LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Audacity IV. - Hloubka a panorama

V tomto díle přidáme do nahrávky dva nové rozměry, a to hloubku a panoramu.

18.12.2011 00:00 | Petr Horáček | czytane 9675×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Obsah tohoto článku budu aplikovat na ukázkové skladbě, sestavené ze zpěvu, kytary a bicích.

Tentokrát vás odkážu na druhý díl článku Frekvence, panorama a hloubka ( http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Frekvence-panorama-a-hloubka-aneb-co-lze-udelat-pro-to-aby-vase-kapela-a-vase-nahravka-znela-dobre-dokonceni~21~prosinec~2007/ ), tyto články jsou velice povedené a dají vám dostatek informací pro vytvoření kvalitního mixu nahrávky.

Hlasitosti

Dokud je skladba mono (není to podmínkou, ale v mono režimu se s hlasitostmi lépe pracuje), je dobré nastavit hlasitosti samostatných nástrojů. Ujasněte si, které nástroje chcete zvýraznit a které jsou ve skladbě méně podstatné. Můžeme měnit hlasitosti jednotlivých částí stop (pomocí efektu Zesílit, a nebo nástrojem Obálka, jak jsme si popsali v prvním díle seriálu).

Pro pohodlné nastavení hlasitostí celých stop můžeme použít mix pult (Zobrazit → Mixer Board).

V naší skladbě vyrovnáme hlasitost bicích a kytary, zpěv mírně zesílíme nad ostatní.

Panorama

Tedy rozmístění zdrojů zvuku před posluchačem zleva doprava. Bicí souprava (v případě nahrání bicích do více stop pouze kopák), basové nástroje a hlavní vokál se umisťují doprostřed panoramatu. Případné další bicí nástroje, kytary, klávesy, dechy atd. umisťujte na strany kolem základu nahrávky.

Panoramatického dojmu se dá dosáhnout i pomocí efektů:

  • Stereo delay – duplikujte původní mono stopu (Úpravy → Duplikovat) a dejte ji do levého kanálu (dvojklikněte na posuvník L---P vedle stopy a nastavte zápornou hodnotu – čím vzdálenější od nuly, tím bude šířka panoramatu větší), to samé proveďte u druhého kanálu, jen hodnotu nastavte kladnou. Nyní  použijte na obě stopy efekt Echo, u každé ale nastavte čas ozvěny o trošku jiný (např.: 295ms a 305ms). Nyní můžeme obě stopy sloučit do jedné stereo stopy (Vybereme - klikneme na panel u první stopy, držíme klávesu Shift a klikneme na panel druhé stopy, sloučíme - Stopy → Smíchat a vykreslit). Druhou možností je zdvojit stopu a nastavit délku echa podle tempa skladby (jinak by mohlo působit arytmicky) jeden kanál bude signál opakovat po jedné době a druhý po dvou (Přepočítání dob na vteřiny je jednoduché – tempo se udává v bpm (údery za minutu), pokud je tempo 120, je délka jedné doby 60 / 120 = 0,5 sekund.) .

  • Stereo modulační efekty – v balíčku CAPS jsou obsaženy efekty stereoChorus I a II. Stačí je použít na stopu. Oproti obyčejnému Chorusu mají navíc vlastnost Phase, udávající posun signálu.

  • Mono modulační efekty – použití je podobné, jako u Stereo delay. V jednom kanálu necháme původní zvuk a na druhý použijeme některý z modulačních efektů (Fázor nebo z balíčku CAPS – Phaser I, II, Chorus I, II).

  • Double tracking – jednoduchou a velice účinnou možností je zdvojení stopy. Buď můžeme nahrát jeden part dvakrát, a nebo pouze jednou a duplikovat. Před duplikovanou stopu vložíme např. 30ms ticha (Generovat → Ticho). Poté rozhodíme obě stopy na strany a sloučíme do jedné stereo stopy.

Na bicí použijeme velmi slabý reverb a na zpěv delay. Na kytarový part použijeme double tracking a celý ho posuneme mírně doleva.

Hloubka

Důležitou roli v mixu hraje hloubka, tedy vzdálenost zdroje zvuku od posluchače. Pokud nemáme k dispozici různě velké místnosti pro nahrání opravdové akustiky, můžeme je simulovat pomocí efektů.

Oddálení zdroje se (když pominu techniky při nahrávání) dá navodit třemi základními způsoby:

  • Zeslabením

  • Ubráním výšek a basů při ekvalizaci

  • Použitím efektů reverb a echo (delay) – čím delší a hlasitější dozvuk, tím větší vzdálenost

Platí pravidlo – čím vzdálenější objekt, tím užší panorama.

Je dobré nejdříve udělat první bez-prostorní objekt – střed hloubky i panoramatu, nejčastěji to bývá baskytara. Poté zpracujeme nejvzdálenější objekt – bicí. Ostatní stopy budeme umisťovat mezi tyto dva elementy. Až potom rozmístíme všechny nástroje do panoramatu.

Tak a to je všechno. Doufám, že se vám tento seriál líbil a byl k užitku.


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4878x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10948x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6244x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9966x
5. VFU File Manager
Download: 3198x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz