fotky z digitálního fotoaparátu, dobrého správce souborů (MC, Konqueror), síťový tisk (CUPS), přístup k pravidelným bezpečnostním opravám a aktualizacím.
Osobně mi toto ke štěstí stačí, když někdy nemám co dělat, tak zkouším další programy, další Window managery, nějaké hry, ale často jen proto, abych zjistil, že je opravdu nepotřebuji.
Když jsem nedávno zkoušel pro můj 64 bit, jak budu spokojen s nejnovějšími distribucemi, dopadl jsem následovně:
První volbou bylo nové OpenSUSE 10.0 pro 64 bit. Detekce HW a instalace byla bezproblémová, trošku mi vadilo že nemám k dispozici instalační DVD ale jen 5 CD, ale to není až takový problém. S distribucí jsem byl velmi spokojen, vše vypadalo velmi důkladně propracované, výborně řešená instalace balíčků, nastavení asociací. Byl jsem opravdu spokojen a už jsem si myslel, že jsem našel svou novou "ideální distribuci", když mi po dvou dnech užívání vytuhla síť a to tak, že nejprve se samo od sebe smazaly údaje o nastavení, což i když je to nestandardní se dá napravit, a pak síť přestala fungovat zcela. Nastavení bylo v pořádku, kontroloval jsem kabely, restartoval switch, zkoušel jsem další síťovou kartu, bez úspěchu. Když už jsem byl opravdu bezradný, říkal jsem si, že i když je to velmi nepravděpodobné, že by to mohlo být distribucí; přeci jen aby nefungovala žádná se dvou síťovek ... Tím jsem OpenSUSE 10.0 i přes počáteční nadšení zavrhl, přeci jen počítač bez sítě je dost nepoužitelný.
Další volbou tedy byl GPL set Mandriva 2006 pro 64 bit. Detekce HW a nastavení proběhlo v pořádku, síť začala opět fungovat. Co mne celkem nemile překvapilo v Mandrivě 2006 byl OpenOffice.org ve verzi 1.1.5, což nechápu co dělá v distribuci někdy ze září 2005, když je tu OpenOffice.org 2.0 (nebo její "beta" předchůdci)? Co mne dostalo bylo nefunkční vypalování v K3b při defaultním nastavení. Když jsem si chtěl stáhnout Flash plugin pro Firefox, bylo mi oznámeno, že nemám šanci, neboť nejsem členem Mandrakeclubu. Takže Mandriva 2006 pro 64bit pro mne není dobrou volbou. Kromě pálené Mandrivy 2006 na 3 CD jsem zkoušel i krabicovou verzi od QCMka se 4 CD a 2 DVD. Vzhledem k tomu, že na mém Plextoru se DVD jevila jako prázdná, tak jsem si jich moc neužil.
Další testovací distribucí bylo Ubuntu 5.10 pro 64 bit. Instalace nejdříve z Live CD proběhla v pořádku, tak jsem si nainstaloval distribuci postavenou na Debianu na disk. OpenOffice.org ve verzi 1.9.něco mi nevadí, co mi celkem vadilo byla absence MC a vůbec málo dostupných programů pro Ubuntu, nenašel jsem oblíbené GQview, XMMS se sice nainstalovalo ale nehrálo, síťová tiskárna sice byla nastavena, ale netiskla, import e-mailů a nastavení účtů z Thunderbirdu byl kvůli jinému (korektnímu) číslování uživatelů, jiném než v ostatních distribucích úkol pro zkušeného hackera.
Takže jsem se opět vrátil k Fedora Core 4 pro 64 bit. Sice musím při zapnutí počítače znovu zastrčit kabel od PS2 myši, neboť jí systém nějak nevidí, ale to se dá přežít. Horší už je, že mi po posledním updatu na KDE 3.5 přestalo fungovat K3b, aplikace se normálně zhroutí a také přestalo hrát XMMS, které se po dalším updatu nevím čeho zase vzpamatovalo. Když se nainstaluje Yum-Extender, tak se dají i rozumně spravovat balíčky. Jinak vše funguje tak jak má, mám všechny své oblíbené programy, včetně pluginu pro mp3 v XMMS.
Zatím co přechod z Windows na Linux je pro mne celkem jasnou a logickou volbou, s doporučením ideální distribuce pro desktop už to je horší, přičemž by se dalo říci, že alespoň v tomto případě se pod pojmem Linux dá představit právě ta která linuxová distribuce. Přitom by dle mne stačilo málo, nesnažit se za každou cenu mít v distribuci tisíce různých programů na všechno možné i nemožné, mě osobně by stačilo pár (viz výše uvedený seznam). Nemusely by se do distribuce a jejích updatů cpát za každou cenu programy které nefungují, viz např. současné KDE 3.5. Moc by se mi např. líbilo, kdyby se mi txt a pdf soubory otvíraly vždy v těch samých programech, a ne vždy v jiném dle toho, ze které aplikace soubor otvírám. Přiznám se, že se mi celkem líbí jedna z myšlenek MacOS, kde sice není tolik programů jako v Linuxu, ale zato fungují a fungují dobře i při vzájemné interakci. Třeba se tímto přístupem některá z linuxových distribucí nechá inspirovat.
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|

Vyhledávání software

Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
 Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|