LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Diskuze: článek BIOS II.

Upresneni
(link)
2.2.2012 13:12
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Uz u minuleho dilu jsem se rozhodl, ze jeho informacni hodnotu nebudu komentovat. Nicmene tento narozdil od predchoziho neobsahuje pouze veci, ktere byly pravda v zacatkach PC (troufnu si odhadnout, ze drive nez jste se narodil), ale i uplne nesmysly:

"Boot Up Floppy Seek = Počet stop instalované disketové mechaniky" - Tato volba opravdu nema nic spoleneho s poctem stop, ovlivnuje totiz jestli BIOS pri zapnuti prejede hlavickou disketove jednotky z konce na konec. Hardware FDD totiz umoznuje hlavicku posouvat po stopach kazdym smerem, ale uz neposkytuje zadnou rozumnou zpetnou vazbu o tom, kde se hlavicka skutecne nachazi s vyjimkou nulte stopy. Je tedy zadouci hlavicku do teto jedine jiste polohy posunout. Prave tohle je zdrojem takovehotoho klasickeho zvuku bootujiciho PC :)

"Gate A20 Option = Kontrolér klávesnice obsahuje bránu A20, která přepíná mikroprocesor do reálného nebo chráněného režimu" - "Branu A20" opravdu nikdy radic klavesnice neobsahoval. A take fakticky nema nic spolecneho s realnym a chranenym rezimem. Radic klavesnice je krome dvojice diskutabilne implementovanych seriovych portu taky takovou zumpou nejruznejsich GPIO, z cehoz nejstarsi dve je #reset CPU (motivovano moznosti prechodu 16bit PM -> realny rezim, resp. ve skutecnosti nerealny rezim ve kterem se CPU vyskytuje po resetu) a drat, ktery vede do AND hradla v chipsetu (resp. minimalne od dob 80486 primo v CPU) zapojeneho po ceste linky A20 adresove sbernice. Motivace je simulovat chovani 8086, ktere melo uzsi adresovou sbernici nez maximalni dosazitelna linearni adresa. Druha vec je, ze dnes to obvykle proste neexistuje a nedela to vubec nic (uz v dobach 486 byly desky, kde ten #A20enable byl proste natvrdo spojeny se zemi).

"OS Select = Pro DRAM > 64MB" A dela to tedy co? Tohle je volba se stejnou logikou jako predchozi zminena - existuje software (konkretne OS/2), ktery predpoklada, ze 65. megabyte adresoveho prostoru se kamsi zrcadli. Narozdil od A20 gate to vzniklo v dobe, kdy radice pameti uz byly silne netrivialni, tak to jde implementovat vicemene primo vhodnou konfiguraci radice pameti, bez podivnych hacku s jednim hradlem v dratu.

"Active to Precharge Delay = Určuje počet přístupů do paměti, mezi nimiž se provádí obnova paměťových modulů" A... co to je precharge, ze? Nazvy prikazu pro synchronni DRAM jsou svym zpusobem zvrhle a precharge znamena "deaktivovat" (precharge proto, ze nepouzivane DRAM pole se pozna podle toho, ze ma nabite parazitni kondenzatory na bitovych linkach, podle zmeny naboje na tehle bitovych linkach se pri cteni pozna ulozena hodnota). Vyznam teto hodnoty je minimalni doba po kterou radic pameti drzi danou banku aktivni. Jednotky jsou samozrejmne cykly sbernice, rozhodne ne "pristupy do pameti". S refreshem DRAM to opravdu nema nic spolecneho, jednak je vcelku zbytecne periodu refreshe konfigurovat, protoze pro prakticky vsechny typy DRAM je vyrobci doporucena identicka hodnota 64ms a jednak je u SDRAM refresh resen do znacne miry interne stavovym automatem sbernicoveho rozhrani pametoveho cipu, jedine co radic pameti musi je vcas poslat prikaz "udelej refresh radku".

"System BIOS Cacheable = Zapíná použití pamětí Cache l2" Opravdu ne. Jde o zhruba stejnou myslenku jako "Video BIOS Shadow", fakticky asi neni zadny zajimavy rozdil jestli je to zapnute nebo vypnute, protoze pokud to je vypnute, tak tech par usetrenych kB pameti stejne neni pristupnych. L2 cache se u vetsiny CPU necha softwarove vypnout, ale opravdu to neni neco co by melo smysl jako globalni nastaveni, natoz uzivatelsky viditelne. Mimochodem docela dobre tema na opravdovy clanek s nazvem "BIOS" by bylo "Jak BIOS inicializuje radic pameti", kdyz nema zadnou pamet kde by mohl bezet (coz uzce souvisi s tim, proc po zapnuti jsou cache zapnuty a ne vypnuty).

"AGP Aperture Size = Určuje velikost paměťového prostoru PCI pro grafiku (v MB)" V podstate jediny zajimavy rozdil mezi AGP a PCI je ten, ze AGP ma samostatny adresovy prostor oproti zbytku systemu (v dobach pred IOMMU temer vsude) a prisupy od CPU do graficke karty a od graficke karty do systemove pameti jdou pres tzv. GART (coz je takove hodne hloupe IOMMU) ktery do obou pametvych prostoru ten druhy promita jako okno ("aperture"), Aperture size je prave velikost tohoto okna. Rozhodne neplati zadny myt typu "kdyz je aperture mene nez velikost VRAM, tak se ten zbytek nepouzije".

"AGP Fast Write = Zde povolujeme rychlé zapisování" Rychle zapisovani ceho? Kam? Jde o to, ze AGP je od zacatku navrzene jako zpusob jak usetrit pameti graficke karty a umoznit graficke karte rychle bus-master cteni ze systemove RAM (coz je paradoxne tak nejak presny opak toho na co se realne pouzivalo z vyjimkou karet jako i740). AGP je principialne PCI do ktereho je ve volnych slotech multiplexovany jiny zjednoduseny ovsem za to vyznamne efektivnejsi protokol, tohle umoznuje pouziti tohoto protokolu pro zapisy do AGP zarizeni, ktere by jinak byly normalni (ie. pomale) PCI transakce.

"PCI/VGA Palette Snoop = Pokud se objeví potíže s barvou zkuste tuto volbu zapnout" Pokud se objevi potize s barvou tak je spousta daleko pravdepodobnejsich problemu, vcetne veci jako "shorel DA prevodnik na vystupu karty". Jedna se o to, ze existuje hardware, ktery ma potrebu bus-master transakci cist z graficke karty paletu, coz by nebylo tak moc zajimave, kdyby VGA nebyl pekelny vynalez a to cteni se nemuselo provadet hodne pres ruku (ad pekelny vynalez: Alpha ma primo ve specifikaci instrukcni sady explicitni vyjimku typu "cteni z fyzickych adres kde obvykle byva VGA je vzdy in order a vzdy necachovane").

"USB 2.0 controller = Rychlost sběrnice" To 2.0 v USB 2.0 rika, ze je to revize 2.0 specifikace, nic o tom, ze se pouziva nebo nepouziva High Speed mode. Kdyz uz to semtam nekde lze nastavovat samostatne, tak se tomu precijenom spise rika "EHCI controller"

"USB Keybord Support = Zapne nebo vypne podporu klávesnice USB, USB Mouse Support = Zapne nebo vypne podporu USB myši" Podporu HID Keybord/HID Mouse nebo HID Bootstrap device? Na nejruznejsim diskutabilnim hardware tyhle volby maji tendenci fungovat presne opacne nez by clovek z nazvu cekal. Samozrejme jde pouze o podporu v menu BIOSu a tam, kde se s klavesnici komunikuje pres BIOSi sluzby na INT 0x16 (coz by se asi dalo shrnout jako "nikde")

"Paralel Port Mode = Paralelní port" Vykrik do tmy. Podstatne je, ze zatimco na puvodnim PC byl paralelni port par latchu a ve sve podstate pouze vystupni, tak po ceste nekdo dostal dobry napad, ze by se z tech datovych dratu mohly udelat obousmerne open collector GPIO a prenaset data na obe strany, pozdeji se na to nabalily interrupty, podpora pro DMA, podpora pro vysoke prenosove rychlosti (ktere jsou dost na hrane toho, co to synchronni single ended paralelni rozhrani vubec muze fyzikalne zvladat), podpora pro vic zarizeni na spolecne sbernici, podpora pro plug and play a vubec hora balastu. Hardware na strane PC ma registr, podle jehoz stavu se meni vyznam a dostupnost ostatnich, tahle volba ovlivnuje co do tohoto registru zapise BIOS pri inicializaci, popripade co vyplni do DMI, operacni systemy maji tendenci se nejak trochu inspirovat tim co vyctou z PCI configuration space a DMI a stejne si tam zapsat co chteji, takze nastavovani rezimu parportu v BIOSu obvykle pozbyva jakykoli smysl (kdyz se vynecha treba BIOS na Deskpro EN, ktery pri volbe EPP do toho HW zapise neco, z cehoz je ten hardware zmaten na tolik, ze parport proste prestane az do vypnuti proudu fungovat).

Re: Upresneni
(link)
2.2.2012 13:57
MaReK Olšavský
Věk: ( ~50 let) , Pracovní pozice: ?? Asi "holka pro vše" , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Duchcov

Ještě přidej USB Legacy :-).

Re: Upresneni
(link)
6.2.2012 23:21
Petr Ježek
Věk: ( ~62 let) , Pracovní pozice: vysokoškolský pedagog , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Praha

Díky Aleši za fundované upřesnění.

DISKUZE

Upresneni 2.2.2012 13:12 Aleš Hakl
  |- Re: Upresneni 2.2.2012 13:57 MaReK Olšavský
  L Re: Upresneni 6.2.2012 23:21 Petr Ježek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze