LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (6.) - DOM v Javě III.

V dnešním díle se podíváme na poslední část naší aplikace, na operace měnící strukturu souboru, tedy přidávání, mazání a přeskupování položek.

7.7.2004 09:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 14931×

Spodní hrana hlavního okna naší jednoduché aplikace nám nabízí čtyři operace:

  • Přidávání položek
  • Mazání položek
  • Přesun položky v seznamu nahoru
  • Přesun položky v seznamu dolu

Přidáváme položky

    synchronized public void addItem(int row) {
        Element node = doc.createElement("person");
        for (int i=0; i<tags.length; i++)
            node.appendChild(doc.createElement(tags[i]));
        if (row+1>=rowCount){
            doc.getDocumentElement().appendChild(node);
        } else {
            doc.getDocumentElement().insertBefore(node,
                doc.getElementsByTagName("person").item(row+1));
        }
        this.fireTableRowsInserted(row,1);
        rowCount++;
    }

Nejprve vytvoříme nový uzel, v cyklu do něj vložíme všechny potřebné podelementy, jejichž názvy jsou v poli tags. Pokud je označena poslední položka, vložíme element na konec, pokud je označená jiná položka, vložíme element pomocí metody insertBefore() před element odpovídající následující položce. Dále zavoláme metodu fireTableRowsInsertet, jež informuje komponentu JTable, že došlo k přidání řádků určených parametry (číslo prvního nového řádku a počet přidaných řádků). A nakonec zvýšíme naší interní proměnnou rowCount obsahující počet řádků.

Mažeme položky

    synchronized public void deleteItem(int row) {
        if (row==-1) return;
        doc.getDocumentElement().
            removeChild(doc.getElementsByTagName("person").item(row));
        rowCount=doc.getDocumentElement().
            getElementsByTagName("person").getLength();
        this.fireTableRowsDeleted(row,1);
    }

Při mazání položek pouze smažeme odpovídající element (Implementace DOM někde v podzemí rekurzivně smaže jeho obsah). Přepočítáme počet elementů (stejně dobře bychom mohli pouze dekrementovat proměnnou rowCount) a nakonec dáme komponentě JTable vědět, že jsme smazali řádek.

Měníme pořadí položek

    synchronized public void moveUp(int row) {
        if (row<1) return;
        Element ref = ((Element)doc.getDocumentElement().
            getElementsByTagName("person").item(row-1));
        Element it = ((Element)doc.getDocumentElement().
            getElementsByTagName("person").item(row));
        doc.getDocumentElement().insertBefore(it,ref);
    }

Pokud jsme na prvním řádku (tj na řádku s číslem 0) a nebo není označeno nic, je jasné, že tato akce musí selhat, a proto v případě, kdy číslo označeného řádku je menší než 1, opustíme funkci. Po této kontrole najdeme v dokumentu dva elementy, jednak referenční, před který budeme vkládat a druhak ten element, jenž chceme přesunout. V tomto případě je referenčním elementem ten, který leží nad přesouvaným elementem.

    synchronized public void moveDown(int row) {
        if (row>rowCount-2) return;
        Element it = ((Element)doc.getDocumentElement().
            getElementsByTagName("person").item(row));
        if (row==rowCount-2){
            doc.getDocumentElement().appendChild(it);
        } else {
            Element ref = ((Element)doc.getDocumentElement().
                getElementsByTagName("person").item(row+2));
            doc.getDocumentElement().insertBefore(it,ref);
        }
    }

Princip je podobný, ale tentokrát musíme ošetřit situaci, kdy kurzor stojí na předposlední položce, a proto nemůžeme použít žádný referenční element, a místo toho přidáváme na konec kořenového elementu metodou appendChild(). Pokud nestojíme na předposlední položce, pracuje metoda podobně jako předchozí, akorát jako referenční používa uzel o dvě položky dál (vkládá se před referenční uzel, kdybychom použili následující, budeme vkládat opět na stejné místo).

Funkčnost předchozích dvou metod ukazuje na to, že jeden element se v dokumentu smí vyskytovat pouze jednou a pokud ho vložíme znovu na jiné místo, dojde k přesunu. Pokud potřebujeme vložit více stejných elementů (nebo jiných uzlů) na různá místa, nebo kopírovat uzly v rámci jednoho dokumentu, s výhodou použijeme metodu cloneNode(). Pokud potřebujeme kopírovat uzly mezi různými dokumenty, zavádí DOM Level 2 metodu importNode() třídy Document, která poskytuje stejnou funkcionalitu mezi různými dokumenty. Zatímco metoda cloneNode() vrací kopii uzlu, pro který je volána, metoda importNode() kopíruje (importuje) uzel udaný jako první parametr pro použití v dokumentu, pro který je volána, a vrací tuto kopii. Obě metody mají parametr deep určující bude-li (false) kopírován pouze daný uzel (a případně jeho atributy) nebo (true) i jeho podstrom.

Zde bych prozatím DOM opustil a příště se rychle podíváme na (údajně jednodušší, ale rozhodně rychlejší) rozhraní Simple API for XML neboli SAX.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze