Audacity IV. - Hloubka a panorama
V tomto díle přidáme do nahrávky dva nové rozměry, a to hloubku a panoramu.
18.12.2011 00:00 |
Petr Horáček
| Články autora
| přečteno 9668×
Obsah tohoto článku budu aplikovat na ukázkové skladbě, sestavené ze zpěvu, kytary a bicích.
Tentokrát vás odkážu na druhý díl článku Frekvence, panorama a hloubka (
http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Frekvence-panorama-a-hloubka-aneb-co-lze-udelat-pro-to-aby-vase-kapela-a-vase-nahravka-znela-dobre-dokonceni~21~prosinec~2007/ ), tyto články jsou velice povedené a dají vám dostatek informací pro vytvoření kvalitního mixu nahrávky.
Hlasitosti
Dokud je skladba mono (není to podmínkou, ale v mono režimu se s hlasitostmi lépe pracuje), je dobré nastavit hlasitosti samostatných nástrojů. Ujasněte si, které nástroje chcete zvýraznit a které jsou ve skladbě méně podstatné. Můžeme měnit hlasitosti jednotlivých částí stop (pomocí efektu Zesílit, a nebo nástrojem Obálka, jak jsme si popsali v prvním díle seriálu).
Pro pohodlné nastavení hlasitostí celých stop můžeme použít mix pult (Zobrazit → Mixer Board).
V naší skladbě vyrovnáme hlasitost bicích a kytary, zpěv mírně zesílíme nad ostatní.
Panorama
Tedy rozmístění zdrojů zvuku před posluchačem zleva doprava. Bicí souprava (v případě nahrání bicích do více stop pouze kopák), basové nástroje a hlavní vokál se umisťují doprostřed panoramatu. Případné další bicí nástroje, kytary, klávesy, dechy atd. umisťujte na strany kolem základu nahrávky.
Panoramatického dojmu se dá dosáhnout i pomocí efektů:
-
Stereo delay – duplikujte původní mono stopu (Úpravy → Duplikovat) a dejte ji do levého kanálu (dvojklikněte na posuvník L---P vedle stopy a nastavte zápornou hodnotu – čím vzdálenější od nuly, tím bude šířka panoramatu větší), to samé proveďte u druhého kanálu, jen hodnotu nastavte kladnou. Nyní použijte na obě stopy efekt Echo, u každé ale nastavte čas ozvěny o trošku jiný (např.: 295ms a 305ms). Nyní můžeme obě stopy sloučit do jedné stereo stopy (Vybereme - klikneme na panel u první stopy, držíme klávesu Shift a klikneme na panel druhé stopy, sloučíme - Stopy → Smíchat a vykreslit). Druhou možností je zdvojit stopu a nastavit délku echa podle tempa skladby (jinak by mohlo působit arytmicky) jeden kanál bude signál opakovat po jedné době a druhý po dvou (Přepočítání dob na vteřiny je jednoduché – tempo se udává v bpm (údery za minutu), pokud je tempo 120, je délka jedné doby 60 / 120 = 0,5 sekund.) .
-
Stereo modulační efekty – v balíčku CAPS jsou obsaženy efekty stereoChorus I a II. Stačí je použít na stopu. Oproti obyčejnému Chorusu mají navíc vlastnost Phase, udávající posun signálu.
-
Mono modulační efekty – použití je podobné, jako u Stereo delay. V jednom kanálu necháme původní zvuk a na druhý použijeme některý z modulačních efektů (Fázor nebo z balíčku CAPS – Phaser I, II, Chorus I, II).
-
Double tracking – jednoduchou a velice účinnou možností je zdvojení stopy. Buď můžeme nahrát jeden part dvakrát, a nebo pouze jednou a duplikovat. Před duplikovanou stopu vložíme např. 30ms ticha (Generovat → Ticho). Poté rozhodíme obě stopy na strany a sloučíme do jedné stereo stopy.
Na bicí použijeme velmi slabý reverb a na zpěv delay. Na kytarový part použijeme double tracking a celý ho posuneme mírně doleva.
Hloubka
Důležitou roli v mixu hraje hloubka, tedy vzdálenost zdroje zvuku od posluchače. Pokud nemáme k dispozici různě velké místnosti pro nahrání opravdové akustiky, můžeme je simulovat pomocí efektů.
Oddálení zdroje se (když pominu techniky při nahrávání) dá navodit třemi základními způsoby:
-
Zeslabením
-
Ubráním výšek a basů při ekvalizaci
-
Použitím efektů reverb a echo (delay) – čím delší a hlasitější dozvuk, tím větší vzdálenost
Platí pravidlo – čím vzdálenější objekt, tím užší panorama.
Je dobré nejdříve udělat první bez-prostorní objekt – střed hloubky i panoramatu, nejčastěji to bývá baskytara. Poté zpracujeme nejvzdálenější objekt – bicí. Ostatní stopy budeme umisťovat mezi tyto dva elementy. Až potom rozmístíme všechny nástroje do panoramatu.
Tak a to je všechno. Doufám, že se vám tento seriál líbil a byl k užitku.
Verze pro tisk
|
Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|