LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Programujeme procesory Picaxe I. - úvod

logo procesory V dnešních dnech je hodně začínajících techniků, věnujících se elektronice se zájmem o programování. Není vůbec od věci naučit se programovat nějaký chip a vytvořit tak zapojení, které bude propracovanější a bude mít hlavu a patu. Otázkou však je, kde začít.

22.1.2013 18:00 | Martin Juráš | czytane 20401×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Bývávaly doby a není tomu ani tak dávno, kdy se lidé snažili naučit programovat své logické obvody v jazyku, který vám udělal spíš vrásky na čele než radost. S úsměvem dnes vzpomínám na hodiny strávené v hodinách číslicové techniky, kdy nás starý nerudný pán učil rozblikávat ledky zapomocí mikročipů firmy Motorola v "assembleru" tedy v nižším programovacím jazyce. Nutno podotknout, že ho zato celá třída jednak proklínala a zároveň byli mladí studenti ošizeni o možnost zábavné činnosti. Dneska naštěstí existují vyšší programovací jazyky, které naše programování do značné míry usnadní a urychlý. Pokud se chcete zdokonalit v oblasti elektroniky, bude pro vás mimo jiné důležté naučit se programovat mikrochip. V mé sérii tutoriálů jsem pro Vás vybral řadu mikrokontrolerů PIC s označením PICAXE od britské firmy Revolutin Education. Zvolil jsem ji s ohledem pro ty, kteří nemají s programováním moc zkušeností, z důvodu nízkých pořizovacích nákladů chipů a z taky ceny ostatního nutného vybavení. Ale hlavně pro to, že je to zábava.

Celý okruh článků se bude točit kolem těchto chipů a kolem jejich programování, zapojení periferií, programovacího jazyka pro PICAXE (v našem případě to bude basic). Uděláte si představu o tom, jak se dá snadno vytvořit digitální zapojení, které řeší nějký problém, jak toto zapojení sestavit, jak takovýto chip tedy vlastně mozek zapojení naprogramovat, jakým způsobem oživit obvod a nakonec vyladit program k obrazu svému. Nebojte, nebude to nic složitého. Obvody PICAXE jsou totiž určeny začátečníkům a z tohoto důvodu se vaše programování v začátcích stane jednak snadným, ale hlavně zábavným.

Na obrázku jsou mikroprocesory PICAXE, které se dělají v různých provedeních, tím je na mysli počet vývodů, velikost programovatelné paměti, různé druhy periferií apod. Díky tomu, že se tyto chipy staly oblíbenými, vznikla pro ně řada funkcí, a tak zákazník, který je ochotný něco připlatit má ušetřenou práci. Nemusí se totiž zabývat konstrukcí např. vývojových desek, vymýšlet různé převodníky, programovat složitější funkce. Co se týče ceny, je pravda, že tyto chipy stojí o něco více než obyčejné PIC avšak ulehčí zájemcům čas a nervy natolik, že se tato investice určitě vyplatí. Nejlevnější lze přes internet pořídit zhruba od 90 kč.

K tomu musíte mít ještě programovací kabel, který lze buď zakoupit přes internet nebo si ho můžete podle návodu vyrobit sami doma, ať už máte v pc starý port RS-232 nebo dnešní masově rozšířené porty USB. Takovýto programátor v porovnání s běžnými chipy není vůbec složitý a ani drahý, stačí vpodstatě pár součástek a trochu trpělivosti při sestavování a pájení.

Rodina obvodů picaxe je použitelná v širokém okruhu elektrnických zapojení, samozřejmě záleží na fantazii programátora. Původně ale vznikla pro výrobu amaterských robotických zapojení.

Hlavní síla při výrobě těchto sympatických malých robotů je ta, že máte všechny příkazy pro danné periferie předprogramované. Můžete například používat servomotory, čidla, senzory teploty apod. velmi jednoduchým způsobem. Vývoj algoritmu se takto citelně zkrátí, ale hlavně člověk bude mít radost z práce, která neztroskotá na nějakých banálních nedostatcích. Na internetu lze nalézt spoustu zapojení a návodů, jsou zde komunity a diskuzní fóra, kde rádi poradí. Pokud umíte anglicky, není problém položit ve fóru otázku a brzy dostat odpověď. Komunita je přátelská a ráda poradí. Hodně často někdo vystavuje svoje zapojení a program, který uveřejní volně k dispozici. Takovéto zdroje inspirace jsou velmi cenné. Nikomu nevadí, pokud si zapojení doma na breadbordu osadíte, oživíte a pohrajete si se zdrojovým kódem programu. Já osobně jsem se tímto způsobem naučil docela hodně.

Na obrázku vidíte programátor. Prostě osadíte do bastldesky váš PICAXE, přivedete napětí, o oscilátor se nemusíte starat (oscilátor je krystal, který udává frekvenci pro chip, může to být i RC člen) a vývody programátoru propojíte s chipem podle obrázku.

Klasický helloworld program potom vypadá tak, že připojíte k pinu ledku, nadefinujete si výstupní pin a napíšete část kódu viz níže. Ledka se rozbliká přesně podle zdrojového kódu. Basic byl původně určený pro výuku programování. Je udělaný tak, aby vám poskytnul sílu tohoto jazyka aniž by jste ztráceli čas zdlouhavým učením.

V příštím díle navážu na programátor, který si sestavíme, zapojíme a rozjdeme náš první program, jak jinak než helloworld.

Odkazy

Výrobce (anglicky): http://www.picaxe.com/
Fórum (anglicky): http://www.picaxeforum.co.uk/forum.php
Český distributor : http://www.picaxe.cz/
http://shop.snailinstruments.com/
České fórum : http://www.robotrevue.cz/forum/viewforum.php?f=27


KOMENTARZE
Arduino 23.1.2013 11:07 jnet
  L Re: Basic 25.1.2013 08:31 Jirza
    L Re: Basic 20.10.2016 00:13 Jan Kuba
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4878x
2. FreeBSD
Download: 9066x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10947x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6243x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9966x
5. VFU File Manager
Download: 3198x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz