LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> CDMA v Linuxu - skutečnost

Technické parametry modemu GPC-6420 a použitelnost CDMA v praxi - výhody, nevýhody.

4.8.2004 18:00 | o.k. | czytane 22222×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Protože první článek, který jsme o CDMA modemu a jeho připojení v Linuxu přinesli přinesl pouze informace o tom, že daný CDMA modem GPC-6420 v Linuxu opravdu funguje a návod na to, jak se v konsoli s tímto modemem připojit, tak tento následný doplňující článek by měl osvětlit některé další skutečnosti a parametry vztahující se k tomuto modemu.

Na úvod bych zde rád zmínil pár technických informací týkajících se tohoto modemu. Modem využívá technologie CDMA2000 1xEVDO a pracuje v kmitočtu CDMA 450MHz, pásmo třídy 5, blok H. Rozměry tohoto modemu jsou velice příznivé - 116,25 (šířka) x 47,3 (délka) x 21,6 (výška), což jej předurčuje k tomu, že jej lze pohodlně použít i na cestách nehledě k tomu, že hmotnost celého modemu (tedy bez nabíječky) nepřesahuje 100 gramů, což je jistě lichotivé.

Modem ke své komunikaci využívá bezdrátový přenos dat rychlostí až 2,44Mbps pro příjem dat a rychlost 153,6Kbps pro odesílání dat. O těchto přenosových rychlostech si povíme ještě něco více v dalším textu, protože přenosová rychlost je přece jenom jedním z hlavních kritérií podle kterých můžeme tento modem hodnotit a tedy je jistě ne nepodstatným kritériem.

Nemohu nezmínit, že modem lze připojit k počítači pomocí rozhraní USB 2.0 a také skutečnost, že ke svému provozu používá vyměnitelnou, dobíjecí lithium-polymerovou baterii (CGA-7/104E), která by měla podle dokumentace vydržet 2 hodiny při přenosu dat a 4 dny v pohotovostním režimu. Doba nabíjení baterie je udávána 4 hodiny.

Následující obrázek by měl ještě více demonstrovat velikost modemu a pro větší názornost jsme vedle tohoto modemu přiložili mobilní telefon Nokia 3310 (neměli jsme po ruce krabičku zápalek a protože mnozí ani nevědí jak taková krabička zápalek vypadá, zvolili jsme pro porovnání raději mobilní telefon).

Porovnani CDMA modemy s mobilnim
        telefonem Nokia 3310

Případné zájemce, kteří si dané zařízení půjdou koupit bych chtěl upozornit na to, že krabice s modemem je podstatně vetší jak je vidět z následujícího obrázku.

Baleni modemu

Obsahuje totiž externí anténu, která je poměrně dlouhá a jíž byla přizpůsobena velikost krabice. Jinak tato krabice prakticky zeje prázdnotou. Obsahuje pouze modem, baterii do modemu, externí anténu a magnetický stojánek pro tuto anténu, USB kabel + USB prodlužovací kabel a kabel pro připojení externí antény + krátkou redukci k tomuto kabelu. Nechybí samozřejmě ani CD s ovladači pro Windows a návod k použití.

Návod na použití popisuje na devíti stránkách (z celkových 32) jak nainstalovat ovladač pro modem do Windows. Pět následujících stránek je věnováno aplikaci GT Dialer X (opět funkční pouze ve Windows, ale pro uživatele Linuxu stejně zcela zbytečnou - připojení se nastaví snadno pomocí pár skriptů a s využitím programu pppd se spojení realizuje). Buďte rádi, že jste v Linuxu - ve všech novějších verzích distribucí Linuxu vám totiž bude stačit, když zvládnete připojit USB kabel do správné zdířky na modemu (nebojte se hodně zatlačit) a na druhé straně trefit zdířku pro USB v počítači. Pokud se vám toto povede a máte modem zapnutý, zadejte příkaz dmesg a měli byste vidět něco podobného tomuto výpisu:


usb 1-1: new full speed USB device using address 23
cdc_acm 1-1:1.0: ttyACM0: USB ACM device

Pokud ve vašem systému neexistuje v adresáři /dev (případně v podadresáři /dev/usb - tedy konkrétně například /dev/usb/acm/0) výše vypsané zařízení, tak jej vytvořte tímto příkazem:

mknod /dev/ttyACM0 c 166 0

nebo případně příkazem MAKEDEV, který je v některých distribucích obsažen v adresáři /dev.

Při použití příkazu lsusb by se měl modem identitikovat takto:


Bus 001 Device 023: ID 05c6:3196 Qualcomm, Inc. CDMA Wireless Modem

Vytáčecí skripty jsme pro některé nedočkavce uvedli již v předchozím článku o CDMA, který naleznete zde a proto se jimi zde již zabývat nebudu, neboť jsou funkční a tedy plně postačující.

Jen bych zde doplnil, že soubor chap-secrets by měl v prvním sloupci obsahovat uživatelské jméno, které je ve tvaru cislo_od_eurotelu@etcz. Toto číslo dostanete v prodejně a heslo naleznete v zapečetěné obálce.

Pojďme se nyní ještě vrátit k samotnému modemu a jeho funkcím. Modem má pouze tři ovládací tlačítka, jedno tlačítko pro zapínání/vypínání, malý LCD displej a jednu LED diodu signalizující připojení k síti.

Na displeji se po zapnutí zobrazuje aktuální datum a čas, stav nabití baterie, úroveň (síla) signálu a úroveň hlasitosti vyzvánění při vytáčení.

Při připojování k Internetu a po úspěšném připojení je datum a čas nahrazen obrázkem znázorňujícím připojení. Bohužel obrázek počítače v levém horním rohu znázorňující úspěšné připojení k počítači (přes USB kabel) k aplikaci GT Dialer X uživatelé Linuxu asi nikdy neuvidí, ale nemusí je to mrzet - aspoň jim to šetří baterku :-)

Na modemu lze nastavit pomocí již zmiňovaných třech tlačítek tyto parametry:

  • podsvícení displeje
  • kontrast displeje
  • datum
  • čas
  • úroveň hlasitosti tónů tlačítek
  • jazyk (anglický/český)
  • zvuky modemu (vypnuto-zapnuto)

Připojení k síti, ověření jména a hesla a získání IP adresy + IP adres DNS serverů je velice rychlou záležitostí. Pozor, připojení je velice závislé na signálu modemu a zpočátku jsme ještě s ne zcela nabitou baterií nebyli schopni pořádně chytnout signál a tak jsme běhali po místnosti a vystrkovali modem kde se dalo. Zkoušeli jsme i externí anténu, která se nám tedy vůbec neosvědčila a má horší signál než malá interní anténka na modemu. Po dobití baterie na určitou úroveň byl příjem signálu o mnoho lepší a v současné době máme plný stav signálu, který nekolísá. Při kolísavém signálu dochází občas i k dost velké ztrátovosti packetů a připojení k síti se stává nepoužitelným. Toto by měla i dle návodu řešit externí anténa, která by měla především pomoci v oblastech se špatným signálem, ale jak jsem již naznačil výše - u nás externí anténa nefunguje prakticky vůbec a prohlásili jsme ji za vadný kus.

Modem si dost dobře dokáži představit v domácnostech, kde jistě najde své uplatnění, ale již méně si jej dovedu představit v malých firmách jako náhradu ISDN či ADSL. Na vzdálené administrování pomocí ssh protokolu můžete také zapomenout, protože tato síť má poměrně dlouhý ping a občasné i několika vteřinové výpadky, které rozhodně nejsou příznivé pro protokoly tohoto typu a práce v reálném čase (s využitím těchto protokolů) tedy bude vyžadovat hodně trpělivosti z vaší strany. Následující obrázky ukazují ping při plném signálu.

ping na seznam.cz ping na google.com stahovani ISO souboru

Protože je v síti zatím stále poměrně málo uživatelů tohoto zařízení, je rychlost stahování obvykle stabilně kolem 30KB/s, což se ale časem jistě změní a tato rychlost se bude s přibývajícím počtem uživatelů rapidně snižovat a jistě bude docházet i k úplným výpadkům sítě. Bohužel Eurotel o tomto trendu asi moc dobře ví a proto se tedy již dopředu jistí: přenosová rychlost na této síti NENÍ nijak garantovaná, není zde ani garantovaná nějaká minimální hranice přenosové rychlosti a to znamená pouze jediné. Pokud se nebudete v budoucnu moci připojit nebo bude přenosová rychlost opravdu rapidně malá a tedy znemožňující jakoukoliv práci na síti NEMÁTE možnost si jít někomu na tento stav stěžovat - s tímto stavem souhlasíte - možná nevědomky - při podpisu smlouvy.

V diskuzi pod článkem případně ještě doplníme v průběhu pár dní další údaje, které vyplynou z podrobnějšího testování - třeba výdrž připojení modemu, který běží pouze na baterie včetně konektivity takovéhoto připojení.


KOMENTARZE
Ping 4.8.2004 19:03 Jan Houštěk
L Re: Ping 5.8.2004 10:52 Ondřej Čečák
Stahovani 5.8.2004 10:46 o.k.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2803x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz