LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programování v jazyku Java (1) - Úvod

V tomto seriálu článků se budeme věnovat programovacímu jazyku Java, který našel své pevné místo nejen na Internetu, ale na většině operačních systémů a (nejen) počítačových platforem.

9.7.2004 10:00 | Petr Hatina | Články autora | přečteno 168058×

Historie

Základy Javy lze nalézt v projektu Oak, který vznikl ve firmě Sun na počátku devadesátých let pro řízení elektronických výrobků. V roce 1994 byl přenesen jako programovací jazyk do prostředí počítačů pod názvem Java (horká káva).

Velice významným faktorem pro rozvoj používání Javy se stalo v roce 1995 zařazení její podpory do tehdy velice populárního prohlížeče Netscape Navigátor 2.0. Tato podpora umožňovala rozšíření funkčnosti webových stránek, pomocí java appletů., programů v Javě, stahovaných současně s WWW stránkou a spouštěných přímo v prohlížeči na straně klienta. Později tato podpora byla zavedena již zavedena i do dalších prohlížečů a applety se staly nedílnou součástí internetových stránek.

Tento mechanismus dokonce vedl ke vzniku myšlenky NC (net computers), které měly existovat bez pevných disků, operačního systému a lokálně instalovaných programů , měly obsahovat pouze integrovaný internetový prohlížeč a veškeré programy se měly spouštět skrz něj, ze síťových serverů ve formě java appletů. Jako výhody se kromě úspor na HW komponentách uváděla zjednodušená administrace počítačových sítí, zvýšená bezpečnost, rychlé instalace a aktualizace programů a další důvody. Tato vize se neujala, ceny těchto NC, bez diskových mechanik nebyly o mnoho nižší než standardní PC, a co bylo možná podstatnější, ze strany počítačových firem nedošlo k masovému přepsání aplikačního SW do formy appletů, i když pokusy zde byly.

I přes neúspěch tohoto pokusu (který snad měl šanci nahradit stávající platformu PC) si Java své místo na slunci udržela, na WWW stránkách našla svojí "parketu" v plně internetových aplikacích, které zprostředkovávají komunikaci mezi klientem na internetovém prohlížeči a službách přístupných přes internetový server. Zde se využily výhody Javy, její robustnost, stabilita, rozsah funkcí a hlavně bezpečnost. I proto podporu Java appletů najdeme v největší míře na WWW stránkách internetových bankovnictví a dalších aplikací, vyžadujících vysokou míru stability a zabezpečení.

Rozšíření Javy

Java se však neomezuje pouze na java applety,právě naopak. Její výhodu, multiplatformitu, deklarovalo populární heslo : Write once run everywhere. Zdrojový kód je při vývoji přeložen do spustitelného mezikódu (bytecode) , který lze pak spouštět pomocí nainstalovaného runtime prostředí (Java Virtual Machine), přímo na různých typech počítačů či technických zařízeních bez nutnosti nového překladu.

Protože však tato přenositelnost není a nemůže být, hlavně z technickým příčin rozhraní) 100procentní , vyvinulo se několik edicí Javy, lišících se drobnými rozdíly a rozšířeními a spojených společným jazykem a velkou skupinou knihoven.

Mezi hlavní platformy Javy v současné době lze uvést :

  • spustitelné aplikace na počítačích - J2SE (java 2 standard edition).
    Java je rozšířená na rozsáhlé skupině počítačů, od PC mainframy až k hadheldům, na Linuxu, Unixu, Windows , a další.Většina distribucí Linuxu již v sobě obsahují vývojové prostředky i runtime prostředí Javy.
    Na rozdíl od jazyka C, který je rozšířen stejně nebo i více, by přenositelnost programu měla být dána ne pouze jen na úrovni zdrojového kódu, ale spustitelného programu, jak bylo řečeno výše.
  • applety
    O těch již jsme již mluvili, jedná se o programy v jazyce Java, které se stahují a spouštějí společně s WWW stránkou, a rozšiřují její funkčnost. přímo v prohlížeči.
  • servlety - J2EE (java 2 enterprise edition)
    webové služby na WWW serverech, generující dynamické HTML stránky
  • Java Server Pages (JSP)
    umožnují kombinovat v jednom WWW dokumentu HTML kód i příkazy Javy,přičemž Java příkazy se zpracovávají a jejich výstupy generují do obsahu WWW dokumentu ještě na serveru.
    Tím se odlišují od Javascriptu, který se zpracovává až na klientovi v prohlížeči. Javascript je skriptovací jazyk zapisovaný přímo do HTML stránek a má s Javou společnou jen velmi úzkou skupinu příkazů.
  • Java aplikace pro malá zařízení - J2ME (java 2 micro edition)
    mladá ale bouřlivě se rozšiřující platforma, vídaná v poslední době zvláště na mobilních telefonech.

Výklad tohoto seriálu začne od prvních uvedených, tedy vývojem spustitelných aplikací v Javě (J2SE), plus samostatný oddíl o appletech. Bude-li zájem , bude seriál pokračovat i výkladem ostatních edicí.

.

Vlastnosti jazyka

Java je vyspělý programovací jazyk,obsahující všechny vlastnosti, které jsou vyžadovány v moderním programování, od modularity programu, řídících konstrukcí, přes silnou typovou kontrolu, multithreading, ošetření vyjímek, správu paměti, i silnou podporu pro databáze, XML a síťové operace.

K jejím výhodám patří kromě již zmíněné multiplatformity, patří robustnost, škálovatelnost a vysoká bezpečnost, která jí profituje pro používání na kritické aplikace na mainfraimových počítačích.

Nižší rychlost, způsobená zpracováním v runtime prostředí může být urychlena s pomocí specializovaných překladačů na cílovém prostředí (Java just-in-time, JIT).
I když základní vývojové prostředí obsahuje pouze řádkový překladač, existuje mnoho vývojových nástrojů a rozšíření dalších firem autorů včetně IDE, i s podporou RAD vývoje GUI aplikací.

Obsah Javy však nelze omezit jen na výčet jejích příkazů. Java je především silně objektová, což umožňuje v ní modelovat, vytvářet, používat a rozšiřovat rozsáhlé knihovny a systémy.

Právě objektově je třeba myslet ne jen při psaní programu, ale již při návrhu a analýze. Pro tyto účely byl vytvořen UML, Unified Modeling Language, modelovací jazyk slouží k objektovému modelování a popisu konstrukcí reálného světa, převáděných do světa počítačů a informačních systémů.

To však již překračuje rozsah tohoto seriálu, který bude zaměřen přímo na programování v Javě. Příště si popíšeme instalaci, překlad a spouštění java programů a napíšeme a spustíme první vzorový program.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

java 11.9.2015 14:46 Václav Merta




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze