LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Mandriva Linux 2006 CZ - krabice z QCM

Mandriva IcoS recenzí na Mandriva Linux 2006 jste se již na stránkách tohoto serveru mohli setkat v dřívější recenzi, která byla věnována download edici. Nyní, když vyšla, je na čase podívat se na zoubek krabicové verzi, jak ji prodává QCM.

7.12.2005 11:00 | MaReK Olšavský | czytane 20118×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

S Mandriva Linux (dříve Mandrake) žiji a poměrně spokojeně pracuji přibližně od května 2001, tj. od verze 8.0. Za tu dobu se leccos změnilo, od několika verzí, které se mi na počítači vystřídaly, přes změny vývojového cyklu a následných změn v updatech na počítači až po odkoupení Conectivy firmou MandrakeSoft a následné změny celého vývojového cyklu, který by měl zanést i věci, vyvinuté v Conectivě. S tím co je Mandriva Linux a s novinkami ve verzi 2006.0 jsou čtenáři tohoto portálu již zajisté obeznámeni z článku Ondřeje Čečáka, takže tento článek se bude věnovat především tomu, co krabicové balení přináší za přidanou hodnotu.

První co uživatele zaujme, když mu přijde balení domů nebo jej zakoupí u některého z prodejců, je velikost krabice. Není tomu tak zcela dávno, co přišla 3 média a po verzi 9.1 (tuším) jedna slabá příručka. Objemově největší část této krabice vyplňuje dokumentace, přesněji řečeno 2 knihy od Ivana Bíbra.

První příručka je "Mandriva Linux 2006 CZ - Příručka uživatele", která si klade za úkol seznámit s Mandriva Linuxem (řada věcí má obecnou platnost, takže není pouze a jen pro uživatele Mandrivy) začínajícího uživatele. Daří se jí to poměrně dobře, protože je psána nekomplikovaně a pan Bíbr za ní zaslouží pochvalu. Sestává se z několika logických celků:

  • Předinstalační příprava a instalace
  • První start systému
  • Základy práce s distribucí a vybrané aplikace
  • Administrace systému - zaměřeno na Mandrake Control Center (dále jen mcc)
  • Často kladené otázky (především ty, které kladou nováčci v Linuxu)

Jak již bylo napsáno, tato příručka je, alespoň dle mého názoru, orientována na začátečníky, tudíž od ní nelze očekávat přílišnou podrobnost. Nezabývá se prací v konzoli/terminálu, neřkuli pokročilou adminitrací, nebo překládáním src balíčků (tj. těch, které obsahují zdrojové kódy). Tato příručka má zhruba 340 stránek.

Druhá příručka se jmenuje "Mandriva Linux 2006 - Příručka pokročilého správce a začínajícího správce systému". Je slabší, má asi 220 stránek a je orientována na uživatele, kteří již mají zkušenosti s používáním Linuxu na počítači a umí si obsloužit alespoň základní administraci pomocí mcc. Je členěna do několika logických celků:

  • Základy práce v příkazovém řádku
  • Co se děje při startu Mandriva Linuxu
  • X Window - co to je a některá základní nastavení
  • Pokročilá nastavení v mcc
  • Správa a instalace software
  • Často kladené dotazy a odkazy na další zdroje informací

Tato příručka pochopitelně vzhledem k rozsahu nemůže pokrýt všechna témata, která by mohla uživatele zajímat, v základech nemůže konkurovat LDP (Linux - Dokumentační Projekt), nebo specializovaným příručkám věnovaným jedné specifické oblasti (Apache, Gimp, databázový server, ...), ale je opět psána velmi přijatelně.

První příručkou k Mandriva Linuxu byl relativně tenký sešit, ve verzi k Mandriva Linuxu 10 se rozrostl na téměř 250 stránek (mám Community Edition, proto se omlouvám, pokud to bylo u Official Edition jinak) až na v současnosti zhruba 560 stránek. Neměnilo se jen množství informací, ale i kvalita a to k lepšímu. Jeden z lidí, kteří tuto distribuci drželi v rukou poznamenal, že největší přidanou hodnotou proti download verzi této distribuce jsou právě tyto knihy, které se dají zakoupit i samostatně.

Vybaleny box Media Prirucky

Vybalená krabice od QCM *** Instalační média - 2×9GB DVD a 4×CD *** Příručky

Problémy instalace a používání

První věc, kterou je třeba provést je instalace Mandriva Linuxu na počítač, kde ji chcete používat. Instalační proces jako takový je v podstatě stejný již několik generací této distribuce a neskýtá žádné závažnější úskalí. Po bootu následuje výběr jazyka, potvrzení smlouvy, výběr balíčků, základní nastavení uživatelů, startovní nastavení (síť, běžící servery/služby, X.org), nakonec vyjmete médium a restartujete do nového Mandriva Linuxu. Po nastavení zrcadel pro plf, contrib a aktualice je doporučeno ještě nechat systém ověřit aktualizace, přeci jen mezi uzavřením obsahu médií a jejich dodáním na uživatelův stůl uplyne jistá doba. V mém případě to bylo přes 200 MB aktualizací.

Bohužel při instalaci může nastat nepříjemnost, že Váš počítač nebude chtít startovat z DVD médií. Firma QCM o tomto problému a v době psaní tohoto články byly zveřejněny 4 způsoby řešení: vytvoření startovací diskety (po dvou letech jsem potřeboval disketu :-)), nebo startovacího CD z obrazů umístěných na DVD1 v adresáři install/images/, nabootování z CD1, stlačení F1, výměna CD1 za DVD1 a pokračovat dále v instalaci a posledním řešením je nainstalovat vše z přiložených 4 CD, poté je odstranit jako zdroje pro instalaci a tyto nahradit DVD. Já jsem zvolil asi nejnepraktičtější metodu - vytvoření startovací diskety, protože najít doma bezchybnou disketu byl trochu obtížný úkol. Uvedený problém se týká, dle slov Ivana Bíbra, cca 1% počítačů, takže 100% není na vině chyba při vytváření předloh médií. Naštěstí Linux není systém, který by se přeinstalovával v příliš častých intervalech, tak se dá tento problém přežít.

Druhý problém, který jsem zaznamenal u sebe a několika účastníků Mandriva konference (na adrese mandrakemailmandrake.cz) se týkal běhu MySQL. Po instalaci neběželo a řešení problému poskytl v konferenci pan Ludvík Roubíček. Pokud Vám MySQL neběží, zadejte /etc/init.d/mysql/status a pokud uvidíte hlášení "mysqld neběží, ale subsystém je zamčen", tak postačí smazat zámky /var/lock/subsys/mysqld/var/run/mysqld/mysqld.pid, poté server ukončit a znovu nastartovat a mělo by být po problému. Příčina tohoto problému je zatím nikde nevysvětlená a pan Roubíček (jestli se tak opravdu jmenuje, nebo je to jen konferenční pseudonym :-)) odhadl, že jej mohla způsobit chybná závislost.

Třetí problém se týká Mozilla Thunderbird. Tohoto klienta používám na Linuxu i Windows a proto jsem si přes ProfileManager nastavil jeho pracovní adresář tak, aby byl přístupný z Linuxu i Windows, tj. na FAT32 disk. Při vstupu do některých obsáhlejších složek Thunderbird ztuhne a pomůže až killall thunderbird-bin. Po restartu je třeba provést údržbu patřičné složky a poté lze do ní vstoupit. Je možné, že je to chyba, která se vyskytuje jen u mě (že bych byl na chyby magnet?)

Co je navíc

Tato část by měla být především o porovnání s download edicí, která má 3 CD (eventuálně 1DVD, ale obsah je stejný). Přidáno je mnoho a minimálně jeden důležitý přídavek je díky tomu, že od vyjití download verze uplynula jistá doba.

  • OpenOffice.org2 - Poměrně důležitá aplikace pro kancelářského uživatele, která má proti jedničkové řadě mnohem lepší kompatibilitu s Office balíkem firmy MicroSoft. Instalace tohoto balíku je popsána v 1. části příručky na straně 141.
  • AVG 7.1 -  Na česká média Mandriva Linuxu (celá zpráva) byly přidány volně šířené (desktop) a testovací (server) verze AVG 7.1.
  • contrib, jpackage a plf - k datu kompletace médií aktuální obsah těchto dvou zdrojů. Plf je orientován především na multimédia a pokrývá i software, jenž není na oficiálních médiích, především z licenčních a dalších autorských práv (kupříkladu decss je sice OSS knihovna, ale je trnem v oku videoproducentům)
  • zdroje Thac, Borgdrake, SeerOfSouls.com a několik dalších významných zdrojů software.
  • LinuxExpres - Kompletní ročník LinuxExpresu v pdf.
  • hra Akční čeština - zábavná hra české provenience
  • srpms - balíky se zdrojovými kódy.
  • 2 kvalitně zpracované příručky

Jak jsem již napsal výše, škarohlídi tvrdí, že nejlepší na této distribuci jsou ty dvě příručky. Podle mého názoru, je tato verze Mandrivy zkompletována tak, že poslouží především těm, kteří nemají rychlé a nepočítané připojení k internetu a přesto nainstalují vše potřebné k práci.

To nejlepší nakonec

I přes nedostatky, se kterými jsem se potýkal (a nejsem jediný) a které jsem již popsal, se nejedná o šlápnutí vedle, pokud se některý z čtenářů rozhodne tuto distribuci zakoupit a používat. Pokud mohu shrnout to pozitivní na této distribuci v této verzi, tak jsou to následující věci:

  • Zrychleno - ve srovnání s verzí 2005LE (pravda, ta byla testovací) se systém choval rychleji a pružněji.
  • Stabilita - našel jsem podstatně méně situací, které v dřívějších verzích vedly ke konfliktu a pádu ať již programu, nebo celého systému.
  • Výběr software - pokud bych instaloval z download edice, musel bych postahovat ještě nejméně 1GB software, který používám
  • Lepší počeštění
  • Hezčí výchozí téma :-)
Gnome Cestina MCC umrel

Gnome s (téměř) defaultním tématem, opravdu pěkné *** Že by někde utekla UTF-8, kdy být neměla?? *** Toto je občasná smrt při ukončování MCC po instalaci

Koupit nebo nekoupit, toť otázka... Kladů je podstatně více než záporů (jedná se jen o drobné pihy na kráse), takže pokud nejste zarytým příznivcem jiné distribuce a nemáte rychlé připojení k internetu, je dost důvodů pro koupi a cena za toto balení se jeví jako naprosto přiměřená.

Mandriva Linux 2006 máme doma nainstalovaný přibližně týden. Desktop používám já většinou pro WWW vývoj a přítelkyně pro kancelářskou práci a přístup k internetu. Oba jsme našli to, že Mandriva plně pokrývá naše požadavky, oba jsme zjistili, že je opravdu rychlejší. Kromě čistého vývoje trochu experimentuji s monem a jazykem, který je postarší, ale kvalitně navržený, s Forthem. Všechny nástroje, které jsem potřeboval a chtěl, byly na dodaných médiích. V této verzi se mi povedlo bez problémů rozchodit fuse a sshfs (článek již v přípravě). S Mandrivou jako celkem jsem zatím spokojen a pokud někdo chce poukazovat na chyby zde zveřejněné, tak ať najde produkt bez chyb, především se nejedná o chyby, které by se vyskytovaly v běžném provozu.

Komerční oznámení:
Mandriva Linux 2006 - krabice z QCM k dispozici v našem Linux PC Shopu za 999 Kč.

KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2803x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz