LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Austrumi

Austrumi logoA máme tu další live minidistribuci na pouhých 50MB, kterou lze vypálit na vizitku a nosit ji "všude" s sebou.

14.12.2005 10:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 15765×

Austrumi je Lotyšská distribuce založená na Slackware GNU Linux. Je velice nenáročná na hardware a k běhu jí stačí procesor pentium a 128 MB paměti. Po vložení CD do mechaniky a nastartování úvodní bootovací obrazovky jsou na výběr dvě možnosti: "al text", pomocí této volby Austrumi nastartuje pouze do textového režimu a "al nocdcache" nastartuje systém z CD a nenahrává komplet vše do paměti. Protože Austrumi se standardně chová tak, že se kompletně natáhne do paměti a vysune CD (ve chvíli, kdy jsou v počítači dvě mechaniky, tak vždy vysune jenom tu první v pořadí, nezávisle na tom, jestli z ní bylo bootováno nebo ne). To má tu výhodu, že systém je velice rychlý a pokud je v počítači jenom jedna CD machanika, tak je ji možno používat pro další práci, třeba na zhlédnutí nějakého filmu.

 
 

Když Austrumi nastartuje do grafického režimu, tak vás přivítá okenní manažer Openbox 3.2. Openbox je velice jednoduchý a přehledný, ale i graficky povedený window manažer, kde se přepínání mezi plochami zajišťuje "Ctrl+Alt+levá/pravá šipka" a zobrazení minimalizovaných programů přes prostřední tlačítko myši (pro anglické prostředí). Jako spodní panel je použit lehký fbpanel založen na GTK2.

Hned po spuštění jsem narazil na jeden drobný problém, a to jak už jsem psal, že Austrumi je Lotyšská distribuce. Autoři dali za defaultní nastavení jazyka v Xech právě Lotyštinu, takže jsem ničemu nerozumněl. Po chvilce hledání v hlavním menu jsem naštěstí narazil na položku "Anglu" a tím jsem se přepnul na angličtinu (ve chvíli, kdy je Austrumi v Lotyštině a spustí se jakýkoliv program, tak i po přepnutí do anglického prostředí zůstane v Lotyštině. To je způsobeno tím, že se nastavení programů ukládají do "home" uživatele. Standardně je přihlášen uživatel root, proto bude všechno uloženo v adresáři /root/ ). V anglickém prostředí se úplně změnil vzhled fbpanelu. Srazil se jen doprostřed obrazovky a zmizely z něj informace o plochách, spuštěných aplikacích a čas. Austrumi automaticky nedetekuje žadný DHCP server a tak při potřebě připojení je třeba síť nastavit. Proto zde slouží nástroj netconfig pomocí kterého to jde velice jednoduše. Spustit se dá buď z konzole nebo z menu->system->network. Netconfig je textový, proto ho lze spustit i bez Xek. Dále lze přenastavit parametry obrazovky v grafice programem monitor_setup, který je v menu->desktop. Tuto aplikaci se nevyplatí spouštět z textu, protože dostane Xorg do nějakého prapodivného stavu, že se stále restartuje dokola a nezbyde nic jiného, než systém restartovat.

 
 

V Austrumi je mnoho zajímavých a pro práci užitečných programů. Některé jsou sice starších verzí, například gimp 1.2.5, ale většinou je to z důvodu ušetření místa. Austrumi lze využít na kancelářské práce, protože menu kancelář obsahuje vše, co je pro práci potřeba (textový editor, tabulkový procesor , prohlížeč pdf a další). Bohužel nelze nastavit jinou klávesnici, než anglickou, takže vše by bylo bez diakritiky. Nebo lze Austrumi využít na sledování filmů, protože jeho součástí je i mplayer. Já jsem si to bohužel nemohl užít v plném rozsahu, protože při startu nebyla rozpoznána moje zvuková karta, a tak jsem měl vše bez zvuku.

Některé užitečné programy v Austrumi

  • Kanclář: Textový editor - Abiword, tabulkový editor - Gnumeric, html editor - Bluefish
  • Grafika: Editor obrázků - Gimp, prohlížeč obrázků - Gimv(gimgview), SVG editor - Inkscape.
  • Internet: Web browser - Firefox a Dillo, Ftp client - gftp, Mailový klient - Web-mail.
  • Síť: Ssh client - Gputty, samba client - LinNeighborhood, scanner síťe - nmap.
  • Multimédia: Přehrávač multimédií - Mplayer, vypalování a práce s audiem - Simplecdrx
  • Ostatní: Xterminál - rxvt, utility pro práci s oddíly disku - partimage, souborový manažer - Emelfm2, atd.
  • Samozřejmě Austrumi obsahuje i nějaké hry

Klady:

  • Množství programů
  • Rychlost
  • Vzhled

Zápory:

  • Defaultní jazyk -- lotyština
  • Žádný klasický konzolový textový editor

Závěr

Austrumi je malá a velice rychlá live distribuce s možností instalace. Je nenáročná a přehledná i pro začátečníka. Bohužel v ní chybí pár důležitých aplikací, a proto bych Austrumi nepoužil jako záchrannou distribuci při pádu nějakého systému. Dále jsem se setkal s tím, že na některých LCD monitorech X server vůbec nechtěl naběhnout, protože základní konfigurace má příliš vysoké nároky na rozlišení a frekvenci. Ale i přes všechny její nedostatky se dá bez problémů použít jako notebook pro chudé (Austrumi + Flash disk).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze