Linux zdarma a legálně - nastal čas na další kampaň?
V roce 2001 proběhla dle mého názoru hodně viditelná a velmi úspěšná kampaň Linux – zdarma a legálně! organizovaná Českým sdružením uživatelů Linuxu (CZLUG) jako reakce na celkem odpornou kampaň BSA, která rozesílala výhružné dopisy se znakem Policie ČR a videokazety s fiktivním policejním zásahem proti lidem užívající nelegální software, a na kampaň Microsoftu, dle které jediným legálním operačním systémem je MS Windows. Během této kampaně se na webu zobrazilo několik milionů bannerů podporujících tuto kampaň, jen Seznam.cz daroval 1.000.000 zobrazení bannerů.
17.10.2005 08:00 | František Hucek | přečteno 10852×
Od té doby nic podobného neproběhlo. BSA stále funguje a stále "stíhá" a straší uživatele nelegálních Windows a MS Office, přitom dostát licenční smlouvě (EULA) Microsoftu a vůbec ji pochopit, je často na doktorskou práci z oboru práva, která by dokázala všechny aspekty této smlouvy bez pochybností vysvětlit. Microsoft plní televizní obrazovky, odborné i jiné časopisy, a i linuxové weby reklamou na "šťástné" správce Windows a tvrzeními, jak ten Linux je vlastně drahý. Určitě v celkových nákladech na vlastnictví (TCO) budou i náklady na odvirovávání a připadnou ztrátu dat způsobenou viry a podobnou havětí.
Přitom Linux jako takový dozrál i na desktopové použití. První linuxovou distribucí, se kterou jsem se setkal bylo SUSE 7.2, kde se pro nastavení sdílení souborů s Windows muselo studovat, jak vlastně funguje Samba a hrabat se v konfiguračním souboru, ve které Mozilla a OpenOffice.org byli ještě ve verzích 0.něco. Moderní linuxové distribuce jako Mandriva, Fedora Core 4, SUSE jsou v současnosti velmi vyspělé. Co se týče detekce hardware, tak si myslím, že jsou dokonce před MS Windows XP, ve kterých když jsem chtěl např. stahovat fotky z CANONu 300 EOS, bylo nutné instalovat asi 100 MB ovladačů, software a různého balastu. Ve Fedora Core 4 stačilo zasunout kablík. Licenční podmínky jsou velmi jednoduché, hrozba žalob za užívání Linuxu už pominula, nevím jestli SCO vůbec ještě existuje. Zatímco s Windows dostane uživatel "holý" operační systém, bez pořádného textového a tabulkového editoru, bez grafického editoru, tak ve výše uvedených distribucích je velké množství software pro všechny možné obory činnosti, některé nativní linuxové aplikace jako Firefox či OpenOffice.org dokonce úspěšně soupeří s konkurenčními produkty jako IE 6 či MS Office na platformě Windows. Navíc se tyto linuxové distribuce dají buď stáhnout zdarma z Internetu, či pořídit za malou částku buď vypálené v některém CD Shopu či zasilatelství, či za stále přijatelnou částku v krabicové verzi s manuálem. Stále v Linuxu nejsou a dle mne kvůli celkové koncepci systému ani nikdy nebudou viry, tak jak je všichni, ať již v podobě zavirovaných příchozích e-mailů, známe z Windows. Člověk by si řekl, že za takového stavu by mělo mít Linux okolo 50 % počítačů určených pro kancelářské použití.
Dle mého názoru je ten pravý čas na další velkou a úspěšnou reklamní kampaň na Linux. Otázka je, kdo by ji zorganizoval, určitě by to musel být někdo kdo je "bezpartijní" tj. nestojí za nějakou konkrétní distribucí, konkrétním linuxovým portálem či komerční firmou, jinak by asi moc úspěšné nebylo. A jediná taková organizace co by přicházela v úvahu je CZLUG. Je "nezávislá" a má status občanského sdružení, což je podmínkou např. pro zřízení transparentního účtu u banky, který by byl třeba pro transparentví sledování darů a nakládání s nimi. Jako cílovou, propagační linuxovou stránku bych si klidně dokázal představit proc.linux.cz Adama Přibyla. Je to vyvážená stránka, která neprosazuje žádnou konkrétní distribuci, portál či firmu. Věřím tomu, že by se opět dalo sehnat hodně reklamních bannerů na Internetu. (ještě by to akorát chtělo ji hodit někam na profi-hosting)
Velmi se mi líbila kampaň na podporu Firefoxe v USA při které se vybralo tolik, že to stačilo na koupi dvoustránkové reklamy v prestižním deníku The New York Times. Což považuji za úžasný úspěch, nešlo jen o to, že Open Source komunita vyvinula kvalitní a konkurence schopný webový prohlížeč a e-mailového klienta. Jde o to, že ukázala, že v produkt, který není komerční, je ke stažení zdarma, tudíž se na něm asi ani nedá vydělat, věří tolik lidí, že jsou schopni dát dohromady nemalou sumu, aby tento produkt nějakým způsobem podpořili, aniž by z toho měli jakýkoli přímý prospěch. Dle mne to ukazuje "ohromnou sílu", kterou takovýto produkt, respektive komunita co za ním stojí, má. Ono inzerovat po boku IBM, MS a SUNu už asi něco znamená. Marketingově i jinak byla tato akce úspěšná, psalo se o tom nejen v deníku, kde byla zaplacená reklama, ale i v ostatních mediích, o tom, že je tu zajímavý produkt a že se lidé složili, aby mu zaplatili drahou reklamu.
Dokázali by jsme v současnosti dát podobnou reklamu na Linux u nás? A to jak reklamní kampaň na Internetu, tak v tisku? Dokázali by jsme se domluvit na tom, kdo a jak to bude smysluplně organizovat, tak aby měl jednak co nejširší podporu jako organizátor, a kampaň měla co největší úspěšnost? Právě teď by bylo dobré období, končí účetní rok, a i když naše zákony nedovolují odepsat z daňového základu velké částky na různý sponzoring, určitou částku lze odepsat lze.
Dokázal by se najít někdo "bezpartijní" kdo by řekl: "je čas na další velkou linuxovou kampaň, bude zároveň na webu a v tisku a na to uspořádáme sbírku" a toto dokázal úspěšně zrealizovat? Bez nekonečných diskuzí o tom, jestli vlastně reklama v tisku má smysl, vždyť dobrý produkt reklamu vlastně nepotřebuje. Bez naslouchání argumentům typu nechme si OpenSource produkty pro nás, BFUčka ať si používají Windows, akorát nás pak budou prudit v konferencích málo guru-otázkami, které bohužel někdy vídám v diskuzích.
Takováto akce by opravdu měla smysl, ukázala by lidem, že i u nás je silná linuxová komunita, která je schopná v rámci obecného zájmu zapomenout na třenice typu moje distribuce je ta nejlepší a jediná, tento linuxový web je jediný dobrý, ostatní nestojí za nic, že i u nás je silná komunita lidí, kteří když je třeba se dokáží dohodnout a společně udělat něco co má smysl.
... a nebo taková u nás komunita není?
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|

Vyhledávání software

Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
 Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|