LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> FreeSBIE 1.0

Byla středa 3.3. 2004 a na Internetu jsem našel zmínku o tom, že vyšla první verze systému FreeSBIE. Vždy mě podobná zpráva velmi nadchne, neboť velice rád zkouším nové verze různých aplikací a ze všeho nejraději verze operačních systémů. Záhy jsem zjistil, že se jedná o live verzi mého oblíbeného unixového systému FreeBSD a že je postavena na verzi 5.2.1, která také nedávno spatřila světlo světa.

7.3.2004 12:00 | Václav Steiner | czytane 12969×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Neváhal jsem ani minutu a začal jsem se probírat domácími stránkami (www.freesbie.org) a hledat nějaký rozumný a rychlý ftp server. Odkazů na ftp a http serverů je tam mnoho a tak jsem použil ftp server z Itálie. Po úspěšném stažení má iso soubor něco kolem 590MB. Soubor jsem vypálil a nastavil bootování z mechaniky CD-ROM.

Začal se spouštět pro mě již velmi známý BTX loader a po chvíli se objevilo hezké textové menu s obrázkem čertíka, kde lze zvolit 7 možností:

  1. Boot FreeSBIE (default)
  2. Boot FreeSBIE with ACPI enabled
  3. Boot FreeSBIE in Safe Mode
  4. Boot FreeSBIE in Single Mode
  5. Boot FreeSBIE with verbose logging
  6. Escape to loader prompt
  7. Reboot
Standardně se asi po 10ti sekundách spustí volba 1. Ostatní volby jsou na uvážení uživatele, ale volba 1 je asi opravdu nejlepší, pokud nemáte nějaký sporný hardware či jiný problém, což zjistíte během bootování. Problému jsem se nevyhnul ani já s mým Celeronem 333. Žádný nekompatibilní hardware sice nemám (FreeBSD 4.9 mi funguje bez problémů), ale po nějaké době pobíhání okolo pc a následným přenastavováním všech možných nastavení jsem zjistil, proč se mi systém vždy při bootování zasekne. Standardně je totiž zapnutá podpora DMA, což moje základní deska vůbec nepodporuje. Pokud se něco takového stane, je zde volba 6, která dovoluje změnit různé parametry jádra apod. Po potvrzení volby 6 se ukáže jednoduchý příkazový řádek. Příkazem help se dají zjistit potřebné příkazy. Velmi užitečný je příkaz show, který vypisuje nastavení různých zařízení (např. síťovek, řadičů apod.) a mimo jiné i zapnutí/vypnutí DMA. S příkazem show se pojí příkaz set, který nastavuje hodnoty, které potřebujeme. Takže v mém případě vypnutí DMA se provede takto:
set hw.ata.atapi_dma=0
Pokud již nechceme nic měnit pokračujeme v bootovaní příkazem autoboot.

Po chvíli se objeví pěkný splashscreen o tom, že se spouští systém a na pozadí probíhá detekce hardware, nastavení sítě, jednoduchého firewallu (který povoluje veškerý přístup :o), nastavení přípojných bodů apod. jak je zvykem ve FreeBSD. Nakonec ještě uživatel musí nastavit chování klávesnice - kódování a jazyk. Poté se již spustí shell (kupodivu BASH) s přihlášeným uživatelem root. Práce v shellu je naprosto stejná jako ve FreeBSD, takže zádné novinky zde nečekejte. Někoho možná překvapí pár adresářů navíc v / a velmi mnoho adresářů v /mnt se jménama filesystémů, čímž autoři nejspíše chtěli trochu usnadnit uživateli práci a orientaci v adresářích. Velmi zajímavý je adresář /scripts, který obsahuje některé scriptíky a mimo jiné také script mount_disk.sh, který najde všechny filesystémy na pevném disku a připojí je do příslušných adresářů v /mnt - hezké. Každopádně mi zde konečne funguje připojování linuxového ext3 oddílu, což se mi na FreeBSD 4.9 vůbec nedařilo.

Jako správná live verze obsahuje i FreeSBIE grafické prostředí. Zde je zvoleno velmi pěkné prostředí XFce4. Avšak dle mého názoru celé X prostředí startuje docela dlouho, ale dá se to přežít. Třeba to bude v nějaké další verzi lepší. Po úplém nastartování se objeví velmi podobná tapeta na ploše jako v jednom operačním systému, pár ikonek, informační panel se zatížením procesoru, sítě apod. a nakonec v dolní části obrazovky lišta s aplikacemi. Aplikace jsou tu rozděleny do šesti kategorií a je zde od každého typu aplikace nějaký zástupce. Z těch nejvíce zajímavých jmenujme např. Mozilla Firefox, Evolution, Mplayer, Xmms, GIMP, X-CD-Roast, Ethereal, různé editory, pár her apod... Je škoda, že zde není žádný kancelářský balík, ale i s dostupnými editory lze vystačit. Panel se spuštěnými aplikacemi je pro změnu v horní části obrazovky, který se jako dolní (hlavní) panel sám skrývá. Věc, která potěší je, že zde funguje kolečko u myši. Věc, která překvapí je, že některé aplikace nejsou anglicky, ale italsky (nebo co je to za jazyk :o)

Tato live verze na mě jako na příznivce BSD systémů působí veskrze kladně, když pominu dlouhé startování grafického prostředí a občasné problémy s nekompatibilním hardwarem, což je problém samotného FreeBSD. Ale jinak se s celým systémem dá docela dobře pracovat (i na slabším pc) a člověk zde nalezne dost aplikací, na které je zvyklý. Zkrátka je to něco, na co jsem dlouho čekal a kamkoliv jdu už s sebou nenosím v kapse Knoppix, ale FreeSBIE. A navíc se s FreeSBIE dá velmi pěkně chlubit, neboť přeci jen BSD systémy používá méně lidí a nosit si s sebou tento systém v kapse je prostě výborné :o)


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4876x
2. FreeBSD
Download: 9064x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8562x
4. alcolix
Download: 10945x
5. Onebase Linux
Download: 9660x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6241x

1. xinetd
Download: 2412x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4758x
4. LinPacker
Download: 9964x
5. VFU File Manager
Download: 3197x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7202x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2807x
8. Lefthand CRM
Download: 3562x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3119x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz