LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Diskuze: Poradna Přechod laika z Windows na Linux

Přechod laika z Windows na Linux
(link)
28.3.2006 15:24
Zdeněk Smutný
Věk: ( ~70 let)

Mám dotaz. Jsem naprostý laik a používám Windows XP Profesional. Mám sice legální software, ale zděsil jsem se přístupem MS k zákazníkům. Připadá mi to trochu "Velkého bratra". Uvažuji přejít na Linux, ale zjistil jsem, že OS Linuxů je velké množství. Zeptám se jaké jsou rozdíly v jednotlivých OS a co je nejsnažší a nejlepší pro běžného uživatele (prošel jsem pár serverů ale nikde jsem se o tomto nedozvěděl. Existuje o tom nějaký článek nebo vysvětlení? Myslím, že nejsem sám kdo by rád přešel a marně hledá radu). Děkuji za pomoc

Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
28.3.2006 15:28
Zdeněk Smutný
Věk: ( ~70 let)

Zapomněl jsem dodat, že potřebuji lokalizaci v češtině jelikož nejsem kovaný v angličtině. Jinak běžně používan Firefox a OpenOffice pod Windows, takže tak úplné střevo také nejsem.
Děkuji

Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
28.3.2006 15:34
František Hucek (TEAM)
Věk: ( ~52 let)
Zdravim, pro zacatek doporucuji precist:
http://www.linuxsoft.cz/zeptejte-se-fanouse/
http://proc.linux.cz/
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
6.4.2006 15:19
Jiří Lisický
Věk: ( ~52 let)
ještě na rootu jsou taky nějaké tutoriály. Už je to trošku postarší, ale snad to pomůže. http://tutorialy.root.cz/
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
7.4.2006 09:39
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
také pro začátek http://www.fastlinux.wz.cz
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
28.3.2006 16:24
Jiří Pilný
Také bych šel na proc.linux.cz, hlavně po kliknutí na "chci vyzkoušet" se dostanete na stránku s kusými informacemi o jednotlivých distribucích (jen několika z mnoha). Jinak opravdu doporučuji zkusit napřed nějakou live distribuci. Jestli jste o tom ještě neslyšel, tak jde o linuxovou distribuci, kterou můžete spustit jednoduše nabootováním z CD (DVD). Výhodou je, že nemusíte nic instalovat. Na vyzkoušení ideální věc. Berte ale v úvahu, že hardwarová detekce a rychlost takto nabootovaného systému nemusí být úplně 100%. Každopádně je to bezpečné, protože takto nic neprovedete s daty na svém HD. Jestli to znáte, tak se omlouvám, že dělám chytrýho :-) Osobně jsem vyzkoušel téměř všechny tam uvedené distribuce. Česká lokalizace je samozřejmostí. Vyhověly mi všechny, zakotvil jsem u Ubuntu. Umím se vžít do Vaší situace, přecházel jsem relativně nedávno. Jestli máte možnost trávit čas na internetu, projděte si linuxová fóra k jednotlivým distribucím (třeba zrovna na ubuntu.cz nebo suse.cz, atd.) a linuxové portály (třeba dle odkazů na proc.linux.cz). Aniž byste se musel na cokoliv ptát, narazíte na spoustu informací jen pročítáním otázek a odpovědí těch, co začali s linuxem před Vámi. Ptát se samozřejmě můžete taky :-)Držím palce a upřímně radím nevzdávat to hned po prvním problému (věřte, že přijde a ne jenom jeden). Za pár týdnů se tomu budete smát a budete rád, že jste to nevzdal.
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
1.4.2006 10:48
downhill
Věk: ( ~51 let)
Ano, zkusit live distribuci je velmi rozumné. Z plných distribucí doporučuji Mandrivu 2006. Je nejvíce podobná Windows, je česky a má dobrou podporu hardwaru. Krabicová verze obsahuje kromě CD a DVD i české manuály. Hodně štěstí.
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
8.4.2006 22:42
Jakub Šťastný
Distribuce pro začátek:
Mandriva - ne nevím, příjde mi pomalá a neaktuální, důraz na KDE (KDE x Gnome - grafická prostředí), a dementní drakeconf se hrabe ve všem, co může. To Tě asi teď zajímat nebude, ale když za čas budeš chtít něco editovat ručně, tak potěš pánbů. Po té, co mi live CD (Mandriva Move) sloučila linuxí partition s FreeBSD partition vidím rudě, když ji někdo doporučuje. Abych jen nehaněl - je jednoduchá. Ale ne jen ona.
Fedora Core - nemám delší zkušenosti, ale je lepší, až na správce balíčků (to je v Linuxu hodně důležité). Důraz na Gnome.
OpenSUSE - dost dobré, aktuální distro pro začátek. Je, řekl bych, víc user-friendly než ta Mandriva, ale nedělá takové voloviny, alespoň ne v takovém množství. Pokud dbáš na to, aby to vypadalo pěkně, tak je OpenSUSE dobrá volba. Akorát trochu líné distro.
Ubuntu/Kubuntu - Podle mne to nejlepší, co můžeš vybrat. Je jen o trochu složitější v tom, že protože jsou problémy s legalitou instalace kodeků pro mp3 a spol. v USA, takže to se musí doinstalovat, ale před tím povolit kodeky. Ale neboj, je spoustu návodů, velmi dobré fórum, jak v Aj, tak i v češtině (http://forum.ubuntu.cz/). Forum mají i ostatní, akorát je moc neznám, vím jen, že na tom mandrivým je to samá lama, doopravdy. Ale tuším, že SUSE má také dobré forum. Ubuntu je čisté distro, rychlé, dokonale aktuální (vychází co půlrok, ale není třeba přeinstalovávat, stačí na to jeden příkaz...). Jo a graficky velmi povedené :-) Ubuntu používá Gnome (lze doinstalovat i KDE), Kubuntu KDE (opět lze doinstalovat i Gnome). Softu spousta a používá apt, což je mnohem lepší než nějaké urpmi...to poznáš časem, teď to nemá cenu řešit, ono to příjde samo. A grafika k apt je Synaptic, ten je prostě perfektní :-) J
PS: No jo, je to krapet propagandistické :-), ale vím, o čem mluvím... PS2: livka: Slax (český :-) ), Ubuntu live, Knoppix, Danix, Kanotix...
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
11.4.2006 08:20
Jan Puš
Věk: ( ~66 let)
Teď jsem instaloval pokusně několik distribucí (postupně:-)) na jeden prastarý počítač. Dopadlo to úplně jinak, nežli pokus na jiném. Na tomhle běhala téměř nejlépe Mandriva. Lepší byl je Debian Sarge. Na jiném, podobném, se nechtěla ani hnout. Záleží asi na příliš mnoha věcech a distro je jen jeden z faktorů.(?).
Nechci působit rudé vidění, ani bílý žár (:-)), ale já mám na jednom počítači Mandrívu a nedávám ji pryč, protože nenacházím záminku. Svižně a bez problémů běží. To není propaganda, já jí vlastně ani rád nemám, to je konstatování.
Ubuntu je mi moc sympatické, graficky se mi líbilo nejvíc ze všech, co jsem viděl, ale potřeboval bych se ho naučit a potřeboval jsem k tomu návody víc, nežli k Mandrívě. Ale to připisuji nezvyku. S OpenSuse nemám zkušenosti, Danix instalovaný na disk mi běhal také hned, ale další úprava by byla pro začátečníka problém.
Omlouvám se převelice, ale vzhledem k velmi dobrým návodům pana Bíbra, blbovzdornému nastavení zdrojů... bych Mandrivu minimálně nezavrhoval.
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
14.4.2006 14:34
Jakub Šťastný
Ubuntu je snadné, řekl bych - jediný, co je třeba, je povolit universe a multiverse repository, návod na wiki, je tam i generátor sources.listu, a doinstalovat kodeky - opět naprosto vyčerpávající návod na wikině i mnohde jinde :-) A aptčko je fakt kvalita, lepší je jen Portage...(no a pak u BSDček, ale to už je pro mne vyšší dívčí :-) ).
Ad Mandriva - no, Bibri je určitě moc super, Linus mu za ty návody žehnej ;-), také jsem na nich začínal, ale jsou použitélné i pro jiná distra. No a Ubuntu má třeba http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/novinky_ubuntu.html - pro mírně pokročilejší, no a na wiki je fakt naprosto všechno - ale v angličtině. Já s Mandrivou byl také spokojen, dokud jsem neexperimentoval s jinými distribucemi. Nechci tu proti ní nějak brojit, ale teď jsem viděl, co "umí" to její livko, no a byl jsem z toho na prášky, tak proto...J
Re: Přechod laika z Windows na Linux
(link)
11.4.2006 09:18
René Baran
Věk: ( ~52 let)
Ahoj.


Cetl jsem Tvuj clanek, resp. dotaz. Musim souhlasit s vetisnou toho co Ti kdo odpovedel. Take mam zakoupena Windows, ale kdyz jsem videl ukazku novych Win Vista a vidim jak to pracuje, presel jsem na Linux. Tim nechci kritizovat Microsoft. Maji velice dobrou obchodni strategii a asi vetsine uzivatelum Windows vyhovuji. Ale mne to nevyhovuje. To byl duvod proc jsem presel na Linux. Hledal jsem v mnoha distribucich. Snad bych mohl uvest Mandrake (tim jsem zacinal jako neznaly), RedHat, SuSE, KUbuntu. Vzhledem k tomu, ze nemam problem s anglictinou, otestoval jsem i dalsi: Dream Linux, TurboLinux, LinSpire, College Linux. Nebudu a nechci zde kritizovat jednotlive distribuce. Kazda mela sve pro i proti. Mandrake (tehdy verze 9) byl u mne dost nestabilni (snad hardwarem), KUbuntu sice bralo DEB balicky, ale nejak je nechtelo akceptovat pri update prikazem apt. Take nejsem primo odbornik na linux. A kdyz jsem zacinal, byl jsem na tom mnohem hur. Nakonec jsem dostal do ruky Aurox. Aurox se mi zalibil. Jednoducha instalace a malo nastaveni. I SW podpora je diky RPM balickovacimu systemu dosti znacna. Aurox je polska distribuce, funguje na jadre Fedora Core a je zameren na multimedia, grafiku a vzdelavani. Existuje jako Live verze (bootovaci bez instalace) i klasicka instalacni verze. Doporucuji Ti vyzkouset Live verzi, aby jsi si neponicil data na disku. Sam se nakonec rozhodnes co Ti bude nebo nebude vyhovovat. Ja bych Ti doporucil Aurox. V pripade instalace jiz budes mit temer vse v pocitaci (kodeky videa, kvalitni prehravace) a hlavne vse jiz prednastaveno. Pro zacatecnika (jak sam uvadis) je to velika pomoc. A neboj, Aurox je i jako CZ verze ;-)

Aurox:
http://www.aurox.org/cs/



Preji Ti stastnou volbu.

Rene

DISKUZE

Přechod laika z Windows na Linux 28.3.2006 15:24 Zdeněk Smutný
  |- Re: Přechod laika z Windows na Linux 28.3.2006 15:28 Zdeněk Smutný
  | |- Re: Přechod laika z Windows na Linux 28.3.2006 15:34 František Hucek
  | | L Re: Přechod laika z Windows na Linux 6.4.2006 15:19 Jiří Lisický
  | |   L Re: Přechod laika z Windows na Linux 7.4.2006 09:39 Dalibor Smolík
  | L Re: Přechod laika z Windows na Linux 28.3.2006 16:24 Jiří Pilný
  |   L Re: Přechod laika z Windows na Linux 1.4.2006 10:48 downhill
  |     L Re: Přechod laika z Windows na Linux 8.4.2006 22:42 Jakub Šťastný
  |       L Re: Přechod laika z Windows na Linux 11.4.2006 08:20 Jan Puš
  |         L Re: Přechod laika z Windows na Linux 14.4.2006 14:34 Jakub Šťastný
  L Re: Přechod laika z Windows na Linux 11.4.2006 09:18 René Baran




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze