LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Zamyšlení: komu Linux voní?

Jedna malá zkušenost, jednoho malého administrátora...

21.5.2010 18:00 | Jindřich 'mipam' Káňa | přečteno 4078×

často si lámu hlavu, když opravuji počítače, reinstaluji Windows a čistím je od virů, zda mi vůbec stojí za to, nabízet lidem Linux. Jsem totiž unaven věčně nehynoucí debatou, co je lepší, zda Linux, nebo Windows. A tak častokrát u některých lidí Linux ani nenabízím, a jen udělám „svou práci“. Ihned v úvodu upřesním, že budu psát o opravdových domácích uživatelích. Pro sebe jsem si domácí uživatele běžných PC roztřídil do čtyřech skupin:


  • Ti, co Linux znají a používají jej

  • Ti, co Linux znají ale nepoužívají jej

  • Ti, co Linux neznají vůbec, neznají totiž ani svou verzi Windows a nechtějí nic měnit

  • Ti, co Linux neznají vůbec, neznají totiž ani svou verzi Windows


První skupina jsou většinou lidé, kteří nejsou správci operačních systémů, ale jsou to lidé, kteří vědí, že při instalaci OS je třeba rozdělit disk, že je někdy třeba instalovat ovladače zařízení, že občas každý OS a každá aplikace spadne, a že stačí restart aplikace, PC, a nebo doinstalace aktualizací. A vše zase jede jak má, pár týdnů či měsíců. Jsou to spokojení uživatelé Linuxu, mají své oblíbené aplikace které používají, zkouší nové a baví je se v tom trošku vrtat. Sami si také vyřeší většinu nastavení které potřebují, a problémů které je potkají. Často zkouší různé další distribuce, aby se zase vrátili k té své ověřené. Někdo by je taky mohl nazvat distribučními tůůristy.


Ti druzí, to je oříšek. Nutně doma používají paletu Adobe produktů ke zpracování grafiky. Různé CAD systémy a Autodesky. Profesionální střižny videí a mixážní pulty. Spousty her v Program Files svědčí o spoustě času, který dotyční u PC tráví. Kancelářský balík MS Office je pro ně nenahraditelný a musí jej doma mít! Na veřejných blocích rádi prezentují své odborné názory proč je Windows lepší, a jak ho nutně potřebují pro svou práci. Nepřu se. Nehájím barvy Linuxu. Pokrčím rameny, a mávnu rukou. Tito lidé si své Windows (nevím jestli mohu napsat své, když jim nepatří) spravují sami, a jsou s nimi spokojeni. Je to pastva pro oči, pozorovat tyto profesionály s velmi drahými profesionálními nástroji, pracovat na jejich PC. Po reinstalaci Windows a opravě PC, si programy zásadně instalují sami. A to ze složky soft na svém externím disku. Licenční klíče mají většinou rozumně uschovány v podsložkách crack+serial.


Třetí skupina, to jsou lidé, kteří nevědí zhola nic. Mají přesně nadrcené postupy, a když jim přemístíte ikonu, se zlou se potážete. Tam je zbytečné vysvětlovat cokoliv. Když se PC pokazí, přejí si ho mít v tom samém stavu, jako když byl zdráv. Což pro ně znamená i rozmístění ikon. Nechtějí se učit nic nového, a je pro ně problém vepsat i adresu do Internet Exploreru. Většinou chodí na své stránky tak, že zadají webovou adresu do vyhledávače Seznamu. Na všechno, včetně internetových odkazů klikají dvakrát, a za celou dobu si nevšimli rozdílu mezi pravou a levou myší.


Já mám nejraději čtvrtou skupinu uživatelů PC. Linux se jim totiž dá nabídnout. Jsou neposkvrnění odbornými názory. Mám je rád už jen proto, že většinou u PC tráví pouze potřebný čas, minimální čas, který je nutný pro to, aby realizovali svou potřebu. S nadsázkou lze říci, že to jsou Ti nejpřipravenější uživatelé pro přechod na Linux. Mají primární účel, pro který PC používají (ať je jakýkoliv), a pak si jedou v nějaké obecné rovině: pošta, web, hudba, fotky. Neprezentují nikde své „odborné“ názory na veřejných debatách, proč je Windows lepší. Jen užívají PC ke svým účelům. Těmto lidem nainstalujete Linux, a oni si vezmou k předávání PC notýsek (někteří). Ukážete jim ikonu pošty, ikonu webového prohlížeče, ikonu pro správce fotek, ikonu pro prohledávání souborů, ikonu pro přehrávání hudby, ukážete jim jak si přehrát int. rádio, a jste zhruba hotovi. Necháte je seznámit se se systémem pár dní. Po pár dnech přijedete znova, oni mají seznam dotazů. Dovysvětlíte zbytek. Jak zacházet s foťákem, tiskárnou, skenerem, atd. A jste téměř u konce. Ukážete jim, jak upravit fotky, při té příležitosti jim dáte do záložek web, na kterém to můžou případně doštudovat. Také jim ukážete, jak upravit video, a jak ho někomu poslat, nasdílet. Není pro ně nic problém, nebo špatně. Vnímají to skrze jiné brýle. Věci nejsou špatně, ale jen jinak. Je jedno, jestli se jedná o truhláře, masérku, květinářku, či malého obchodníka. Spojují je dvě stejné věci. První je, že nerozumí počítačům, jak je často z jejich úst slyšet, a druhá, že je není problém bezbolestně převést na Linux.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Perfektní článek 21.5.2010 18:55 Josef "Mustapha_CZE" Pavlík
L Re: Perfektní článek 24.5.2010 10:21 DoubleR
  L Re: Perfektní článek 28.5.2010 09:26 Dalibor Smolík
Ja pouzivam Widle XP 28.5.2010 12:28 Radim Kolář
Komu voní linux 22.6.2010 23:08 Paolo Vigoroso




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze