Reklama na MS - aneb provozujeme linuxový portál
Předem, každý linuxový portál, který funguje a chce dlouhodobě fungovat, musí mít peníze – a to pokud možno dlouhodobý, stabilní příjem peněz, ze kterého by se provoz dal financovat.
3.10.2005 12:00 | František Hucek | přečteno 6621×
Ono bohužel provozovat úspěšně linuxový portál z pouhého nadšení opravdu nejde, ve spoustě diskuzí jsem četl o tom, jak si nějaký uživatel založí vlastní "nekomerční" linuxový portál, kam budou lidé psát zadarmo jen proto, že to bude přínosné. Ono to opravdu není tak jednoduché, jak je vidět poslední dobou na fungujících českých linuxových webech, a i u nás je těžké najít jednak dobré téma, pokud možno o kterém již nebylo něco napsáno, a jednak někoho, kdo o tomto tématu něco ví a něco napíše. Já osobně jsem za posledních pár měsíců narazil na velmi málo článků, které bych si se zájmem přečetl. A ono je to celkem logické, lidé co mají o čem psát jsou většinou velmi vytížení a dostat z nich článek není jednoduché. Takže přesvědčit někoho, aby psal kvalitní články a ještě to dělal zadarmo, je opravdu nereálné.
Co jsem to počítal, tak odhadem náklady na provoz Linuxsoft.cz od jeho počátku (tj. za 2 roky) dosáhly odhadem 1,5 mil. Kč. Jsou v tom náklady na zaměstnance, na reklamu na abclinuxu a distrowatch.com, práce programátora na kódování webu, náklady na soutěž SW záznamů, skriptů na provoz webu v polštině atd. A to v to nepočítám přispění na nájem, připojení k Internetu, účetního atd. Nepočítám v tom výlety na SLT a různý sponzoring.
Jaké jsou tedy možnosti výdělku pro linuxový portál?
Pálení linuxových distribucí.
Pálit cédéčka s Linuxem jsem začal někdy v létě 2002 v AbcPalírně, to jsem ještě pálil pod Windows XP. Tato služba byla od začátku míněna jako "služba linuxové komunitě", tedy pomoci lidem co nemají rychlou linku k Linuxu a nebylo myšleno tím něco vydělat (a ono to ani nejde). V současnosti pálíme v Linux CD Shopu CD za 30 Kč kus, DVD za 100 Kč, což výdělečné opravdu není, navíc má poslední dobou stále více lidí přístup k rychlému Internetu (konečně!), což zájem o pálené CD samozřejmě nezvyšuje. Myšlenka Linux Shopu, který na stejné adrese funguje již 3 roky, je spíš ta, vybudovat si jméno, vybudovat povědomí o kanclíku v centru Prahy, kde se nejen pálí distribuce a prodávají trička s tučňákem, ale kde se i instaluje Linux jak na desktopy tak servery a kde se dá pořídit hardware co pod Linuxem opravdu funguje.
(v nejbližší době se chystáme zprovoznit e-shop (zatím testovací alfa verze))
Takže pálením CD cesta k penězům nevede.
Instalace Linuxu.
Když má web návštěvnost, má smysl nabízet i s Linuxem spojené služby, instalace Linuxu, správu atd. Bohužel instalace desktopů např. za naši lidovou cenu 1000 Kč + DPH často není úplné terno, neboť rozcházením Linuxu na noteboocích, či SW a HW na desktopech pod oblíbenými Linuxovými distribucemi není vždy úplně triviální a často zabere několik hodin času. Takže jediná cesta je instalace serverů a to už zase člověk musí opravdu něco vědět a musí si vybudovat dobré jméno, reference a tak, aby se dostal k zajímavým zakázkám.
Školení.
Když jsem byl v roce 2002 na SLT v Žilině, napadlo nás v hospodě s kamarády, že budeme pořádat školení Linuxu pro ty, co se s ním chtějí seznámit. Ono to opět vypadá velmi jednoduše, ale to je třeba mít školící místnost. My jsme si museli nechat udělat stolky na zakázku, neboť velikost 80x80 cm nikde nevedou a velké stoly by se nám do školící místnosti nevešli. Chce to projektor, počítače a monitory, dobré školitele. První větší školení jsme udělali až na konci roku 2004. Takže ano, je to cesta, ale je zdlouhavá a nákladná.
Prodej reklamy.
Další možností je prodej reklamy. Není k tomu třeba moc, stačí pár set tisíc page-view měsíčně a někdo, kdo si reklamu koupí. Což zase nemusí být tak jednoduché, firem, které investují do reklamy na Linux, stále ještě moc není, buď prodávají jinými prodejními kanály než je Internet (korporátní klientela, státní správa, ...), a nebo si dostatečné množství reklamy udělají sami (mají vlastní distribuci). I když je to velmi smutné a jsou firmy, které na Linuxu vydělávají velké peníze a sami se tím chlubí (IBM, HP, Sun, ...) k podpoře komunitních webů, které podle mne hrají v rozšíření Linuxu velkou úlohu, se bohužel ještě nedostali.
Pak tu zůstává jeden zájemce o reklamu a to je Microsoft (dále jen MS). Jelikož MS vidí (a dle mne správně) v Linuxu velkou hrozbu pro jeho tučné marže ze svého děravého softwaru a jelikož marketingové oddělení pracuje mnohem lépe než oddělení vývoje SW a aplikací, MS si rád a ve velkém objemu zaplatí reklamu na linuxovém portále. Ono to má logiku, existuje software, který je zdarma, má otevřené zdrojové kódy, opravy chyb vycházejí v relativně krátkém čase, nejsou na něm viry a na portále, který o takovém SW píše a kde je komunita, která se hrdě bije v prsa, jak je takový SW lepší než nějaký zavirovaný Windows, tak na takovém portále je jako první uvítání velká flashová reklama o tom, že to tak vlastně úplně není, že celkové náklady na Linux jsou vlastně vyšší než na Windows, ukazují se spokojení uživatelé Windows, které díky tomuto OS mají jiná jména jako "pan báječný ajtýčko" atd. Je to podobné jako dát si na web bojovníků proti kouření reklamu s cowboyem na Marlboro (ono vlastně to kouření není tak špatné), či na křesťanském webu reklamu na satanskou bibli.
Přiznám se, že když nás oslovila reklamní agentura s nabídkou reklamy na MS, tak jsem také váhal, neboť kdo dnes dá 500 Kč za 1000 zobrazení tak i při téměř 50 % provizi pro agenturu je to při poptávaném objemu zobrazení značná částka.
Takže ze strany Microsoftu výborný marketingový tah, ze strany linuxových portálu trošku spolčení s ďáblem, bohužel do chvíle, než tady budou firmy, které jsou schopné a ochotné investovat do reklamy na linuxových portálech, je to bohužel asi jediná schůdná cesta financování.
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|