LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Komentarze :: Poradna Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++)

Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) 18.11.2011 20:08
Jan Král

Dobrý den milí programátoři,
mám jednu takovou, celkem malou otázečku, týkající se toho, jak zjistit, kolik paměti můj program napsaný v C++ spotřebovává paměti. Je nějaký způsob, jak sledovat alokaci a dealokaci paměti za běhu programu?

Předem děkuji za odpověď

Re: Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) 21.11.2011 14:59
Aleš Hakl

Portabilne to vicemene nelze. Druha otazka samozrejme je, co si predstavujete pod "spotrebovava pameti", protoze to na systemech s virtualni pameti neni zrovna dvakrat jednoznacne.

Primocare a portabilni reseni je pouzivat kolem alokatoru pameti vlastni wrapper, ktery bude udrzovat soucet velikosti alokovane pameti. V pripade C je nejrozumnejsi napsat si svoje vlastni funkce misto malloc() a free(), v pripade C++ muzete elegantne vyuzit moznosti pretizit operatory new a delete.

UNIX-specificke a vicemene portabilni reseni je volat sbrk() s argumentem nula, cimz ziskate ve sve podstate velikost haldy procesu z pohledu kernelu, problem je, ze tohle cislo pravdepodobne neni to co chcete a ze mnoho implementaci malloc() heap viditelny pres brk()/sbrk() nepouziva a misto toho mapuje anonymni stranky pomoci mmap() (Coz je z mnoha ohledu vyhodnejsi, napriklad pak nemuze nastat, ze se halda bude prekryvat s nejakym jinym mapovanym regionem, napr. sdilenou pameti).

Mnohe UNIXove systemy (vcetne GNU libc) poskytuji funkci mallinfo() (ktera drive byla standardizovana, ovsem dlouho uz neni), ktera vraci struct mallinfo obsahujici jakysi kvantitativni popis vnitrniho stavu alokatoru ("spotrebovana pamet" by mohla byt soucet polozek arena a hdblkhd, pricemz fordblks by alespon podle dokumentace glibc mohla byt "vyplytvana pamet").

Vsemi temito zpusoby najdete spise nez spotrebovanou fyzickou pamet, tak velikost zabraneho adresoveho prostoru, coz obvykle neni uplne uzitecna hodnota. Pro nejake uvahy o vykonu ci dostatecnosti mnozstvi fyzicke pameti je asi rozumnejsi sledovat jak to vidi kernel. Na vetsine modernich systemu je idealni zpusob jak toto zkoumat analyzovat obsah souboru /proc/self/stat (pripadne /proc/self/status ci /proc/self/maps). Netusim, jestli existuje nejaky dokument, ktery jej portabilne popisuje, nicmene alespon u toho stat je format pres ruzne operacni systemy vicemene obdobny.

Klicove slovo v pripade Windows je "Heap Manager". Vzhledem k historii implementace Windows je alokace pameti ponekud zajimava - jeden proces muze mit hald vice, a rozhrani svym zpusobem pocita s tim, ze haldy budou sdilene mezi vice procesy (pocita s tim, protoze to tak drive tak bylo, dnes to asi vicemene nelze), zaroven existuje specialni halda na "velke alokace", ktera je spravovana samostatne. Obdobna data jako z /proc v unixu se da ziskat napriklad funkci GetProcessMemoryInfo(), asi nejzajimavejsi je WorkingSetSize, coz je to co se v task manageru jmenuje "Commit Charge" a je to asi to co si bezny uzivatel predstavi pod "vyuziti pameti", obdobna hodnota je "VmRSS" v linuxovem /proc/self/status.


KOMENTARZE
Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) 18.11.2011 20:08 Jan Král
  L Re: Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) 21.11.2011 14:59 Aleš Hakl
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4878x
2. FreeBSD
Download: 9066x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10947x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6243x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9966x
5. VFU File Manager
Download: 3198x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz