LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Diskuze: zprávička BeOS na vzbudil velký zájem na počátku 21. století, když by.....

21.6.2011 06:57 / MaReK Olšavský
BeOS na vzbudil velký zájem na počátku 21. století, když byl uvolněn a na CD/DVD přikládaných k odborným časopisům jej poznala dostatečně široká uživatelská obec. BeOS na nějaký čas zmizel, po jeho otevření vzniklo několi větví a v širším povědomí je Haiku OS, jehož vývojáři po roce vydali novou verzi, s podporou linuxových FS a dalšími vylepšeními. Z BeOSu se stává pomalu další GNU/Hurd, možná někdy vývojáři vydají Betu, RC a finální verzi, byť je současná Alpha dobře použitelná.

Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
22.6.2011 20:44
Miloslav Ponkrác

Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci, tak BeOS dnes existuje a je rozšířen.

Sebevraždu BeOS spáchal zhruba tímto počinem „nebojí se v každé další verzi BeOSu nekompatibilně měnit API operačního systému“.

Autory programů dlouho nebaví neustále přepisovat aplikace, kdykoli se autoři BeOSu rozhodnou.

Takže v určitý čas se mnoho programů portovalo na BeOS, ale ono to lidi nebaví dlouho.

Stejnou sebevraždu spáchal Perl, stejnou sebevraždu pomalu páchá Python. Oba se dočkají svých plodů takjako se dočkal BeOS.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
23.6.2011 06:59
MaReK Olšavský
Věk: ( ~50 let) , Pracovní pozice: ?? Asi "holka pro vše" , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Duchcov

Cpát do jednoho pytle BeOS a Python mi přijde ujeté, ale budiž.

BeOS se dostupným pro normální uživatele stal velmi pozdě, dobrý systém byl dlouho svázán s konkrétním hardware a špičkových systémů, které potkal podobný osud je neúrekom (RiscOS, AmigaOS). Od roku 2001 jej dělají nadšenci a oproti *BSD, či GNU/Linuxu nemohou vyvíjet tak aktivně a s takovou podporou HW.

Mimochodem, zaplať Pán Bůh za pročištění API a jazyka Python i Perl, bylo tam historicky takového bordelu z vývoje, až to nebylo možné. Nastal čas, kdy bylo potřeba udělat radikální řez.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
23.6.2011 22:02
Miloslav Ponkrác

BeOS i jeho boom jsem zažil na vlastní kůži.

Vím, proč skutečně neuspěl. A to prosím na straně uživatelů o něm byl takový zájem, že jsem valil doslova bulvy – rozhodně mnohem vyšší,než o Linux a uživatelům se BeOS velmi líbil.

Je sice hezké, že uvádíte, že řadu dalších os potkal osud zapomění, nicméně BeOS tam být nemusel. O ten os byl zájem a ani uživatelé ani vývojáři aplikací ho neignorovali. Na rozdíl od řady jiných os. A že neměl takovou podporu hw? Který os na začátku má? Je to jen otázkou času a nebylo tak zlé aby to lidem vadilo. A lidi jsou ten konečný soudce, ne filozofické teoretizování o jiných os. BeOS srazilo jen a pouze to, že udělal to co Python a Perl – nekompatibilně měnil API a přidělával tak spoustu starostí výrobcům aplikací (kterých bylo hodně) až se na BeOS vybodli. A bez aplikací žádný os nemá smysl.

Python jako takový si pročištěním API vykopal hrob, jen bude pár let trvat, než to bude zřejmé. Chcete se vsadit? Nemůžu prohrát.

Pročištění Pythonu a Perlu byl takový pokus a později to bude příklad toho, jak si jazyk sám pod sebou podřeže větev. Třeba takový Python to udělal po 17 letech existence a to je trochu jiná káva. Ale historie potřebuje příklady jak věci nedělat a v případě Pythonu ho dostane.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
25.6.2011 01:09
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Zajimave je, ze prakticky vsechny dnes hojne pouzivane programovaci jazyky prosly nejakou zasadni nekompatiblni zmenou, v nekterych pripadech dokonce vicekrat.

Namatkou a po pameti:
C++ - namespaces (a o zpetne/dopredne/vzajemne kompatibilite jakehokoli API v C++ jsem se tu uz tusim nekolikrat vyjadroval)
Java - CNI vs. JNI, "Java2", Java5 class file format
CLR - prakticky s kazdou verzi .NET frameworku se neco podstatneho nejak zmeni
Python - MRO, "great renaming"
PHP - ma to smysl vypisovat? :)

Zaver: pokud chcete naprostou zpetnou kompatibilitu, programujte v COBOLu pro System z.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
25.6.2011 09:52
Miloslav Ponkrác

C++ neprošlo žádnou změnou. Dosud je platný pouze jeden jediný standard C++ z roku 1989.

Pokud jste se nějak vyjadřoval ke změně API v C++, tak už to prosím nehulte.

C++ má jediný ISO standard, tudíž ani jednu změnu. Když tedy tvrdíte o změnách ve stabdardbím C++, tak evidentně nevíte, která bije.

Změna v C++ se připravuje jako budoucí standard C++0x, a zde se tvrdě dodržuje zpětná kompatibilita, tedy kompatibilita se současným C++ standardem. Až velmi úzkostlivě.

Dále se nevyjadřuji, protože evidetněn víte kulové a nemá smysl reagovat na někoho, kdo reaguje v rámci sebevědomí, ale nikoli znalostmi. Sebevědomí lidé, kteří nic nevědí – to je nový trend.

A jak vidím, vyjadřoval jste se již v minulosti o své blbosti (viz změny a kompatiblita v C++ API, o které jste se již vyjadřoval). Přeji Vám, abyste jednou znalostmi v budoucnu vyrovnal Vaší touhu komentovat i když se ztrapníte.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
25.6.2011 13:06
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

"C++ neprošlo žádnou změnou. Dosud je platný pouze jeden jediný standard C++ z roku 1989."

Uz jenom toto tvrzeni dokazuje, ze o tom vite kulove vy. V roce 1989 opravdu zadny standard C++ nebyl vydan (nepleteta si to s ANSI X3.159-1989 "Programming Language C"?), zato doslo k prvni vyraznejsi revizi jazyka jako takoveho (a zpetna kompatibilita byla porusena, kdyz uz ne jinak, tak pridanim klicoveho slova protected). Samotne "standardni C++" je zalezitost az vyznamne pozdejsi doby. Prvni formalni standard je ISO/IEC 14882:1998, ktery byl pozdeji revidovan jako ISO/IEC 14882:2003. Mezi C++ tak jak bylo v 90. letech prakticky implemenovano a pouzivano a ISO/IEC 14882:1998 jsou velmi zasadni rozdily, coz je presne ta nekompatibilni zmena na kterou jsem narazel. Mnohe vyznamne projekty psane v C++ existuji daleko dele, nez standard, coz se projevuje dokumenty tohoto typu: https://developer.mozilla.org/en/C___Portability_Guide (zajimave je, ze to nekdo nadale udrzuje a zatimco nektere polozky relevantni v dobach pred ISO C++ byly odstraneny, tak jine zase pribyly)

A ohledne tech stabilnich rozhranni v C++: ten BeOS je skvelou ukazkou toho proc je spatny napad mit cokoli, cehoz rozhrani je definovano v C++. Ve chvili kdy ledasjaka banalni zmena v implementaci (treba zmena typu nejakeho slotu) vyzaduje rekompilaci uzivatelskeho kodu idealne stejnou verzi kompilatoru, tak opravdu neni realne mozne se z tohho nezblaznit (pokud mi chcete tvrdit, ze se C++ tak nechova, tak si to zkuste, pripadne najdete nejaky "standard", ktery toto chovani zakazuje). Mimochodem, kdyz uz jste zminil ten Python. Vite co je nejvetsi problem pri distribuci pythonovych modulu pro Windows? Navzajem nekompatibilni kompilatory C++ (a v pripade msvc prehrsel banalne znejicich voleb, ktere meni ABI).

Myslim si, ze vas zasadni problem lezi v tom, ze jste jeste na zadny takovy problem nenarazil, mozna proto, ze jste jeste nikdy nemel potrebu mit program v C++ jinak, nez jako jeden velky spustitelny soubor.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
15.8.2014 03:12
Miloslav Ponkrác

Jo jo, tak jste mě uvařil na překlepu v posledních dvou číslicích roku. Gratuluji Vám. Doufám, že se cítíte jako king.

Jinak platí, to co jsem psal, existuje standard C++ z roku 1998 + korekce 2003. A ten je závazný. Pokud někdo programoval v C++ před ním, věděl, že programuje bez standardu. Tak jak jsem to roky dělal já. A také jsem věděl, že ten standard musí přijít.

Dnes už navíc existuje C++11.

---

Žádný běžný programovací jazyk nedefinuje ABI. Stejný problém, který popisujete v C++ jako rozhraní existuje i v C. Stejně jako v jakémkoli jiném programovacím jazyce. To, že na programovací jazyk kladete požadavky, které vám žádný jazyk nesplňuje je problém vašeho přehnaného očekávání.

C++ objektové rozhraní samozřejmě definovat a používat jde. A není třeba k tomu kompilovat něco stejnou verzí kompilátoru. Například Microsoft jich takto definuje celou řadu objektových rozhraní ve formě COM. Třeba celé DirectX na to závisí.

Nemohu za to, že problému nerozumíte. Že si navíc pletete ABI modulů pro linker a ABI rozhraní knihoven či operačního systému. Ono vás v tomto stylu uvažování nakope do zadnice i C, když budete používat cokoli mimo int a pointery v knihovních rozhraních.

Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci
(link)
25.8.2014 16:20
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Samotna existence COM ukazuje, ze pouzit jako rozhrani primo nativni datove struktury v C++ nelze. COM pomerne elgantne resi stabilitu rozhrani tim, ze vsechno je budto nepruhledny pointer nebo pole pointeru na neco (typicky funkci). Odstranuje tim tedy jakykoli problem s manglovanim nazvu (linker-level nazvy symbolu nejsou pro COM zajimave) a dokonce i s rozlozenim dat v pameti (zadna "data" nejsou primo pristupna).

U cisteho C to ABI neni zas az tak zajimavy problem, protoze na rozumnych platformach je obvykle jedno jedine (reprezentace hodnot v pameti byva obvykle jedna optimalni a rozumny system ma jenom jednu bezne pouzivanou volaci konvenci, uz jenom proto, ze je potreba volat take do knihoven OS). Druha vec je, ze int, nepruhledny pointer (typedef struct foo_s foo_t; a foo_s definovane mimo header) a pointer na pole bajtu je tak zhruba vse co je na rozhrani modulu fakticky potreba.

DISKUZE

Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 22.6.2011 20:44 Miloslav Ponkrác
  L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 23.6.2011 06:59 MaReK Olšavský
    L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 23.6.2011 22:02 Miloslav Ponkrác
      L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 25.6.2011 01:09 Aleš Hakl
        L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 25.6.2011 09:52 Miloslav Ponkrác
          L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 25.6.2011 13:06 Aleš Hakl
            L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 15.8.2014 03:12 Miloslav Ponkrác
              L Re: Kdyby autoři BeoSu nebyli blbci 25.8.2014 16:20 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze