LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (18.) - XSLT a více souborů

Pomocí XSLT můžeme zpracovávat i více souborů, můžeme mít šablonu ve více souborech, vstup ve více souborech a dokonce i výstup ve více souborech, dnes se tedy podíváme, jak na to.

12.10.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 12634×

Šablona ve více souborech

Začneme s nejjednodušším připadem: šablona XSLT ve více souborech. XSLT nám nabízí dva elementy pro vkládání šablon do sebe, a to xsl:include a xsl:import. Oba elementy nemají žádný obsah a mají jeden atribut href, tento atribut určuje URI šablony, kterou chceme vložit.

Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Element xsl:include prostě vloží druhou šablonu XSLT jako kdyby její obsah byl na stejném místě jako tento element. Zatímco element xsl:import druhou šablonu XSLT vloží s nižší prioritou tak, že její obsah můžeme později předefinovat.

Pokud importujeme šablonu XSLT a předefinujeme některou z šablon (elementů xsl:template), můžeme v jejím těle využít element xsl:apply-imports, jenž použije původní importovanou verzi.

Více vstupních dokumentů

Více vstupních souborů můžeme zpracovat pomocí funkce document(), kterou XSLT rozšiřuje jazyk XPath. Její návratovou hodnotou je sada uzlů obsahující dokument specifikovaný jejímy parametry. Prvním parametrem je adresa URI souboru, který chceme načíst, a pomocí druhého nepovinného je možno určit bázovou adresu URI pro relativní odkazy, jedná se o sadu uzlů, jejichž původní adresa URI se použije jako bázová.

Jako první argument také můžeme předat sadu uzlů, tehdy se načtou všechny dokumenty, jejichž adresy URI vzniknou konverzí těchto uzlů na řetězce a jejich obsah je prostě spojen za sebe ve stejném pořadí.

K takovéto množině uzlů můžeme přistupovat jako k jakékoli jiné množině uzlů pomocí / a podobných operátorů.

Spolu s touto funkcí můžeme s výhodou využít elementu xsl:key a odpovídající funkce key() k načítání nejrůznějších dat, které by patřily do šablony, ale z nejrůznějších důvodů je tam nechceme přímo uvádět, jako krásný příklad může posloužit lokalizace.

Více výstupních dokumentů

Zde se dostáváme do části XSLT, kde je poněkud zmatek, XSLT samo o sobě ve verzi 1.0 výstup do více dokumentů nepodporuje, ale většina procesorů výstup do více souborů podporuje. Z toho vyplývá že s kompatibilitou to asi nebude nejlepší, existují minimálně 4 různá řešení tohoto problému:

  • Element xsl:document, který existoval v návrhu XSLT 1.1, jestli existuje v XSLT 2.0 nevím, protože jsem zatím nenašel odvahu číst takovou masu textu, jakou jeho specifikace bezesporu tvoří. A koneckonců dnešní procesory stejně ve valné většině podporují pouze XSLT 1.0 a nějaké svoje rozšíření.
  • Element exsl:document vzešlý z iniciativy EXSLT.
  • Element saxon_output procesoru Saxon
  • Rozšíření Redirect procesoru Xalan

V případě prvních tří elementů se jedná v podstatě o varianty na element xsl:output, mají vpodstatě stejné atributy, akorát mají navíc atribut href určující jméno výstupního souboru.

A rozšíření Redirect u procesoru Xalan je záležitost kterou bych nejspíše nedoporučil příliš používat, zvlášť proto, že procesor Xalan dnes podporuje také element exsl:document, který je dle mého názoru mnohem čistší.

Vzhledem k tomu že EXSLT se stává vcelku podporovanou sadou rozšíření XSLT, podíváme se na to, jak použijeme element exsl:document. Druhé dva elementy se použijí obdobně a rozšířením Redirect se raději nebudeme zabývat.

Nejprve musíme v elementu xsl:stylesheet deklarovat jmenný prostor exsl a uvědomit procesor o tom, že v prostoru exsl leží nějaká rozšíření. Uděláme to takto:

<xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform"
                version="1.0"
                xmlns:exsl="http://exslt.org/common"
                extension-element-prefixes="exsl">

Nyní tedy můžeme použít element exsl:document, jeho atributy snad nemusíme rozebírat, jsou z velké části stejné jako u elementu xsl:output, za zmínku ovšem stojí, že případné výrazy jazyka xpath musíme uvádět ve složených závorkách.

Potom můžeme psát do jiných souborů tímto způsobem:

  <xsl:template match="/">

    <exsl:document href="prvni.txt" method="text">
      <xsl:text>První</xsl:text>
    </exsl:document>
    <exsl:document href="druhy.xml" method="xml">
      <druhy>Druhý</druhy>

    </exsl:document>
  </xsl:template>

U jednoho svého programu používám poměrně jednoduchou XSL transformaci, která by mohla posloužit jako ukázka k tomuto dílu, proto jí zde dám k dispozici. Vzhledem k tomu, že celý program je v dost raném stádiu vývoje, je to celé silně nekompletní, ale to je pro účely ukázky možná dobře. Ovšem pokud vás bude nějaká konstrukce zajímat, je zde k dispozici diskuze.

Určitě jsme nevyčerpali všechny možnosti XSLT, ale myslím si, že jako lehký úvod pro začínajícího uživatele stačí, kdo cití potřebu pronikat více do hloubky, jistě si najde další materiály. Příště se na podmět Pavla Kysilky podíváme na to jak je to s podporou XSLT v prohlížečích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze