LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   
Nejnovější distribuce    Celkem distribucí: 131    Nejstahovanější distribuce Vyhledávání
zobrazuji záznamy od 1 do 15 > NÁSLEDUJÍCÍ >>> POSLEDNÍ

> Přehled distribucí rss icon
Název distribuce Home page Staženo
Ubuntu Linux http://www.ubuntu.com 81976x
Ubuntu je komunitně vyvíjený operační systém vhodný pro laptopy, osobní počítače a servery. Ať už jej používáte doma nebo v práci, Ubuntu pravděpodobně obsahuje všechny aplikace, které budete potřebovat: od textového procesoru a e-mailového klienta přes řadu her až po nejrůznější programátorské nástroje. Ubuntu je a vždy bude zdarma. Neplatíte žádné poplatky, nevyplňujete žádné licenční klíče. Můžete si jej legálně stáhnout, používat a sdílet se svými přáteli, rodinou, spolužáky či kolegy z práce. Nové vydání pro osobní počítače a servery každých šest měsíců. Ubuntu se zakládá na linuxovém jádře a je od základu navrženo s ohledem na bezpečnost, díky čemuž se minimalizuje riziko zavirování nebo jiného narušení počítače. Pro každou verzi Ubuntu jsou vydávány bezpečnostní aktualizace zdarma po dobu alespoň 18 měsíců. Asi jednou za dva roky bývá vydána verze dlouhodobé podpory (LTS), s níž získáváte tříletou podporu pro osobní počítač a pětiletou pro server. Aktualizace na nové vydání Ubuntu jsou a vždy budou zdarma.
 
DaNiX http://www.danix.cz/ 35789x
DaNiX je modifikace Knoppixu pro české prostředí.
 
Knoppix STD 0.1 http://www.knoppix-std.org/ 26638x
Knoppix-STD je upravená distribuce Knoppix Live Linux CD. Obsahuje upraveny Linuxovy kernel (2.4.21 s podporou zapisování na ntfs, OpenMosix a SuperFreeSWan), správce oken Fluxbox, neuveřitelné detekce hardwaru a stovky aplikací.
 
Knoppix http://www.knopper.net/knoppix/ 24445x
Knoppix je bootovatelná LIVE distribuce s automatickou detekcí hardwaru. Nevyžaduje instalovat cokoliv na disk (de facto disk vubec nepotřebujete), všechny soubory, které vytvoříte se ukládají v operační paměti. Na 700MB CD je velké množství programů, které se při spuštění transparentně rozbalí do paměti.
 
Debian http://www.debian.org 21796x
Debian je svobodná nekomerční distribuce výhradně ze svobodného softwaru, souběžně vyvíjená ve třech větvích: stabilní, testovací a nestabilní (stable, testing, unstable). Všechny softwarové balíčky, které se do distribuce dostanou postupně prochází testy až do stabilní verze. Díky tomu jsou zde všechny DEB balíčky (více než 8700!) perfektně odzkoušené, na druhou stranu nejsou nejaktuálnější. Debian má jeden z nejpropracovanějších balíčkovacích systémů, je však vhodný pro pokročilejší uživatele. CD distribuce obsahuje 1-7 CD, lze instalovat, záplatovat i přímo z internetu. Verze balíčků zjistíte zde: http://www.debian.org/distrib/packages#search_packages
 
Slackware http://www.slackware.com 19171x
Slackware je jedna z nejstarších linuxových distribucí, jejíž kořeny sahají více než deset let do minulosti. Autoři Slackwaru se nesnaží vkládat do distribuce všemožné grafické nástroje pro správu systému a díky tomu se tato distribuce vyznačuje vysokou stabilitou a je vhodná pro nasazení na serveru i na desktop. Slackware používá tgz formát balíčků, které se vyznačují tím, že neřeší závislosti jednotlivých balíčků. Základní nástroje (příkazy) pro správu balíčků:
  • pkgtool (grafický - ncurses)
  • installpkg
  • removepkg
  • upgradepkg
CD#2 obsahuje grafické prostředí KDE a další příslušné programy. Pokud nepoužíváte KDE, tak pro instalaci stačí pouze CD#1.
 
Gentoo Linux http://www.gentoo.org 16318x
Gentoo Linux je source-based distribuce, tj. celý systém se kompiluje úplně od základu. Obsahuje však balíčkovací systém Portage, který veškerou kompilaci zjednodušuje, např. zkompilování a instalaci postfixu + fetchmailu + antispam filtru + antiviru clamav včetně perlových modulů provedete příkazem "emerge postfix fetchmail amavisd". Distribuce je vhodná pro pokročilé uživatele Linuxu, protože veškerá nastavení si budete muset provést sami. Obsahuje snad všechny známé programy (jejich seznam naleznete na http://packages.gentoo.org/). Distribuce je velmi čistá, aplikace kompilované na míru rychlé a obsahuje pouze to, co opravdu chcete.
 
Damn small linux http://www.damnsmalllinux.org/ 14677x
Živá minidistribuce postavená na Knoppixu 3.1, která je menší než 50 MB. Grafické prostředí je populární Fluxbox. Jako webový prohlížeč byl zvolen Dillo a Links a pro komunikaci e-mailový klient Sylpheed a messenger Naim a tinyIRC. Pro editaci textů můžete použít Ted-gtk nebo Nedit. Na práci s obrázky je k dispozici Xzvg a Xpaint.Na přehrávání hudby jsou zde konzolový mpg123 a pro X xmms. Pokud chce tvořit tabulky je zde ABS a pro prohlížení dokumentů ve formátu pdf je Xpdf. A nakonec pro práci se soubory je emelFM. Tato distribuce je všestranně využitelná s dobrou podporu hardwaru. A nemalou výhodou je, že ji můžete mít neustále při sobě.
 
Puppy Linux http://www.puppylinux.org/ 14501x
Puppy je výjimečně malá, avšak plnohodnotná distribuce. Puppy bootuje v 48-64MB ramdisku a celý běží v RAM. Na rozdíl od live CD distribucí, které načítají veškerý software z CD, Puppy vše natáhne do RAM. Tím je dosaženo neobyčejné rychlosti, kdy aplikace startují v okamžiku a bezprostředně reagují na příkazy. Puppy Linux může bootovat i z flash karty nebo jiného USB paměťového zařízení (flash-Puppy), z CDROM (live-Puppy), Zip disk nebo LS/120/240 Superdisk (zippy-Puppy), diskety (floppy-Puppy) nebo pevného disku(hard-Puppy) či ze sítě do tenkého klienta. Puppy Linux projekt NEUVÁDÍ seznam balíčků, obsažených v distribuci ani jejich verze.
 
SLAX http://www.slax.org/ 13519x
Slax je moderní, přenosný, malý a rychlý operační systém typu Linux s modulárním návrhem a vyjímečným designem. Navzdory své velikosti Slax nabízí širokou sestavu předinstalovaného software pro každodenní použití, včetně grafického rozhraní a užitečných nástrojů pro systémové administrátory.
 
Linux LiveCD Router http://www.wifi.com.ar/[..]cdrouter.html 12699x
Linux LiveCD Router je linuxovou distribucí, navrženou ke sdílení širokopásmového připojení pomocí WiFi. Lze ho rovněž použít s DSL, kabelovým modemem, T1, ISDN a vytáčeným připojením pomocí telefonní linky. Může též být použit jako firewall nebo jako přístupový bod s většinou WiFi karet. Linux LiveCD Router nepotřebuje instalaci, jediné, co potřebuje, je samostatný počítač, na kterém lze spustit a nechat běžet CD.
 
MoviX2 http://movix.sourceforge.net/ 11663x
MoviX2 je linuxová mini distribuce bootovatelná z CD/HDD oddílu (Linux nebo Winblows)/USB klíče/CompactFlash kyrty/Sítě. Je to sestřička distribuce MoviX. Tento systém používá X Window rozhraní, ne jen framebuffer, takže je tu i hardwarová akcelerace. Po nabootování se objeví grafická verze Mplayeru, která je velmi podobná Win programům. Díky MPlayeru, je podporována většina audio/video formátů (a pokud máte štěstí tak i internetová rádia a TV :-) Podporované formáty jsou DivX, QuickTime, DVD, VCD, AudioCD, avi, mpeg, ogm, wmv, asf, fli a několik dalších. MPlayer umí přehrávat také mp3 a ogg/vorbis soubory, takže ho můžete použít také jako přehrávač hudby!
 
alcolix http://alcolix.sourceforge.net/ 10933x
alcolix je minimálna záchranná distribúcia s cieľom byť čo najmenšia, kompatibilná a veľmi využiťeľná.
 
Monkey - Mini Linux http://sunsite.bilkent.edu.tr/[..]linux/monkey/ 9912x
-Miniaturní distribuce Linuxu na 5 disket (7.5MB) -distribuce se instaluje na DOSovou partition do adresáře LINUX. Jinými slovy: v prostředí DOSu rozbalíte archív do adresáře LINUX a pak spuštěním jedné dávky LINUX nastartujete. -může sloužit nejen jako malý Linux na hraní -má vlastní X Window -podpora sítě (TCP/IP, IPX/SPX) -podpora velkých disků včetně FAT32 -modulární kernel 2.0.30 včetně možnosti kompilace vlastního kernelu pomocí instalačních balíčků GCC a kernel -několik připravených instalačních balíčků pro snadné doplnění některých užitečných programů -po nabootování Linuxu je k dispozici miniaturní FAQ & HOWTO (English) -takouvouto instalaci lze prohlížet a upravovat i přímo z DOSu, případně i smazat (je to jediný adresář) -samozřejmě lze do UMSDOSu nainstalovat některou z klasických distribucí (např. Slackware), jenže začátečník těžko minimalizuje nároky na místo na HDD
 
Onebase Linux http://www.onebaselinux.org 9646x
Onebase je live distribuce Linuxu pro nováčky i profesionály.
 
zobrazuji záznamy od 1 do 15 > NÁSLEDUJÍCÍ >>> POSLEDNÍ
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze